سازمان ملل: نگهبانان به سوی پناهجویان در بازداشتگاهی در لیبی تیراندازی کردند
سازمان ملل می‌گوید به گزارش‌هایی دست یافته که نشان می‌دهند نگهبانان یک بازداشتگاه در نزدیکی طرابلس، پایتخت لیبی، بسوی مهاجرانی که در تلاش بودند تا از بمباران این محل فرار کنند، تیراندازی کرده‌اند.

یک مقام سازمان ملل گفته است که حمله به این بازداشتگاه می‌تواند جنایت جنگی باشد.

تاکنون کشته شدن ۵۳ نفر در این حمله تایید شده که شماری از آن‌ها کودک هستند. دست کم ۱۳۰ نفر هم در این حمله مجروح شدند.

دولت لیبی نیروهای وفادار به ژنرال خلیفه حفتر را مسئول این حملات دانسته‌اند.

در مقابل نیروهای ژنرال حفتر دولت را متهم کرده‌اند که این بازداشتگاه را هدف قرار داده است.

گفته شده که اکثر کشته شدگان پناهجویان آفریقایی بودندکه قصد داشتند از طریق لیبی به اروپا برسند.

به گفته میشل باشله، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل، هزاران پناهجو در بازداشتگاههایی که تحت نظارت دولت لیبی است، نگهداری می‌شوند.

خانم باشله افزود این دومین باری است که این محل هدف حمله قرار گرفته است.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل نیز گفت که از شنیدن گزارش‌ها مربوط به این حمله "خشمگین" شده است. او خواستار انجام تحقیقاتی مستقل شده تا مطمئن شود که عاملان این حمله محاکمه خواهند شد.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید
به گزارش خبرگزاری فرانسه، اواخر روز گذشته، شورای امنیت سازمان ملل جلسه‌ای برای رسیدگی به این مسئله پشت درهای بسته تشکیل داد، اما شرکت کنندگان نتوانستند بر سر بیانیه‌ای در محکوم کردن این حمله به توافق برسند.

علت عدم توافق در شورای امنیت این بود که آمریکا اعلام کرد نیاز دارد قبل از امضای این بیانیه، از سوی واشنگتن تاییدیه‌ای دریافت کند.

از زمان سقوط حکومت معمر قذافی، رهبر سابق این کشور و کشته شدن او در سال ۲۰۱۱، این کشور به دلیل اختلافات و خشونت‌ها میان گروههای مختلف از هم گسیخته شده است.

درباره حمله چه می‌دانیم؟
براساس گزارش‌های دریافتی بازداشتگاه تاجوراء که محل سکونت ۶۰۰ پناهجو است، هدف حمله مستقیم هوایی قرار گرفت.

گفته شده که زنان و کودکان در بین قربانیان این حمله هستند.

دکتر خالد بن عطیا، یک مقام وزارت بهداشت لیبی پس از حضور در صحنه به بی بی سی گفت: "همه جا آدم دیده می‌شد. اردوگاه تخریب شده بود، مردم گریه می‍کردند، برق قطع شده بود. نمی‌توانستیم کاملا محل را ببینیم. اما وقتی آمبولانس آمد. اوضاع وحشتناک بود. خون همه جا بود."

آژانس پناهندگان سازمان گفت: "سازمان ملل در ماه مه هشداری صادر کرد و در آن درخواست کرد تا کسانی که در این بازداشتگاه هستند هر چه سریعتر از این محل خارج شوند. اما خطرات بسادگی قابل قبول نبود"

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.