سازمان ملل خواهان برچیده شدن بازداشتگاه های پناهجویان در لیبی شد
سازمان ملل متحد خواهان برچیده شدن همه بازداشتگاه های پناهجویان خارجی در لیبی شده است. این درخواست حدود دو هفته پس از حمله هوایی مرگبار به یکی از این اردوگاه ها در طرابلس، پایتخت لیبی، مطرح می شود که حداقل ۵۰ کشته برجای گذاشت.

کمیساریای عالی پناهندگان روز یکشنبه (۱۴ ژوئیه) گفت که این بازداشتگاه ها محل مناسبی برای نگهداری از پناهجویان نیست و کسانی که در این مراکز نگهداری می‌شوند باید هرچه سریعتر آزاد شوند. هزاران پناهجو - که عمدتا اهل کشورهای آفریقایی هستند و قصد دارند از مسیر لیبی خود را به اروپا برسانند - در این اردوگاه ها بسر می برند.

این مراکز بیشتر در اطراف طرابلس قرار دارند که تحت کنترل نیروهای تحت امر فائز سراج است. آقای سراج نخست‌وزیر دولتیست که هرچند توسط سازمان ملل متحد به عنوان دولت قانونی به رسمیت شناخته می‌شود، کنترل مناطق کوچکی از شمال غرب لیبی را در اختیار دارد.

وینسنت کوچتل، نماینده ویژه کمیساریای عالی پناهندگان در مدیترانه به بی‌بی‌سی گفته که سازمان ملل آماده است در اسکان دادن این پناهجویان به دولت لیبی کمک کند.

اخیرا در جریان حمله به یکی از این اردوگاه ها بیش از ۵۰ نفر از پناهجویان کشته و ده ها نفر زخمی شدند. نماینده سازمان ملل در امور لیبی پیشتر گفته بود که آن حمله می تواند از مصادیق جنایت جنگی باشد.

لیبی از زمان سقوط قذافی دچار جنگ داخلی بوده است
لیبی از زمان سقوط قذافی دچار جنگ داخلی بوده است

دولت مرکزی لیبی ای حمله را به نیروهای خلیفه حفتر نسبت داده و گفته‌اند که نیروهای او در جریان حمله به مواضع یک گروه شبه‌نظامی به اشتباه این بازداشتگاه را هدف قرار دادند؛ این در حالیست که سخنگوی ژنرال حفتر این اتهام را رد کرده است.

دور تازه درگیری‌های نظامی لیبی از ماه آوریل گذشته با تلاش تازه ژنرال خلیفه حفتر برای تصرف طرابلس اوج گرفت.

نیروهای ژنرال حفتر که خود را "ارتش ملی لیبی" می ‌خوانند با نیروهای دولتی -که سازمان ملل به رسمیت می‌شناسد- در جنگ هستند و بخش‌های بزرگی از شرق لیبی را در اختیار دارند. این نیروها در ماه‌های گذشته سعی کرده‌اند که طرابلس را از کنترل نیروهای دولتی خارج کنند اما تا به حال ناکام مانده اند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.