بریتانیا اعزام پناهجویان به یک 'مرکز نگهداری در رواندا را بررسی می‌کند'

آژانس پناهندگان سازمان ملل اظهار نگرانی کرد که بریتانیا ممکن است پناهجویان را تا زمانی که به درخواست‌شان رسیدگی می‌شود خارج از این کشور نگهدارد و به جایی دیگر بفرستد.

به گزارش روزنامه تایمز، چاپ بریتانیا، دولت بریتانیا در حال گفتگو با دانمارک است تا یک مرکز مشترک نگهداری پناهجویان در رواندا داشته باشند.

پریتی پاتل وزیر کشور بریتانیا هفته آینده قوانینی را معرفی خواهد کرد که دولت بتواند پناهجویان را تا رسیدگی به درخواستشان به خارج از این کشور بفرستد.

در لایحه "ملیت و مرزها" دولت بریتانیا برای اولین بار به فکر تاسیس مرکزی در خارج از کشور برای نگهداری پناهجویان افتاده است.

گفته می‌شود پس از آنکه بیش از ۵۶۰۰ پناهجو امسال در مسیری خطرناک با قایق‌های کوچک از کانال مانش عبور کردند تا به بریتانیا برسند، حالا بوریس جانسون، نخست‌وزیر، نظر مساعد به این لایحه دارد.

اما متیو سالتمارش، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل گفت چنین اقدامی مسئولیت مراقبت از پناهجویان را به کشوری با امکانات بسیار کمتر منتقل می‌کند و برای جلوگیری از قاچاق انسان روشهای موثرتری وجود دارد:

"شبکه‌های قاچاق وقتی فعال‌تر می‌شوند که قوانین را سفت و سخت‌تر می‌کنید... بنابراین ما فکر می‌کنیم بهترین راه حل این مشکل، تلاش بیشتر برای افزایش مسیرهای قانونی است. ما می‌توانیم این امکان را فراهم کنیم که بیشتر پناهجویان، با امنیت به این کشور برسند نه اینکه مجبور شوند سفرهای خطرناک انجام دهند."

دولت بریتانیا می‌گوید از مهاجرت امن و قانونی استقبال می‌کند اما نمی‌تواند اجازه سوءاستفاده از سیستم را بدهد.

immigration
یکی از قایق‌هایی که معمولا پناهجویان برای عبور از کانال مانش و رسیدن به بریتانیا استفاده می‌کنند

وزیر کشور بریتانیا چند ماه پیش گفته بود: "برای اولین بار به درخواست پناهندگی در بریتانیا بر اساس مسیری که مهاجران برای رسیدن به این کشور طی کرده‌اند، رسیدگی می‌شود."

اشاره‌ وزیر کشور بریتانیا به مهاجرانی بود که از اروپای مرکزی یا اسپانیا به شمال فرانسه می‌روند و از آنجا با قایق‌های کوچک وارد سواحل جنوبی انگلستان می‌شوند.

او در پارلمان گفت: "اگر از طریق کشوری امن که می‌توانید درخواست پناهندگی کنید، قصد ورود غیرقانونی به بریتانیا را دارید، معلوم است که قصدتان فرار از خطر نیست، بلکه بر عکس اهداف‌ جامعه بین‌المللی برای پناهندگی، بریتانیا را به عنوان مقصد مطلوب خود انتخاب کرده‌اید."

دولت بریتانیا معتقد است باند‌های قاچاق انسان، همان دار و دسته‌های تبهکاری هستند که در قاچاق اسلحه و مواد مخدر دست دارند. خانم پاتل این گروه‌ها را "باند‌های سازمان یافته و خطرناک" می‌خواند که از پناهندگانی که قصد رسیدن به خاک بریتانیا را دارند، سوء‌استفاده می‌کنند.

ایرانیان بیشترین پناهجویانی بوده‌اند‌‌ که در ماه‌های اخیر از راه کانال مانش قصد ورود به بریتانیا را داشته‌اند. سفری که بی‌خطر نیست و در مواردی به قیمت جان تمام می‌شود.

آبان پارسال غرق شدن یک خانواده پنج نفره کرد حین تلاش برای عبور از کانال مانش انعکاسی بین‌المللی داشت.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.