آمریکا برای اخراج مهاجران غیرقانونی به هندوراس توافق کرد
بسیاری از پناهجویانی که به آمریکا آمده‌اند حالا باید به کشورهای خود در آمریکای مرکزی برگردند.
براساس توافقی تازه میان آمریکا و هندوراس، از این پس هندوراس مهاجران اخراجی از آمریکا را خواهد پذیرفت.

با این توافق آمریکا می‌تواند پناهجویانی را که در راه رسیدن به آمریکا از هندوراس گذشته ‌اند اخراج کند و به هندوراس بفرستد.

منتقدان می‌گویند هندوراس یکی از بالاترین آمار قتل در جهان را دارد و مقصد امنی برای کسانی که از فقر و خشونت فرار کرده‌اند نیست.

گواتمالا و السالوادور پیشتر پیمان‌های مشابهی با آمریکا بسته‌اند.

آمریکا در تلاش است با امضای پیمان موسوم به "کشور امن سوم" پناهجویانی را که بدون توقف در کشورهای مسیرشان مستقیما برای درخواست پناهندگی به آمریکا آمده‌اند را به این کشورها بازگرداند.

کاهش تعداد مهاجرانی که از مرز جنوبی آمریکا وارد این کشور می‌شوند یکی از اولویت‌های دونالد ترامپ بوده است.

بخش بزرگی از پناهجویانی که از مرز جنوبی آمریکا وارد این کشور می‌شوند از هندوراس، گواتمالا و السالوادور هستند. بسیاری از آنها سفری سخت و خطرناک را پشت‌سر گذاشته‌اند تا بتوانند زندگی تازه‌ای برای خود در آمریکا دست و پا کنند.

خبرنگاران می‌گویند این توافق‌ها کماکان در چنبره پیچیده‌ای از چالش‌های حقوقی و رای‌گیری‌های پارلمانی گرفتار هستند.

روز چهارشنبه یک مقام ارشد وزارت امنیت داخلی آمریکا گفت این توافق به پناهجویان اجازه می‌دهد "در نزدیکترین جای ممکن به خانه‌های خود به دنبال پناه باشند."

روزنامه ال هرالدو در هندوراس به نقل از متخصصان مهاجرت نوشته شهروندان کوبا، هاییتی، نیکاراگوئه، ونزوئلا و برخی کشورهای آفریقایی برای رسیدن به آمریکا از این کشور می‌گذرند.

براساس تخمین این روزنامه توافق میان دو کشور می‌تواند به این معنی باشد که سالانه 26000 پناهجویی که در انتظار نتیجه پرونده خود هستند در هندوراس پذیرفته شوند.

حامیان حقوق پناهجویان می‌گویند هندوراس یکی از پرخشونت‌ترین کشورهای جهان است و نباید به عنوان منطقه‌ای امن برای پناهجویانی شناخته شود که از خشونت باندهای تبهکار در کشورهای خودشان فرار کرده‌اند.

به گفته این عده حتی اگر پناهجویان بخواهند در هندوراس تقاضای پناهندگی کنند نظام کاری در آنجا آنقدر ناکارآمد است که تقریبا همه درخواست‌ها مورد بی‌توجهی قرار خواهد گرفت.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.