وسیله نقلیه "عوامل کشف حجاب" توقیف می‌شود
دادستان مازندران از "برخورد جدی" با عاملان "کشف حجاب" و توقیف وسیله نقلیه این افراد خبر داد. دادستان تهران نیز پیش‌تر از ضرورت "اقدامات سرهنگی" در مواردی که "تمرکز دشمن در رواج بی‌عفتی است" سخن گفته بود.
اسدالله جعفری، دادستان عمومی و انقلاب مازندران، روز سه‌شنبه (۶ تیر/ ۲۷ ژوئن) از "برخورد جدی و قانونی" با "عوامل کشف حجاب" خبر داد. جعفری از جمله گفت: «برای افرادی که مبادرت به کشف حجاب می‌کنند، پرونده قضایی تشکیل می‌شود».

Iran, Asadollah Jafari, Staatsanwalt (Irna)
نام اسدالله جعفری، دادستان مازندران، اسفند ماه ۹۱ در فهرست تحریمی اتحادیه اروپا قرار داده شد

او افزود: «با توجه به فرا رسیدن فصل گرما، تعطیلات فصلی و افزایش مسافرت‌ها و استفاده از دریا همچنین ضرورت رعایت شئونات اسلامی، در اجرای ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی، توسط دادستان‌ها و روسای حوزه‌های قضایی، برای افرادی که مبادرت به کشف حجاب می‌کنند به عنوان ارتکاب فعل حرام در انظار عمومی، پرونده قضایی تشکیل خواهد شد».
دادستان مازندران همچنین از توقیف وسایل نقلیه‌ای خبر داده که سرنشینان آنها حجاب را رعایت نکرده باشند: «وسیله نقلیه شخصی یا عمومی، موتور سیکلت، قایق موتوری، جت اسکی و سایر وسایل نقلیه موتوری افرادی که سرنشینان آن به کشف حجاب اقدام می‌کنند نیز توسط عوامل انتظامی توقیف و به پارکینگ منتقل خواهد شد. با متهم نیز وفق مقررات مربوطه برخورد قانونی صورت خواهد گرفت».
اسدالله جعفری ضمن فراخواندن "شهروندان به‌ویژه مهمانان تابستانی" استان مازندران به رعایت "شئونات اسلامی" و پرهیز از "رفتارهای هنجارشکنانه" ادامه داد: «با توجه به اهمیت موضوع، دادستان‌ها و روسای حوزه‌های قضایی شخصا بر پرونده‌های مرتبط با موضوع کشف حجاب نظارت خواهند کرد».
دادستان مازندران دو روز پیش نیز در نشستی خبری از "برخورد جدی با هنجارشکنان" در این استان خبر داده بود.
گفتنی است که نام اسدالله جعفری، دادستان عمومی و انقلاب مازندران، به همراه ۸ نفر دیگر، روز ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۱ در فهرست تحریمی "ناقضان جدی حقوق بشر" اتحادیه اروپا قرار داده شد. وزیران خارجه اتحادیه اروپا ضمن تأکید بر "نقض شدید" حقوق بشر توسط این افراد، خواستار ممنوعیت ورود آنان به کشورهای عضو اتحادیه اروپا شده بودند.

default

در راستای "اقدامات سرهنگی"
حدود یک ماه پیش رئیس پلیس راهور نیروی انتظامی ایران نیز از برخورد با "متخلفان" در خودروها خبر داده و "کشف حجاب یا بدحجابی" رانندگان یا سرنشینان را از "مصادیق مجرمانه" دانسته بود. تقی مهری هم‌زمان از ارسال گزارش‌هایی مبنی بر برخورد پلیس راهنمایی و رانندگی با "روزه‌خواران" و نیز "کشف حجاب در داخل خودروها" در استان‌های مختلف خبر داده بود.
عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، مرداد ماه سال گذشته (۱۳۹۵) در ضرورت "عزم جدی مسئولان در حوزه عفاف و حجاب" از جمله گفته بود: «اگر چه بهترین راهکار در حوزه عفاف و حجاب اقدامات فرهنگی است، اما نباید تأثیر اقدامات مقابله‌ای و ابزار کیفری در مبارزه با جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی نادیده گرفته شود».
دادستان تهران تأکید کرده بود: «در مواردی که کانون برنامه‌ریزی و تمرکز دشمن در رواج بی‌عفتی است، اقدامات مقابله‌ای و یا به قول معروف اقدامات سرهنگی نیز ضروری است».
"کشف حجاب" در طول سال‌های گذشته در ایران افزایشی چشمگیر داشته است. رد پای این پدیده را می‌توان در دنیای مجازی و واقعی دید. صفحه "آزادی‌های یواشکی زنان در ایران" که در اعتراض به حجاب اجباری به انتشار تصاویر زنان بی‌حجاب می‌پردازد، در مدت کوتاهی صدها هزار عضو پیدا کرد.
جمهوری اسلامی با وجود به‌کارگیری تمامی ابزارهای ممکن، بیش از سی دهه است که با مشکل پیاده کردن مقررات حجاب کامل اسلامی روبه‌رو است و هنوز هم به واسطه نافرمانی مدنی زنان نتوانسته است به هدف خود دست یابد.

default

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.