آتش سوزی مرگبار در اردوگاه پناهجویان موریا در یونان

بنا بر گزارش ها، آتش سوزی در اردوگاه موریا در جزیره لسبوس یونان حداقل یک کشته برجای گذاشته است.

مقامات محلی می گویند جسد سوخته یک زن را پیدا کرده اند. برخی گزارش های تایید نشده از کشته شدن احتمالی یک کودک نیز حکایت دارد.

گفته می شود که آتش سوزی در یک کانتینر محل سکونت تعدادی پناهجو آغاز شد.

در پی این واقعه، شماری از مهاجران به اعتراض مبادرت کردند که با واکنش پلیس و پرتاب گاز اشک آور توسط ماموران مواجه شدند. این پناهجویان می گویند که ماموران آتش نشانی با تاخیر وارد عمل شدند.

اردوگاه موریا ظرفیت پذیرش سه هزار نفر را دارد اما حدود ۱۲ هزار پناهجو از کشورهایی نظیر ایران، افغانستان و سوریه، در شرایط دشواری در چادرها و کانتینرها در آن زندگی می کنند.

پلیس با پرتاب گاز اشک آور به پناجویان معترض حمله کرد
پلیس با پرتاب گاز اشک آور به پناجویان معترض حمله کرد

این اردوگاه در سال ۲۰۱۵ به روی پناهجویان باز شد و در اول برای کسانی که به طور موقتی، برای چند روز می‌خواستند اینجا زندگی کنند ساخته شده بود، اما برخی سال‌هاست اینجا هستند.

اردوگاه موریا از سوی دولت یونان اداره می‌شود و دلیل ازحام بیش از حد آن هم اعمال سیاست "مهار" اتحادیه اروپا است که باعث شده این افراد به جای منتقل شدن به سرزمین اصلی یونان در این جزیره نگهداشته شوند.

این بخشی از توافق اتحادیه اروپا و ترکیه برای بازگرداندن هزاران پناهجو به ترکیه است که از مارس ۲۰۱۶ به اجرا گذاشته شده است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.