اردوغان: حدود ۲۵۰ هزار پناهجوی سوری دیگر در راه ترکیه هستند

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، روز پنج‌شنبه ۱۲ دی گفت با از سرگیری حملات روسیه و قوای حکومتی سوریه طی چند هفته اخیر تا ۲۵۰ هزار شهروند سوری دیگر از خانه‌هایشان در منطقه ادلب به سمت ترکیه گریخته‌اند.

ترکیه در حال حاضر میزبان حدود سه میلیون و ۷۰۰ هزار پناهجوی سوری است و همین امر باعث شده که این کشور دارای بیشترین جمعیت پناهجو در جهان باشد.

در همین حال آقای اردوغان عنوان کرده که برای ممانعت از موج جدید مهاجرانی که روانه ترکیه می‌شوند، دست به اقداماتی زده، اگرچه کارها تا حدی سخت پیش می‌رود.

وی طی کنفرانسی در آنکارا اظهار داشت: «هم‌اکنون حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار پناهجو به سوی مرزهای ما در حال حرکتند. ما سعی می‌کنیم با انجام برخی اقدامات مانع آنها بشویم، اما کار ساده‌ای نیست. سخت است. آنها هم انسان هستند».

علی‌رغم توافقی که ترکیه، روسیه و ایران حدود چهار ماه پیش برای کاهش تنش‌ها در سوریه کردند، جنگنده‌های روسی و واحدهای توپخانه ارتش سوریه از ماه گذشته بمباران شهرک‌ها و روستاهای استان ادلب را از سرگرفته‌اند.

ادلب با سه میلیون نفر جمعیت آخرین سنگر شورشیان سوری محسوب می‌شود.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، تا روز دوشنبه این هفته حدود ۲۸۴ هزار نفر از ساکنان این منطقه در پی از سرگیری بمباران‌ها خانه‌های خود را ترک کرده و گریخته‌اند.

به گفته دفتر همکاری‌های بشردوستانه سازمان ملل، شهر معره النعمان و نواحی اطراف آن «تقریبا خالی از جمعیت شده است».

این نهاد نسبت به شرایط دشوار پناهجویان سوری در سرمای زمستان هشدار داده و تاکید کرده است که بسیاری از آنها به حمایت‌های بشردوستانه فوری و به‌طور خاص سرپناه، غذا و البسه و تجهیزات زمستانی نیاز دارند.

بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه که از حمایت ایران و روسیه برخوردار است، به هواداران خود وعده داده که ادلب را باز پس می‌گیرد. با این حال هم او و هم روسیه گزارش‌ها درباره بمباران مناطق مسکونی را تکذیب می‌کنند و می‌گویند که صرفا با شبه‌نظامیان اسلام‌گرای وابسته به القاعده می‌جنگند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ س.ن/ ک.ر

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.