فرانسه: سیمون وی، سیاستمدار و مدافع حقوق زنان و آزادی سقط جنین درگذشت
سیمون وی*، وکیل و سیاستمدار فرانسوی و از چهره‌های مدافع حقوق زنان و بازمانده اردوگاه آشویتس، روز جمعه سی ژوئن، در سن ۸۹ سالگی در پاریس درگذشت. سیمون وی، از مدافعان آزادی حق سقط جنین در فرانسه بود.

سیمون وی، در روز ۱۳ ژوئیه ۱۹۲۷، در شهر نیس در جنوب فرانسه و در خانواده‌ای یهودی متولد شد. سیمون وی به همراه خانواده‌اش در سال ۱۹۴۴ به اردوگاه آشویتس برده شد. او پدر و برادرش را در اردوگاه آشویتش از دست داد. سیمون وی، در سال ۱۹۴۵، در سن ۱۶ سالگی آزاد شد اما کمی پس از آزادی، مادر خود را نیز از دست داد.

سیمون که تا پیش از ازدواج، با نام خانوادگی سیمون جاکوب خود را معرفی می‌کرد، در دوران تحصیل در رشته حقوق با "آنتوان وی"، آشنا و پس از ازدواج نام خانوادگی همسرش را برگزید.

سیمون وی از سال ۱۹۷۴ به وزارت بهداشت در دولت ژاک شیراک منصوب شد. دفاع این سیاستمدار فرانسوی از حق سقط جنین یکی از بزرگترین اقدامات سیاسی وی بود که منجر به معروفیت او در میان جریان‌های سیاسی در این کشور شد. با وجود مخالفت‌های بسیار، سیمون وی با آزاد نمودن حق سقط جنین برای زنان، امکان دسترسی به داروهای جلوگیری از بارداری ناخواسته را نیز آسانتر نمود. حق آزادی سقط جنین، بدون ارائه دلایل پزشکی، در سال ۱۹۷۵ به تصویب رسید و به "قانون وی" معروف شد.
در سال ۱۹۷۹، سیمون وی، به عضویت پارلمان اروپا درآمد و برای سه دوره بر کرسی این پارلمان نشست اما در همان دور اول حضور در پارلمان اروپا به مدت سه سال ریاست پارلمان را برعهده داشت.

سیمون وی، در سال ۱۹۹۳ بار دیگر به دولت فرانسه بازگشت و در مناصب گوناگون همچون وزارت‌های بهداشت و کشور فعالیت نمود.
مرگ سیمون وی، واکنش‌های وسیعی در میان سیاستمداران فرانسوی به همراه داشت. امانوئل ماکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، در یک پیام توئیتری، از سیمون وی بعنوان "شخصیتی الهام‌بخش برای فرانسویان" یاد کرد.

مارین لوپن، رهبر جبهه ملی فرانسه و نماینده پارلمان، ضمن ادای احترام به سیمون وی، از وی بعنوان "بانوی مبارز و تاثیرگذار در زندگی سیاسی فرانسه" نام برد.

فرانسوا هولاند، رییس‌جمهوری پیشین فرانسه، این بانوی مبارز فرانسوی را نمادی از "کرامت، شجاعت و عدالت" و یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های فرانسوی توصیف کرد

ژان-لوک ملانشون، رهبر حزب فرانسه نافرمان نیز گفت که نام سیمون وی در تاریخ فرانسه برای همیشه جاودانه خواهد ماند.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.