شکستن سکوت پیرامون آزار جنسی؛ کارزار "من هم همین‌طور"
بازتاب گسترده رسوایی جنسی یک تهیه‌کننده سرشناس هالیوود در شبکه‌های اجتماعی با کارزار #MeToo مورد توجه قرار گرفت. کاربران با استفاده از این هشتگ از تجربه‌های خود می‌نویسند.
Alyssa Milano US Schauspielerin (Getty Images/D. Kambouris)
آلیسا میلانو، بازیگر آمریکایی از زنان دعوت کرد از تجربه‌های خود در مورد آزار و تجاوز جنسی بنویسند
بسیاری از زنان پیام‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی با استفاده از هشتگ #MeToo ارسال می‌کنند تا نشان دهند آزار و اذیت و تجاوز جنسی بسیار رایج است و آنها نیز قربانی چنین رفتارهایی بوده‌اند.
این پیا‌م‌ها از روز یکشنبه ۲۳ مهر (۱۵ اکتبر) در شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر، فیس‌بوک و اینستاگرام منتشر شد، زمانی که آلیسا میلانو، بازیگر آمریکایی در توییتر خود نوشت: «اگر مورد آزار و اذیت جنسی و یا تجاوز قرار گرفته‌اید، با عبارت "من هم همینطور" (#MeToo) در زیر این توییت، بنویسید.»
ده‌ها هزار نفر به این پیام واکنش نشان دادند. برخی تنها به نوشتن عبارت "من هم همین‌طور" بسنده کردند و برخی دیگر تجربه‌های شخصی خود از آزار و اذیت جنسی را توضیح دادند.
نجوی زبیان، شاعر و نویسنده لبنانی کانادایی، هم در توییتی با هشتگ #MeToo نوشت:
"و من به خاطر آن سرزنش شدم.
به من گفته شد درباره‌اش چیزی نگویم.
به من گفته شد آنقدرها هم بد نبود.
به من گفته شد از آن بگذرم."
برخی دیگر از چهره‌های سرشناس، از جمله لیدی گاگا، دبرا میسنگ، آنا پاکوین، لورا دریفوس و ایوان ریچل‌وود در این باره نوشته‌اند.
برخی مردان نیز حمایت خود را از این کارزار نشان داده‌اند. نیک جک پاپاس، کمدین و فعال مدنی نوشت: «نباید تنها در مورد مادر، خواهر و دخترمان صحبت کنیم. ما پدر، برادر و پسری داریم که می‌توانند بهتر رفتار کنند.

همه ما می‌توانیم.»ده‌ها هزار نفر به این پیام واکنش نشان دادند. برخی تنها به نوشتن عبارت "من هم همین‌طور" بسنده کردند و برخی دیگر تجربه‌های شخصی خود از آزار و اذیت جنسی را توضیح دادند.

کارزار اعتراض به آزار جنسی
از زمانی که روزنامه نیویورک تایمز روز ۱۳ مهر (۵ اکتبر) گزارشی تحقیقی در مورد جزییات آزار و اذیت جنسی توسط هاروی واینستین، تهیه‌کننده سرشناس هالیوود، منتشر کرد، شبکه‌های اجتماعی برای طرح تجربه‌های مشابه زنان تلاش کردند.
در این میان ۴ زن می‌گویند هاروی واینستین به آنها تجاوز کرده است. چندین زن دیگر، از جمله آنجلینا جولی، گوئینت پالترو و روسانا آرکت این تهیه‌کننده ۶۵ ساله را به آزارهای جنسی متهم کرده‌اند.
توییتر هشتگ #MeToo را برای بهتر دیده شدن روی پلتفورم "لحظه‌ها" (Moments) تبلیغ کرد. قابلیت "لحظه‌ها" به کاربران این امکان را می‌دهد تا یک موضوع و داستان مشخص را در توییتر دنبال کنند.

کارزار #MeToo اولین نمونه از به کارگیری شبکه‌های اجتماعی برای توجه دادن به آزار جنسی زنان نیست. در سال ۲۰۱۴ پس از آنکه یک مرد نفرت از زنان را به عنوان دلیلی برای کشتار مردم در کالیفرنیای جنوبی عنوان کرد، کارزار #YesAllWomen شکل گرفت.
لورا بیتس، فعال مدنی، در سال ۲۰۱۲ برای مستند کردن تبعیض جنسیتی گسترده و آزار و تجاوز جنسی کارزار EverydaySexism# را به راه انداخت.

بی توجهی هالیوود و رسانه‌ها
ونان فارو، خبرنگار آمریکایی، ماهها بود که درباره ادعاهای چند زن تحقیق می‌کرد که می‌گفتند هاروی واینستین، تهیه‌کننده و غول هالیوود، از آنها سوءاستفاده جنسی کرده است. چند تن از زنان حتی حاضر بودند جلوی دوربین تلویزیون حرف بزنند.
بیشتر بخوانید: اخراج واینستین پس از رسوایی جنسی از آکادمی اسکار
با این همه، رؤسای فارو در فرستنده تلویزیونی ان‌بی‌سی در ماه اوت گذشته حاضر نشدند گزارش احتمالا جنجال‌برانگیز خبرنگار خود را پخش کنند. این بود که فارو گزارش خود را برای چاپ به "نیویورکر" داد، آن هم ۵ روز پس از آنکه "نیویورک تایمز" افشاگری‌هایی مشابه را منتشر کرده بود.

رسوایی تهیه‌کننده آمریکایی نه تنها هالیوود که احتمالا از رفتار واینستین خبر داشته، بلکه تمامی رسانه‌های آمریکایی را که با وجود آگاهی از رفتار این تهیه‌کننده بانفوذ، هرگز درباره آن گزارش نداده‌اند، به لرزه درآورده است.
گفته می‌شود که واینستین خبرنگاران را با اعطای قراردادهای کتاب و فیلم به خود وابسته می‌کرده است. او همچنین به خبرنگاران اخباری راجع به زندگی خصوصی زنانی می‌داد که می‌توانستند برایش خطر ایجاد کنند. این اخبار را ستون‌نویس‌های شایعه‌پراکن روزنامه‌ها با حرص و جدیت تمام منتشر می‌کردند. بدین ترتیب روزنامه‌نگاران عملا در خلافکاری‌های آقای تهیه‌کننده شریک جرم هستند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.