رقص در مراسم شهرداری تهران؛ دادستانی دستور تعقیب قضایی 'هنجارشکنان' را داد
ساعاتی بعد از انتشار فیلم‌ رقص در مراسم روز زن که از سوی شهرداری تهران برگزار شده بود، دادستان کل ایران دستور برخورد با 'هنجارشکنان و متخلفین ' این مراسم را داده است.

محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران، با ابراز تأسف از برگزاری این مراسم به عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران دستور داده است تا با رسیدگی به موضوع "مرتکبین و مسببین" را تحت تعقیب قضایی قرار دهد.

آقای منتظری گفته است که در مراسم روز زن در برج میلاد تهران "اعمالی خلاف عفت عمومی ترویج و انجام شده است".

دیروز سه‌شنبه ۱۵ اسفند شهرداری تهران مراسمی را با عنوان "همایش بزرگ بانوان شاغل شهرداری" در برج میلاد تهران برگزار کرد که محمدعلی نجفی، شهردار تهران، هم در آن حضور داشت.

 فیلمی که از این مراسم منتشر شده نشان می‌دهد که در بخشی از آن یک گروه موسیقی متشکل از نوازندگان زن هم‌خوانی می‌کنند و شماری دیگر که به نظر می‌آید دختران کم‌سن هستند، روی صحنه می‌رقصند.

انتشار این فیلم با انتقاد گسترده رسانه‌ها و چهره‌های محافظه‌کار و اصولگرا روبرو شد.

شهردار تهران در واکنش به انتقادها از فیلمی که از اجرای موسیقی زنان منتشر شده، از برگزارکنندگان مراسم زیر نظر شهرداری، انتقاد کرد و گفت باید "شئونات اسلامی" رعایت شود.

آقای نجفی در اطلاعیه‌ای به معاون امور اجتماعی و فرهنگی و رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران دستور داد که در اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری "دقت لازم را داشته باشند."
آقای نجفی در دستور خود به نهادهای زیرنظر خود نوشته است: "ما معتقد نیستیم که اسلام دین عزا است، اسلام دین شادی، نشاط و زندگی است اما باید شئونات و چارچوب‌ها در شادی هم رعایت شود و این خود یک هنر است و همه همکارانم موظف هستند در اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری نسبت به این مهم دقت لازم را داشته باشند."

این اولین بار نیست که اجرای موسیقی توسط زنان در یک مراسم عمومی باعث انتقاد جریان‌های محافظه‌کار می‌شود.

در سال‌های اخیر اجرای موسیقی و حتی نوازندگی زنان بر روی صحنه دشوارتر شده و حتی برخی از گروه‌های پرطرفدار موسیقی مجبور شده‌اند برای گرفتن مجوز اجرا، زنان را از گروه خود حذف کنند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.