ساکنان کمپ پناهجویان در بوسنی در معرض خطر قطع آب و غذا
شهردار بیهاچ تهدید کرده مانع از رسیدن آب و غذا به کمپ پناهجویان در این شهر خواهد شد. او می‌خواهد دولت بوسنی و هرزگوین را مجبور به پذیرش هزینه نگهداری از مهاجران و پناهجویانی کند که مقصد بیشترشان اروپای مرکزی است.

بیهاچ شهری است در بوسنی و هرزگوین که بیش از دو سال است پناهگاه موقت مهاجرانی است که از یونان و بلغارستان آمده‌اند و می‌خواهند به اروپای مرکزی بروند.

از تابستان امسال اردوگاهی در نزدیکی این شهر دایر شده که هزینه آن را شهرداری بیهاچ می‌پردازد و زیر نظارت کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان نیست. اینک اما شهرداری بیهاچ اعلام کرده که دیگر حاضر نیست مخارج این اردوگاه را که ووچجاک نام دارد بپذیرد.

شهردار بیهاچ، سوهرت فازلیک، حتی تهدید کرده که از دوشنبه ۲۱ اکتبر مانع ارسال آب و غذا به ووچجاک خواهد شد. نزدیک به دو هزار و ۵۰۰ مهاجر و پناهجو در ووچجاک به سر می‌برند و چادرهایی که در این اردوگاه بر پا شده‌اند گنجایش این اندازه جمعیت را ندارند.

تا کنون غذا را صلیب سرخ بوسنی میان ساکنان ووچجاک توزیع می‌کرد. مسئله شهردار بوسنی پول است. فازلیک می‌گوید که شهرداری بیهاچ تا کنون ۱۰۰ هزار یورو صرف پرداخت هزینه‌های اردوگاه ووچجاک کرده است. او می‌خواهد که مسئولان عالی‌رتبه کشورش را را وادار به قبول پرداخت هزینه نگهداری ساکنان ووچجاک کند.

اتحادیه اروپا حاضر به پذیرش هزینه‌های اردوگاه ووچجاک نیست و دلیل آن را عدم رعایت موازین نگهداری از مهاجران در اردوگاه ووچجاک عنوان کرده است.

سازماندهی تظاهرات

حال فازلیک می‌خواهد کاری کند تا مقامات دولت بوسنی و هرزگوین مجبور شوند دست به اقدام عملی بزنند. او اعلام کرده است، در صورتی که دولت اقدامی نکند باید منتظر تظاهرات ناراضیان در برابر پارلمان بوسنی و هرزگوین در سارایوو باشد.

فازلیک همچنین تاکید کرده که "۹۰ درصد پناهجویان در این کشور یعنی بیش از شش هزار نفر" در بیهاچ سکونت دارند. در واقع مراکز دیگری در بوسنی و هرزگوین وجود دارند که مهاجران و پناهجویان می‌توانند برای سکونت به آنجا بروند، اما آنها این کار را نمی‌کنند، زیرا بیهاچ بهترین امکان را برای گذشتن از مرز و راه یافتن به اروپای مرکزی به دست می‌دهد.

Migranten in Bosnien und Herzegowina (Getty Images/AFP/E. Barukcic)

شهردار بیهاچ هشدار داده که وضعیت ساکنان اردوگاه ووچجاک به دلیل نزدیک شدن فصل زمستان "نگران‌کننده" است.

در اردوگاه ووچجاک چادرهای بزرگی نیز وجود دارند که سازمان‌های امدادگر ترکیه اهدا کرده‌اند، اما این چادرها مقاومت لازم را در برابر سرمای زمستان ندارند. وقتی هوا سرد می‌شود بیشتر مهاجران و پناهجویان به سالن بزرگ کارخانه بیرا در بیهاچ منتقل می‌شوند.

اخطار صلیب سرخ

صلیب سرخ بوسنی نیز نسبت به وخیم‌تر شدن وضعیت زندگی مهاجران و پناهجویان هشدار داده است. سلام میچیچ، سخنگوی این سازمان، گفت: «ما نمی‌توانیم مسئولیت اتفاقاتی که در این اردوگاه می‌افتد را بپذیریم.» او افزود که اگر آب به اردوگاه نرسد شورش خواهد شد و مهاجران به سمت شهر راه خواهند افتاد.

میچیچ در ادامه گفت که صلیب سرخ دیگر قادر به تأمین نیازمندی‌های این مهاجران و پناهجویان نیست، زیرا «هیچ نهادی از ما حمایت نمی‌کند، نه شهرداری نه مقامات دولت».

زمانی که هوا گرم است هزاران نفر راهی بیهاچ می‌شوند. بیشتر آنان پاکستانی هستند که شانسی برای دریافت پناهندگی ندارند. آنها به مرز کرواسی می‌آیند چون می‌خواهند تلاش کنند از آنجا به طریقی به طور غیرقانونی وارد کرواسی بشوند که یک کشور عضو اتحادیه اروپاست.

شهرداری بیهاچ ماه‌هاست که می‌گوید شمار زیاد مهاجران در این شهر بدون حمایت دولت بوسنی و هرزگوین قابل تحمل نیست، بخصوص که بسیاری از مهاجران در پارک‌ها چادر می‌زنند و مردم شهر هم از افزایش زباله در گوشه و کنار شهر شاکی هستند.

بسیاری از مهاجران در مرز با برخورد خشونت‌بار پلیس کرواسی روبرو می‌شوند که بیرحمانه به ضرب و شتم آنها می‌پردازد، تلفن‌های همراه‌ و حتی گاه کفش‌هایشان را از آنها می‌گیرد.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.