رئیس صلیب سرخ جهانی برخورد با پناهجویان در مرز یونان و ترکیه را تقبیح کرد
فدراسیون سازمان‌های صلیب سرخ و هلال احمر در اطلاعیه‌ای نحوه برخورد با پناهجویان در مرز ترکیه با یونان را تقبیح کرده است.

فرانچسکو روکا، رئیس این فدراسیون با انتقاد شدید از دولت‌های ترکیه و یونان، آنها را به استفاده ابزاری از پناهجویان متهم کرده و گفته است که وضعیت پناهجویان در مرز دو کشور قابل تحمل نیست.

در حالیکه دولت ترکیه به پناهجویان مستقر در آن کشور امکان حرکت به سوی مرز یونان را داده است، مرزبانان یونان با پناهجویان درگیر شده و برای جلوگیری از ورود آنان به یونان، از گاز اشک آور استفاده کرده و در مواردی به آنان حمله کرده‌اند. تصاویری هم در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده حاکی از اینکه ماموران یونانی به سوی قایق‌های حامل پناهجویان تیراندازی کرده‌اند.

چند روز پیش، دولت ترکیه در واکنش به آنچه که عدم موضعگیری دولت‌های اروپایی نسبت به سیاست آن در قبال سوریه می‌داند، اعلام کرد که دیگر خود را به جلوگیری از حرکت پناهجویان مستقر در آن کشور به سوی مرزهای اروپا متعهد نمی‌داند.

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که ارتش ترکیه و شبه‌نظامیان تحت حمایت آن به تلافی کشته شدن تعدادی از نفرات ارتش ترکیه در حمله هوایی سوریه مواضع و نفرات ارتش سوریه و متحدان آن را در استان ادلب هدف حمله قرار دادند.

در سال ٢٠١٦ و در حالیکه حرکت موج مهاجران سوری و غیرسوری به سوی اروپا، کشورهای عضو اتحادیه اروپا را با دشواری مواجه کرده بود، ترکیه قبول کرد از حرکت پناهجویان سوری به سوی اروپا جلوگیری کند. به گفته دولت ترکیه، در نظر بود که به منظور ایجاد اسکان پناهجویان، یک منطقه حایل در داخل خاک سوریه ایجاد شود.

با پیشروی نیروهای دولتی سوریه و متحدان آن به منظور تصرف منطقه ادلب در هفته‌های اخیر، ترکیه نگران آن بوده است که صدها هزار تن از ساکنان این منطقه و پناهجویان مستقر در آن وارد این کشور شوند. ترکیه گفته است در حال حاضر پذیرای چهار میلیون پناهجوست و امکان پذیرش تعداد بیشتری را ندارد.

رئیس فدراسیون جهانی صلیب سرخ و هلال احمر از ترکیه خواسته است سیاست قبلی خود در نگهداری از پناهجویان را بار دیگر به اجرا بگذارد و گفته است که اتحادیه اروپا نباید اجازه دهد یونان به تنهایی با این معضل مواجه شود.

در خبری دیگر در همین زمینه، مقامات ترکیه گفته‌اند که چند هزار مامور پلیس را به مرز با یونان فرستاده اند تا مانع از آن شوند که یونان پناهجویان مایل به عبور از مرز را به اجبار به سوی ترکیه براند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.