انتقال مهاجرین از جزایر یونان به خاک این کشور
دولت یونان انتقال مهاجرین از جزایر "آگین" در شرق این کشور را به خاک یونان آغاز کرده است. این اقدام برای کاهش جمعیت بیش از حد مهاجرین در این جزایر صورت می‌گیرد.

بیش از ۶۰۰ مهاجر ازجمله خانواده‌ها و کودکان بدون همراه که تحت بیشترین آسیب هستند، از جزایر "لسبوس" و "کس" به بندر "پیرائتوس" منتقل شده‌اند.

دولت تازه محافظه‌کار می‌خواهد طی ماه‌های آینده بیش از دوهزار مهاجر را به خاک یونان منتقل کند .

سازمان ملل خواستار اقدامات ضروری است تا جمعیت بیش از حد در اردوگاه‌هایی مانند موریا در لسبوس کاهش یابد.

اردوگاه موریا ظرفیت پذیرش سه هزار نفر را دارد اما حدود ۱۲ هزار پناهجو از کشورهایی نظیر ایران، افغانستان و سوریه، در شرایط دشواری در چادرها و کانتینرها در آن زندگی می کنند.

چندی پیش در این اردوگاه، آتش‌سوزی رخ داد و دست‌کم یک تن کشته به جا گذاشت. گفته شد که آتش سوزی در یک کانتینر محل سکونت تعدادی پناهجو آغاز شد.

در پی این واقعه، شماری از مهاجران به اعتراض مبادرت کردند که با واکنش پلیس و پرتاب گاز اشک آور توسط ماموران مواجه شدند. این پناهجویان گفتند که ماموران آتش نشانی با تاخیر وارد عمل شدند.

این اردوگاه در سال ۲۰۱۵ به روی پناهجویان باز شد و در اول برای کسانی که به طور موقتی، برای چند روز می‌خواستند اینجا زندگی کنند ساخته شده بود، اما برخی سال‌هاست در آنجا هستند.

اردوگاه موریا از سوی دولت یونان اداره می‌شود و دلیل ازحام بیش از حد آن هم اعمال سیاست "مهار" اتحادیه اروپا است که باعث شده این افراد به جای منتقل شدن به سرزمین اصلی یونان در این جزیره نگهداشته شوند.

این بخشی از توافق اتحادیه اروپا و ترکیه برای بازگرداندن هزاران پناهجو به ترکیه است که از مارس ۲۰۱۶ به اجرا گذاشته شده است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.