"دولت آلمان در ایجاد وضعیت اسف‌بار پناهجویان در اقامتگاه‌های لیبی مقصر نیست"
چند وکیل مدافع حقوق بشر از مسئولان اتحادیه اروپا و کشورهای عضو این اتحادیه به دلیل شرکت در ایجاد وضعیت اسف‌بار پناهجویان در لیبی شکایت کرده‌اند. دولت آلمان هر گونه تقصیر در این زمینه را رد کرد.

روز دوشنبه، ۱۳ خرداد (سوم مه) دولت آلمان اتهام همکاری غیرمستقیم برای ایجاد شرایط اسف‌بار در اقامتگاه‌های پناهجویان در لیبی را رد کرد.

اشتفان زایبرت، سخنگوی دولت در جمع خبرنگاران در برلین اظهار داشت که دولت آلمان همواره برای بهبود وضعیت پناهجویان در اقامتگاه‌های پناهجویان در لیبی تلاش کرده است.

زایبرت در این راستا به آخرین اقدام دولت برای پذیرفتن ۳۰۰ پناهجو که وضعیت ناجوری دارند اشاره کرد. به گفته او، این دومین گروه پناهجو است که آلمان از لیبی پذیرفته است.

این پناهجویان در چهارچوب عملیات انساندو‌ستانه سازمان ملل از لیبی به نیجر منتقل شده بودند.

اتهام "جنابت علیه بشریت"

پیش‌تر رسانه‌های بین‌المللی از جمله اشپیگل آلمان گزارش داده بودند که چند وکیل مدافع حقوق بشر از مسئولان اتحادیه اروپا و کشورهای عضو این اتحادیه به اتهام "جنایت علیه بشریت" به دیوان بین‌المللی لاهه شکایت کرده‌اند.

این شکایت در رابطه با رفتار اعضای اتحادیه اروپا با پناهجویانی که تلاش می‌کنند از طریق دریای مدیترانه به اروپا برسند مطرح شده است.

شاکیان مدعی شده‌اند که اتحادیه اروپا به دلیل سیاست‌هایی که در رابطه با پناهجویان اعمال می‌کند در غرق شدن هزاران تن از آنان در دریا، زندانی و شکنجه شدن پناهجویان و به اسارت بردن شماری از آنان مقصر است.

اساس این ادعا کمک‌های اتحادیه اروپا به گارد ساحلی لیبی برای بازگرداندان پناهجویان به این کشور عنوان شده است.

یکی از آخرین گزارش‌های تکان‌دهند در این راستا از جانب "کمیسیون زنان پناهجو" در اواخر مارس سال جاری منتشر شد. در این گزارش آمده است که اتحادیه اروپا عملیات نجات مهاجران در دریای مدیترانه را متوقف کرده و به گارد ساحلی لیبی برای جمع‌آوری و بازگرداندن آنان به اقامتگاه‌ها و بازداشتگاه‌ها کمک می‌کند.

در گزارش "کمیسیون زنان پناهجو" موارد زیادی از تجاوز جنسی، هم هنگام انتقال پناهجویان و هم در بازداشتگاه‌های دولتی ذکر شده است.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.