دادگاه کالیفرنیا بازداشت نامحدود کودکان مهاجر را متوقف کرد

دادگاهی در کالیفرنیا طرح دولت ترامپ برای نامحدود کردن زمان بازداشت کودکان مهاجران غیرقانونی را متوقف کرد. این یک شکست قضائی برای دولت ترامپ محسوب می‌شود که می‌خواست مقرارت جدید را از ماه اکتبر اجرا کند.

دولت دونالد ترامپ ماه گذشته برای مقابله با ورود غیرقانونی مهاجران از مرزهای جنوبی آمریکا، مقررات جدیدی وضع کرد که قرار بود از هفته سوم ماه اکتبر به اجرا گذاشته شود.

بر پایه مقررات جدید که جزئیات آن ۲۱ اوت منتشر شد، قرار بود محدودیت زمانی بازداشت و نگهداری کودکان خانواده‌هایی که غیرقانونی وارد آمریکا می‌شوند برداشته شود.

اکنون دادگاهی در کالیفرنیا حکم به توقف روند اجرایی شدن این مقررات داده است. قاضی این دادگاه روز شنبه ۲۸ سپتامبر (ششم مهر) دولت ترامپ را متهم کرد که با این مقررات به حکومت قانون بی‌اعتنایی می‌کند.

پیش از این ۱۹ ایالت آمریکا علیه برنامه‌های جدید دولت برای مقابله با مهاجران غیرقانونی به دادگاه شکایت کرده بودند و با حکم دادگاه کالیفرنیا شکایت آنها وارد دانسته شده است.

مطابق حکم قاضی این دادگاه مقررات جدید قابلیت اجرایی ندارد و نحوه برخود با مهاجران غیرقانونی مطابق قوانین گذشته باید انجام شود.

قوانین تا کنون معتبر ایالات متحده مقرر می‌کند مدت بازداشت کودکان و نوجوانان خانواده‌هایی که به طور غیرقانونی وارد آمریکا می‌شوند نباید از ۲۰ روز تجاوز کند.

محدودیت ۲۰ روزه نگهداری کودکان و نوجوانان مهاجر به طور معمول بسیار کمتر از زمانی است که رسیدگی به پرونده بازداشت شدگان طول می‌کشد و همین امر ماموران آمریکایی را با مشکلات زیادی روبرو می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، کوین مک‌آلینان، سرپرست وزارت امنیت داخلی آمریکا، هنگام رونمایی از مقررات جدید، چشم‌انداز اجرای آن را کاهش ورود غیرقانونی مهاجران از مرزهای مکزیک توصیف کرد زیرا به گفته او آنها از فرزندانشان به عنوان تضمینی برای آزادی زودهنگام از بازداشت‌گاه سوءاستفاده می‌کنند.

مقررات دولت ترامپ، بی‌اعتنایی به قوانین جاری

خانم دالی جی، قاضی دادگاه کالیفرنیا می‌گوید دولت نمی‌تواند به سادگی قوانینی را نادیده بگیرد که به دلیل سیاست‌های خود با اجرای آنها موافق نیست.

دونالد ترامپ از زمان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۶ مقابله با مهاجرت غیرقانونی را یکی از اولویت‌های خود اعلام کرد و وعده داد پس از ورود به کاخ سفید در مرز با مکزیک دیوار بکشد.

مرز مشترک مکزیک و آمریکا از اصلی‌ترین گذرگاه‌های ورود غیر قانونی مهاجران به ایالات متحده است. هر سال صدها هزار نفر که اغلب شهروند کشورهای گواتمالا، السالوادور و هندوراس هستند تلاش می‌کنند برای رهایی از فقر، بیکاری و خشونت با عبور از مکزیک خود را به خاک آمریکا برسانند.

رئیس جمهوری آمریکا برای جلوگیری از ورود غیرقانونی مهاجران از مرزهای جنوبی، دولت مکزیک را با تهدید به افزایش تعرفه‌های گمرکی تحت فشار قرار داد تا با عبور مهاجران و پناهجویان دیگر کشورهای آمریکای لاتین از این کشور برای ورود به ایالات متحده مقابله کند.

گرچه اجرایی شدن مقرارت جدید در مورد کودکان مهاجر با حکم دادگاه ناکام ماند، تحت فشار قرار دادن کشورهای آمریکای لاتین، به خصوص مکزیک برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی به آمریکا تا کنون موثر بوده است.

به گفته مقامات آمریکایی بازداشت مهاجران غیرقانونی در مرزهای جنوبی در ماه ژوئن به نسبت ماه قبل ۲۸ درصد کاهش داشته است. معمولا با گرم شدن شدید هوا شمار مهاجران غیرقانونی کاهش می‌یابد اما تعداد آنها در ماه ژوئن به نسبت ماه مشابه سال پیش هم کمتر بوده است.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.