7
 
سخت‌گیری‌های بیشتر استرالیا نسبت به پناهجویان
استرالیا پس از توافق دوهفته پیش خود با دولت پاپوآ گینه نو بر سر انتقال پناهجویان به جزیره مانوس، اکنون با مقامات جزیره نائورو نیز به توافق رسیده‌ است. یک سوم پناهجویان استرالیا تابعیت ایرانی دارند.
بر مبنای توافق‌استرالیا با دولت پاپوآ گینه نو و مقامات جزیره نائورو، مقامات این کشور پناهجویانی را که با قایق و به طور غیرقانونی به این کشور وارد می‌شوند، در استرالیا نگه ‌نخواهند داشت و برای رسیدگی به درخواست پناهندگی و اقامت‌شان به این دو جزیره خواهند فرستاد.
بر این مبنا پناهجویانی که با درخواست پناهندگی‌شان موافقت می‌شود، می‌توانند به طور دائم در پاپوآ گینه نو یا جزیره نائورو بمانند، اما کسانی که با درخواست پناهندگی‌شان موافقت نمی‌شود باید یا به کشور خود بازگردند یا به کشور سومی منتقل شوند.
دولت پاپوآ گینه نو و مقامات جزیره نائورو در ازای این اقدام خود از استرالیا کمک‌ مالی دریافت خواهند کرد.
پارلمان استرالیا در ماه مه سال جاری تصویب کرد که دیگر هیچ یک از پناهجویان در سرزمین اصلی این کشور مستقر نخواهند شد. بر این مبنا کلیه پناهجویان باید به جزیره‌ نائورو یا جزیره مانوس در کشور پاپوآ گینه نو منتقل شوند.
کمیساریای کمک به پناهندگان وابسته به سازمان ملل متحد، سازمان های حقوق بشری و فعالان کلیسایی به این اقدام استرالیا انتقاد کردند.
 
تاثیرات شورش پناهجویان ایرانی در جزیره "نائورو"
پس از سخت‌تر شدن قوانین مربوط به پناهندگی در استرالیا صدها تن از پناهجویان استرالیا شامگاه جمعه (۱۹ ژوئیه/۲۸ تیرماه) در اردوگاه پناهندگی جزیره "نائورو" دست به شورش زدند.
این پناهجویان که بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه بیشترشان ایرانی بودند، در اعتراض به قوانین سخت‌گیرانه جدید پناهندگی و تاخیر در رسیدگی به پرونده‌های خود شورش کردند.
در جریان این شورش ۱۵ نفر از ماموران کنترل اردوگاه پناهجویان زخمی شدند و ماموران پلیس ۱۲۵ نفر از پناهجویان را دستگیر کردند.
تونی برک، وزیر امور مهاجرت استرالیا، در این رابطه تاکید کرد که ساکنان اردوگاه‌های پناهندگی باید به قانون احترام بگذارند.
پناهجویان شورشی ۸۰ درصد ساختمان‌های محل اقامت پناهندگان را به آتش کشیدند. مرکز درمانی و سالن غذاخوری این اردوگاه نیز در پی آتش‌سوزی ویران شد.
گفته می‌شود خسارت‌های حاصل از این شورش حدود ۴۱ میلیون یورو بوده است. مقامات دولتی استرالیا پس از این شورش اعلام کردند که پناهجویان با این اقدام بخت خود را برای دریافت پناهندگی از استرالیا به خطر انداخته‌اند.
 
آیا تبلیغات انتخاباتی انگیزه این دو توافق بوده است؟
هدف توافق‌های جدید استرالیا با دولت پاپوآ گینه نو و جزیره نائورو ترساندن پناهجویانی بوده است که فکر می‌کردند امکانات رفاهی استرالیا مناسب است.
 
معضل پناهندگی به مسئله‌ای حساس در صحنه سیاسی استرالیا تبدیل شده است. اعمال سخت‌گیری‌های بیشتر در امور پناهجویان بخشی از سیاست جدید دولت کارگری این کشور در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی است.
منتقدان سیاسی حزب کارگر مسئولان این حزب را متهم می‌کنند که با این اقدام سعی در بهبود وضع خود در انتخابات پارلمانی آینده این کشور دارند که در ماه سپتامبر سال جاری (۲۰۱۳) برگزار خواهد شد.
سال‌هاست هزاران نفر با قایق و به طور غیرقانونی خود را به سواحل استرالیا می‌رسانند و از مسئولان این کشور تقاضای پناهندگی می‌کنند. آنها برای این سفر پرخطر پول‌های کلانی به قاچاقچیان انسان می‌پردازند و در بسیاری موردها همراه با غرق شدن قایق‌ها جان خود را از دست می‌دهند.
بر مبنای آمار ارائه شده در سال جاری میلادی تاکنون ۱۵ هزار نفر از دولت استرالیا تقاضای پناهندگی کرده‌اند. روزنامه انگلیسی "گاردین" در گزارشی نوشت که یک سوم این افراد تابعیت ایرانی دارند.
 
 
 
 
دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.