مجلس عربستان برای اولین بار به زنان اجازه صدور فتوا داد
مجلس شورای عربستان سعودی برای اولین بار به زنان اجازه صدور فتوا داده است.
۱۰۷ عضو شورا از میان ۱۵۰ عضو به این مصوبه رای مثبت داده‌اند.
اما این مصوبه زمانی اجرایی می‌شود که شورای سلطنتی از میان مفتی‌های زن چند نفر را به عنوان اعضایی که اجازه صدور فتوا دارند، انتخاب کند.
تصمیم‌های این شورا اجرایی نیست و باید به تایید پادشاه عربستان برسد.
حسن یوسفی اشکوری، پژوهشگر دینی، صدور اجازه فتوا برای زنان را اتفاقی مهم توصیف کرد و گفت از زمانی که موضوع مرجعیت مطرح شده، زنان اجازه صدور فتوا نداشته‌اند.
چند روز پیش، بعد از سال‌ها مناقشه عربستان به زنان حق رانندگی داد. تحولی که با استقبال زیاد زنان در عربستان مواجه شد.

زنان عربستان به استادیوم رفتند
چند روز پِش زنان عربستان اجازه یافتند به استادیوم بروند

سباستین آشر، سردبیر مسائل جهان عرب در بی‌بی‌سی، می‎گوید ولیعهد عربستان قصد دارد کشورش را برای مقابله با چالش‌های سیاسی و اقتصادی آماده کند.
با وجود آن‌که تصمیم مجلس شورای عربستان هنوز ضمانت اجرایی ندارد، سباستین آشر معتقد است که این حرکت کمک می‌کند تا تصور جهان از عربستان به عنوان کشوری که در آن روحانی‌های افراطی درباره زنان تصمیم‌ می‌گیرند، بهبود پیدا کند.
حسن یوسفی اشکوری می‌گوید در جهان اهل سنت بعد از الازهر در مصر، علمای وهابی عربستان سعودی بیشترین نفوذ را دارند و این تصمیم در صورت اجرا شدن، تاثیرگذار خواهد بود.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.