فرار پناهجویان آفریقایی از اروپا به آفریقا به خاطر کرونا
پناهجویان آفریقایی که خطر غرق شدن را به جان می‌​خریدند تا به اروپا برسند حالا به خاطر کرونا از اروپا به آفریقا برمی‌گردند. آنها برای رسیدن به سواحل آفریقا بیش از ۵ هزار یورو به قاچاقچیان پول می‌دهند.

رسانه‌​​های اسپانیا و مراکش گزارش داده‌اند که شماری از مراکشی​‌هایی که به طور غیرقانونی به اسپانیا مهاجرت کرده‌​اند، به خاطر ترس از مبتلا شدن به ویروس کرونا دوباره به به کشورشان بازمی‌گردند.

حدود صد نفر از پناهجویان در اواخر ماه مارس با دو قایق لاستیکی به مراکش گریختند. هریک از پناهجویان پنج هزار و ۴۰۰ یورو برای فرار از اروپا به سواحل آفریقا به قاچاقچیان پول پرداخت کردند. قبلا هزینه رفتن از این مسیر به اروپا ۴۰۰ تا هزار یورو بوده است.

پدیده عجیب فرار پناهجویان آفریقایی از اروپا به آفریقا را نهادهای اتحادیه اروپا هم تائید کرده و گفته‌اند که پناهجویان آفریقایی از مناطقی از اروپا که بحران کرونا شدت یافته فرار می​‌کنند.

اسپانیا با ۲۲۶ هزار مبتلا به کووید ۱۹ و ایتالیا با ۱۹۷ هزار نفر آلوده به ویروس کرونا در راس کشورهای کرونازده اروپایی قرار گرفته‌​اند.

بحران کرونا هر دو کشور را عملا به تعطیلی و قرنطینه کشانده و بیکاری را دامنگیر مردمش کرده است. این وضعیت سبب شده گروهی از پناهجویان دوباره به کشورشان برگردند.

در یک گزارش که رسانه​‌های مراکش منتشر کردند آمده است که قایق گروهی از پناهجویان وقتی به ساحل رسیده با امواج عظیمی مواجه شد، به گونه‌ای که قایق‌نشینان نمی‌​توانستند در ساحل پیاده شوند. پناهجویان مجبور شدند برای پیاده شدن ازقایق و رسیدن به ساحل هر یک ۳۰۰ یورو بپردازند.

بازگشت پناهجویان از ایتالیا هم ادامه دارد و پلیس این کشور از فعالیت مافیا برای بازگرداند پناهجویان به آفریقا گزارش داده است.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.