سازمان ملل خواستار تخلیه اردوگاه موریا در یونان شد

شهردار لسبوس و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد امروز دوشنبه از مقامات یونان خواستند که در اسرع وقت اردوگاه موریا در جزیره لسبوس را تخلیه کنند. این درخواست یک روز پس از آتش سوزی که در اثر آن دو مهاجر جان خود را از دست دادند اعلام شد.

امروز دوشنبه ۳۰ سپتامبر، شهردار لسبوس و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد خواستار تخلیه هرچه سریع اردوگاه موریا که بزرگترین اردوگاه مهاجران در یونان و در اروپا است شدند.

استرید کاستِلین سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل که برای کمک به خانواده های آسیب دیده از پس از آتش سوزی دیروز به اردوگاه موریا رفته است، وضعیت این اردوگاه را اسفبار و غم‌انگیز می‌خواند.

فرید، یک جوان افغان در اردوگاه موریا می‌گوید که تعداد زیادی از افسران پلیس امروز صبح برای بررسی مدارک شناسایی مهاجران وارد این اردوگاه شدند. وی اضافه می‌کند که به دلیل شرایط بیش از حد دشوار اردوگاه موریا، مهاجران همواره استرس دارند و پلیس هم آن‌ها را بیشتر تحت فشار قرار می‌دهد. بر اساس گفته‌های فرید، یک روز پس از آتش سوزی دیروز، مهاجران از اینکه دوباره حادثه‌ای در این اردوگاه رخ دهد، هراس دارند.

دیروز یکشنبه ۲۹ سپتامبر دو مهاجر جان خود را پس از وقوع آتش سوزی در اردوگاه پر جمعیت پناهندگان موریا در جزیره لسبوس یونان از دست دادند. سخنگوی وزارت بهداشت یونان گفته است که احتمال دارد تعداد قربانیان به سه نفر برسد.

پس از وقوع این حادثه، آتش نشانی با تأخیر به در صحنه حاضر شد و این موضوع باعث خشم و اعتراضات مهاجران این اردوگاه گردید. یکی از شاهدان حاضر می‌گوید که پلیس بیش از ۲۰ دقیق تأخیر داشت و برای پایان بخشیدن به اعتراضات مهاجران از گاز اشک‌آور علیه آن‌ها استفاده کرد.

بیش از سیزده هزار مهاجر از کشورهای ایران، افغانستان و سوریه، در شرایط دشواری هم اکنون در اردوگاه موریا اسکان داده شده‌اند و این درحالی است که این اردوگاه فقط ظرفیت پذیرش سه هزار نفر را دارد. مهاجران اردوگاه موریا، شب و روز خود را در کانتینرهای باری که به پناهگاه تبدیل شده اند، در شرایط بیش از حد دشواری می‌گذرانند.

مقامات یونانی می‌گویند که تعداد مهاجرانی که از ترکیه وارد این کشور می‌شوند همچنان رو به افزایش است. بر اساس گفته‌های این مقامات، فقط در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۴۰۰ مهاجر وارد یونان شده‌اند و این یعنی اضافه شدن به تعداد مهاجران در اردوگاه‌های این کشور و به ویژه اردوگاه موریا.

براساس توافقی که در سال ۲۰۱۶ میان اتحادیه اروپا و ترکیه به امضا رسید، تا زمانی که مراحل پذیرش درخواست پناهندگی مهاجران به پایان نرسید، آن‌ها حق ندارند از جزیره‌های یونان وارد سرزمین اصلی این کشور شوند.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.