آلمان ۴۰ پناهجوی نجات‌یافته در دریای مدیترانه را می‌پذیرد

پس از چندین روز که کشتی آلان کردی با ۶۵ پناهجوی آفریقایی نجات‌یافته در آب‌های دریای مدیترانه سرگردان بود، مالت این پناهجویان را تحویل گرفت. وزیر کشور آلمان اعلام کرد که تعدادی از این پناهجویان را می‌پذیرد.

سفر دور و دراز کشتی آلمانی آلان کردی با ۶۵ پناهجوی آفریقایی پایان یافت. یک کشتی نیروی دریایی مالت پناهجویان سرگردان و آواره را از کشتی آلان کردی تحویل گرفت و به خشکی انتقال داد تا در میان کشورهای اروپایی تقسیم شوند.

کشتی آلان کردی متعلق به گروه غیردولتی امدادی آلمانی موسوم به "دیده‌بان دریا" Sea Eye است که برای نجات پناهجویان سرگردان و در حال غرق در مدیترانه تلاش می‌کند. این کشتی امدادی روز جمعه پنجم ژوئیه (۱۴ تیر) ۶۵ پناهجو را در قایقی در سواحل لیبی نجات داد.

آلان کردی در آب‌های بین‌المللی با پناهجویان بی‌پناه سرگردان بود و قصد داشت در نزدیکترین بندر اروپایی یعنی در بندر ایتالیایی لامپدوسا پهلو بگیرد. اما ماتیو سالوینی، وزیر کشور ایتالیا که مواضع راست افراطی و پوپولیستی دارد با پهلوگیری کشتی آلان کردی به شدت مخالفت کرد و پهلوگیری کشتی آلان کردی را در بندر لامپدوسا ممنوع کرد.

بعد از مخالفت ایتالیا این کشتی مجبور شد مسیر خود را به سمت مالت تغییر دهد. اما دولت مالت هم با پهلوگیری کشتی آلان کردی مخالفت کرد.

جوزف موسکات، نخست وزیر مالت اعلام کرد که کشورش بعد از آنکه با دولت آلمان و کمیسیون اتحادیه اروپا مذاکره کرده تصمیم گرفت پناهجویان را بپذیرد.

وزرای خارجه ایتالیا و مالت با صدور بیانیه‌ای درخواست کردند مکانیسمی که در سطح اتحادیه اروپا مرتب با مسئله پناهجویان مشغول باشد ایجاد شود.

گروه امدادی "دیده‌بان دریا" هم انتقاد کرده است که توافقی همهجانبه و دائمی در سطح کشورهای عضو اتحادیه اروپا وجود ندارد.

طبق اطلاعاتی که گروه رسانه‌ای "فونکه مدین گروپه" به دست آورده زهوفر، وزیر کشور آلمان، گفته است که آلمان ۴۰ پناهجو را از کشتی آلان کردی که فعلا به یک کشتی نظامی مالتا انتقال یافته‌اند، می‌پذیرد.

اختلاف میان آلمان و ایتالیا

محافل دولتی در برلین اعلام کردند که زهوفر، وزیر کشور آلمان، از ماتیو سالوینی همتای ایتالیایی خود درخواست کرده است که ممنوعیت پهلوگیری کشتی‌های امدادی در بنادر ایتالیا را لغو کند.

هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان تاکید کرده است که نجات پناهجویان در دریای میدترانه یک وظیفه بشردوستانه است که نباید مورد تردید قرار گیرد.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.