انتقال پناهجویان تازه‌وارد جزیره لسبوس به داخل یونان
نیروی دریایی یونان برای انتقال صدها پناهجوی تازه‌وارد در جزیره لسبوس به خاک این کشور دست‌ به‌ کار شد. این اقدام در راستای تازه‌ترین تصمیم یونان برای اخراج پناهجویان تازه‌وارد به کشورهای مبدا صورت می‌گیرد.

روز چهارشنبه، ۱۴ اسفند (چهارم مارس) یکی کشتی نیروی دریایی یونان در بندر جزیره لسبوس لنگر انداخت. قرار است با این کشتی ۴۰۰ پناهجوی تازه‌وارد، به داخل یونان منتقل شوند. خبرگزاری آلمان به نقل از یک افسر گارد بندری یونان نوشت، پناهجویانی که در چهار روز اخیر به لسبوس آمده‌اند، ابتدا با این کشتی به اقامتگا‌ه‌هایی در خاک یونان منتقل و از آنجا به کشورهایشان بازگرداند می‌شوند.

این مقام آگاه گفته است که در اقدام‌های مشابهی، پناهجویان تازه‌وارد در دیگر جزایر شرق دریای اژه اخراج می‌شوند.

خبرگزاری آلمان نوشت که دولت یونان با این اقدام تصمیم خود مبنی بر اخراج تمامی پناهجویان تازه‌وارد را به مرحله اجرا رسانده است.

به این ترتیب تمامی متقاضیان پناهندگی که از آغاز ماه مارس به جزایر یونان پناه می‌برند در اقامتگاه‌های ویژه‌ای در بنادر نگه‌داری می‌شوند تا درباره اخراج آنها تصمیم نهایی گرفته شود.

از روز شنبه (دهم اسفند) تا شامگاه یکشنبه حدود ۹۰۰ پناهجو از ترکیه به جزایر لسبوس، خیوس و ساموس راه یافتند. شمار قابل توجهی از آنها خانواده و کودکان بی‌سرپرست هستند.

روز دوشنبه نیز ۶۰۰ پناهجوی دیگر وارد این جزایر شدند.

بر اساس آمار رسمی دولت یونان، تنها در جزیره لسبوس ۲۰ هزار پناهجو اسکان گزیده‌اند که در شرایط بسیار بدی به‌سر می‌برند.

خشونت در لسبوس

در روزهای اخیر شایعاتی مبنی بر اخراج تمامی پناهجویان پخش شده که شامگاه سه‌شنبه باعث تجمع اعتراضی صدها پناهجو در مرکز جزیره لسبوس شد. به گفته شاهدان عینی، نیروهای پلیس برای پراکندن جمعیت اقدام به پرتاب گاز اشک‌آور کردند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

خشونت نه تنها از جانب ماموران پلیس، بلکه توسط گروه‌های راست‌گرای نژادپرست نیز اعمال می‌شود. به گزارش خبرگزاری آلمان در هفته‌های اخیر پناهجویان، نیروهای کمکی وابسته به سازمان‌های امدادی بین‌المللی و خبرنگاران مورد حمله نژادپرستان قرار گرفته‌اند.

به همین دلیل چند سازمان امدادی همکاران خود را از این جزیره خارج کرده‌اند.

BG Flüchtlingskrise Griechenland/Türkei
حمله‌ ساکنان معترض جزیره لسبوس به پناهجویان و خبرنگاران افزایش می‌یابد - عکس: حمله دو جوان معترض لسبوسی به خبرنگاری که نظاره‌گر اعمال خشونت‌آمیز آنها بود

واکنش دولت آلمان

روز چهارشنبه دولت فدرال آلمان در واکنش به انتقادهای داخلی و بین‌المللی نسبت به وضعیت ناهنجار پناهجویان در جزایر یونان اعلام کرد که برای حل این معضل تنها در هماهنگی با دیگر اعضای اتحادیه اروپا اقدام خواهد کرد.

شماری از سیاستمداران بلندپایه حزب سوسیال دموکرات که در ائتلاف دولتی شریک است، خواهان پذیرش کودکان بی‌سرپرست شده‌اند.

حزب سبزها نیز تاکید می‌کند که آلمان باید دست‌کم‌ پناهجویانی را که بیش از دیگران نیازمند کمک هستند (مانند کودکان بی‌سرپرست، سالمندان و بیماران) بپذیرد.

حزب چپ‌ها از مدت‌ها پیش خواهان پذیرش اکثر پناهجویان است.

روز چهارشنبه هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان گفت که در حال رایزنی برای پذیرش کودکان بی‌سرپرست است، اما بدون هماهنگی با اسپانیا، ایتالیا و فرانسه در این زمینه اقدام نخواهد کرد.

زهوفر تاکید کرد که شمار تمامی کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست در جزایر یونان حدود پنج هزار نفر است.

چند ایالت آلمان آمادگی خود را برای پذیرش کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست اعلام کردند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.