پاپ خواستار ایجاد گذرگاه‌های امن برای پناهجویان شد
رهبر کاتولیک‌های جهان با اشاره به حمله هوایی به اردوگاه پناهجویی تاجورا در لیبی خواستار ایجاد مسیرهای دسترسی امن پناهجویان به اروپا شد. ۶۳ نماینده پارلمان فرانسه هم خواستار حمایت از امدادگران پناهجویان دریایی شده‌اند.

پاپ فرانسیس در مراسم مذهبی ظهر یکشنبه ۱۶ تیر (۱۷ ژوئیه) در میدان سن پیتر واتیکان (رم) گفت که جامعه جهانی نباید رخدادهای ناگواری مانند حمله به اردوگاه پناهجویی تاجورا را تحمل کند.

رهبر کاتولیک‌های جهان مخاطبان خود را به دعا برای "انسان‌های بی‌پناهی" فرا خواند که در این حمله کشته و زخمی شده‌اند.

سه‌شنبه هفته گذشته در پی دو حمله هوایی به اردوگاه پناهجویان در شرق طرابلس، پایتخت لیبی – بنا بر آمار سازمان ملل متحد – دست‌کم ۵۳ پناهجو جان خود را از دست دادند و ۱۳۰ نفر زخمی شدند.

بنا بر اعلام دولت لیبی، شمار کشته‌شدگان و مجروجان کمتر بوده است.

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل گزارش کرده بود که نگهبانان تاجورا پس از حمله هوایی به سوی پناهجویان در حال فرار شلیک کردهاند. بنا بر آمار این دفتر، در مناطق اطراف طرابلس حدود سه هزار و ۸۰۰ پناهجو در اردوگاه‌های مختلف، بر خلاف میل خود اسکان داده شده‌اند.

پاپ فرانسیس همچنین به قربانیان حملات خونین در افغانستان، مالی، بورکینا فاسو و نیجر اشاره و به احترام آنها یک دقیقه سکوت کرد.

نامه سرگشاده نمایندگان پارلمان فرانسه در حمایت از امدادگران

روز یکشنبه همچنین نامه‌ای به امضای ۶۳ نماینده پارلمان فرانسه منتشر شد در حمایت از افراد و سازمان‌های غیردولتی‌ای که پناهجویان را از دریا نجات می‌دهند. بازداشت موقت کارولا راکته، کاپیتان آلمانی یکی از کشتی‌های امدادی پناهجویان، در ایتالیا انگیزه نگارش این نامه بوده است.

این نمایندگان در نامه سرگشاده خود که روز یکشنبه در روزنامه "ژورنال دو دیمانش" فرانسه منتشر شد، از "دستگیری انسان‌هایی که زندگی دیگران را نجات می‌دهند" انتقاد کرده‌اند. آنها با تأکید بر این‌که "اروپا باید مکانی برای انسانیت باقی بماند"، از برخورد نهادهای ایتالیا با خانم پیا کلمپ، دیگر کاپیتان آلمانی انتقاد کردند.

به باور امضاکنندگان نامه یادشده، این دو کاپیتان و همچنین خدمه کشتی‌ها و اعضای سازمان‌هایی که کشتی‌های امدادی به آنها تعلق دارند را نباید "به‌خاطر رفتار انسانی‌شان مجازات" کرد.

این نمایندگان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته‌اند هرچه سریع‌تر بر سر "سازوکاری در سطح اروپا" به توافق برسند. به گفته آنها، بار مسئولیت نباید بر دوش یک کشور باشد، بلکه باید بین کشورها تقسیم شود.

نمایندگان لیبرال، نمایندگانی از حزب رئیس جمهور امانوئل مکرون و همچنین نمایندگانی از اپوزیسیون نامه مزبور را امضا کرده‌اند.

کاپیتان راکته یک هفته پیش در جزیره لامپدوسای ایتالیا، واقع در دریای مدیترانه بازداشت و به حبس خانگی فرستاده شد. او کشتی امدادی "سی واچ ۳" (Sea-Watch 3) را با ۴۰ پناهجو با وجود مخالفت نهادهای محلی به ساحل ایتالیا هدایت کرده بود. یک قاضی روز پنجشنبه بازداشت او را بی‌مورد دانست و دستور آزادی‌اش را صادر کرد.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.