جوزپ بورل خطاب به پناه‌جویان: به سوی مرز اروپا نروید، مرز بسته است

مأموران امنیتی یونان برای دور کردن انبوه پناه‌جویان در نزدیکی مرز خود اقدام به شلیک گاز اشک‌آور کردند؛ همزمان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خطاب به پناه‌جویان گفت اظهارات درباره باز بودن مرز یونان نادرست است و آنها به سوی مرز نروند.

از هفته پیش که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، تهدید کرد کشورش دیگر مانع از رفتن پناه‌جویان به سوی کشورهای اروپایی نمی‌شود ده‌ها هزار تن خود را به مرز یونان و ترکیه رسانده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، درگیری مأموران امنیتی یونان با پناه‌جویان روز جمعه ۱۶ اسفند نیز ادامه یافت و مأموران اقدام به شلیک گاز اشک‌آور و استفاده از خودروهای آب‌پاش شدند.

با بالا گرفتن بحران انسانی در مرزهای ترکیه و یونان، وزیران خارجه اتحادیه اروپا روز جمعه در زاگرب، پایتخت کرواسی، نشستی اضطراری برگزار کردند.

در حاشیه این نشست جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هشدار داد که اظهارات برخی مقام‌ها درباره باز بودن مرز ترکیه و یونان درست نیست.

آقای بورل خطاب به پناه‌جویان گفت: «به سوی مرز نروید؛ مرز باز نیست. اگر کسی به شما گفت مرز باز است و می‌توانید آزادانه به اروپا یا یونان یا قبرس بروید، درست نیست. از وضعیتی که می‌تواند شما را به خطر بیندازد بپرهیزید.»

همزمان کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان، نیز توافق چهار سال پیش بین اتحادیه اروپا و ترکیه را «توافقی مرده» خواند و رجب طیب اردوغان را به ا زبین بردن این توافق متهم کرد.

آقای میتسوتاکیس روز جمعه به شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفت: «بگذارید صادقانه بگویم، آن توافق مُرد. به این دلیل مُرد که ترکیه به خاطر وقایع سوریه تصمیم گرفت کاملا از آن تخطی کند.»

بر اساس توافقی که در سال ۲۰۱۶ بین ترکیه و اتحادیه اروپا امضا شد، ترکیه پذیرفت در ازای مواردی، از جمله دریافت شش میلیارد یورو کمک مالی، مانع از رفتن پناه‌جویان به سوی اروپا شود.

ترکیه می‌گوید اروپا برخی تعهداتش در این توافق، از جمله تسهیل ویزا برای شهروندان ترک، را انجام نداده است.

بنا بر گزارش‌ها، وضعیت دشوار پناه‌جویانی که بین ترکیه و یونان آواره مانده‌اند بحرانی انسانی را رقم زده است.

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه، روز پنج‌شنبه از اعزام هزار نیروی ویژه امنیتی به مناطق مرزی برای جلوگیری از بازگشت پناه‌جویان به داخل این کشور خبر داد.

خبرگزاری آلمان نیز گزارش داده این مأموران از روز جمعه با شلیک گاز اشک‌آور مانع از بازگشت پناه‌جویان به داخل این کشور می‌شوند.

ترکیه میزبان سه میلیون و ششصد هزار پناهنده سوری است.

یونان نیز میزبان ده‌ها هزار مهاجر در جزایر و خاک اصلی خود است که بیشتر آنها در سال‌های اخیر از ترکیه وارد این کشور شده‌اند.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.