٣٩ قربانی مهاجرت غیرقانونی که در کامیون خفه شدند، اکثراً ویتنامی بوده‌اند
یک کشیش ویتنامی می‌گوید که اکثر ٣٩ نفری که طی سفر پنهانی به انگلیس، در کامیون خفه شدند، از یک منطقۀ بسیار فقیر ویتنام می‌آمده‌اند. با اینحال وزارت خارجۀ ویتنام در این مورد سکوت کرده، اما سفارت ویتنام در لندن برای پیگیری پرونده با پلیس انگلیس همکاری می‌کند.

تا روز شنبه ٢۶ اکتبر/۴ آبان، پلیس بریتانیا سه نفر را در ارتباط پروندۀ مرگ ٣٩ مهاجر بازداشت کرده است. اجساد این افراد سه روز قبل در سی کیلومتری لندن کشف شد. بلافاصله بعد از این کشف هولناک، پلیس لندن احتمال چینی بودن قربانیان را مطرح کرد. اما با معلوم شدن ملیت ویتنامی برخی قربانیان، حالا سفارت چین و سفارت ویتنام مشترکاً در پیگیری پرونده با پلیس بریتانیا همکاری می‌کنند. با اینحال وزارت امور خارجۀ ویتنام از اظهار نظر در بارۀ تابعیت قربانیان خودداری کرده است.

به گزارش رویترز یک کشیش کاتولیک ویتنامی که در شهر دورافتادۀ "یِن‌تان" زندگی می‌کند، گفته است که با خانواده‌های برخی قربانیان ارتباط دارد. او گفت: "تمام محلۀ ما عزادار است". وی در حال جمع‌آوری مشخصات همۀ خانواده‌هاست تا بتواند مراسم نیایشی را به یاد قربانیان برپا کند. شهر "یِن‌تان" در یکی از فقیرترین استان‌های ویتنام واقع است.

به گفتۀ کشیش ویتنامی، کسان دیگری نیز که زادۀ همین شهر بوده‌اند، طی مهاجرت جان خود را از دست داده‌اند. او می‌گوید که طی هشت ماه نخست سال جاری، ۴١٧٩٠ نفر برای یافتن کار از این شهر مهاجرت کرده که بخشی به خارج از کشور رفته‌اند.

یک سازمان مدافع حقوق بشر ویتنامی گفته است که یک زن ٢۶ ساله که عضو گروه ٣٩ نفره بوده، در لحظات آخر برای مادر خود پیامک فرستاده و نوشته است که در کامیون، در حال خفگی است. این زن نیز زادۀ شهر "یِن‌تان" بوده است. پیامک او ظاهراً از نقطه‌ای میان بلژیک و بریتانیا فرستاده شده است.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.