هشتم مارس، روز جهانی زن: تجمع فعالان حقوق زنان سرکوب شد
هشتم مارس، روز جهانی زن، برابر با هفدهم اسفند، فرصتی برای زنان و فعالان مدنی است تا مطالبات زنان را در سطحی وسیع‌تر اعلام کنند. پیش‌ از این، فعالان حقوق زنان، مطالبات زنان را با انجام تظاهرات به سطح خیابان‌ها می‌کشاندند اما با ظهور شبکه‌های اجتماعی، عرصه برای طرح حقوق بنیادین زنان، به‌گونه‌ای ساده‌تر و گسترده‌تر فراهم آمده است.

نهادهای غیردولتی زنان، در سراسر جهان، به منظور ایجاد گفتمانی هماهنگ و جدی در زمینه مطالبات زنان تلاش می‌کنند. نقش و جایگاه زنان در سطوح فردی، خانوادگی و فرهنگی، امنیت اجتماعی، تساوی حقوق زنان، خشونت و آزار جنسی، طلاق، حضانت، قیومیت، سقط جنین ... از جمله محورهای اساسی در راستای مطالبات زنان است.

تلاش‌های فعالان حقوق زنان در ایران، طی چهار دهه تاریخ جمهوری اسلامی ایران در جهت طرح مطالبات زنان ادامه دارد. جمعی از فعالان حقوق زنان در ایران، در آستانه روز جهانی زن، با انتشار فراخوانی از زنان و مردان ایران خواسته بودند تا علیه نابرابری و به منظور دستیابی به شرایطی انسانی‌تر، امروز پنج‌شنبه، در برابر وزارت کار در تهران تجمع کنند. اما با دخالت نیروهای پلیس، تجمع امروز در برابر وزارت کار به خشونت کشیده شد و از برگزاری آن جلوگیری بعمل آمد.

مهدیه گلرو، یکی از فعالان زن در ایران که در تجمع روز پنج‌شنبه در برابر وزارت کار حضور داشت، در حساب کاربری توئیتر خود از حضور "باورنکردنی" نیروهای امنیتی و لباس شخصی نوشته است.

برخی از گزارش‌ها ار بازداشت گروهی از شرکت‌کنندگان در تجمع در برابر وزارت کار خبر می‌دهند. اسامی جلوه جواهری، بنفشه جمالی و زهره اسدپور در میان اسامی افراد بازداشت‌شده، آمده است.

هشتم مارس و حجاب اجباری

در ماه‌های اخیر فعالیت‌های موسوم به "دختران خیابان انقلاب" که با حجاب اجباری مخالف هستند، در صدر مطالبات زنان ایران قرار گفته است. دختران و زنانی که با گسترش تکنولوژی و ارتباطات، بیش از پیش نسبت به حقوق خود آگاه شده‌اند، اکنون با طرح موضوع مخالفت با حجاب اجباری، روسری‌های خود را بر چوب گره می‌زنند و در اماکن عمومی برای دفاع از حق پوشش اختیاری به مبارزه ادامه می‌دهند.

در آستانه روز هشتم مارس، در حالیکه فعالان زن خود را برای برگزاری یک تجمع پس از یازده سال آماده می‌کردند، روز چهارشنبه (هفت مارس) عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران اعلام کرد زنانی که حجاب خود را در اماکن عمومی از سر برداشتند، به اتهام "تشویق مردم به فساد از طریق کشف حجاب در مرئی و منظر عام و تظاهر به عمل حرام"، به دو سال حبس تعزیری محکوم شدند.

این نخستین بار است که مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی ایران، صدور حکم برای زنانی که در اعتراض خود نسبت به حجاب اجباری را در اماکن عمومی بیان داشتند، مورد تائید قرار می‌دهند.

اوایل دی ماه سال جاری، ویدا موحد، در تقاطع خیابان انقلاب و وصال بر روی سکویی قرار گرفته و روسری سفید خود را که بر چوبی گره زده بود به نشانه مخالفت با حجاب اجباری بر دست گرفت.

من هم قربانی آزار جنسی هستم

روز جهانی زن، هشتم مارس، در سال جاری با پدیده‌های جدیدی همراه بود. بدنبال افشاگری‌ها در هالیوود، زنان روزنامه‌نگار با براه انداختن هشتک MeToo ، از زنانی که قربانی آزار جنسی بودند خواستند تا سکوت خود را شکسته و با فریاد خود شرایط برای ادامه آزارهای جنسی علیه زنان را تغییر دهند.

درخواست از زنان برای شکستن سکوت خود در برابر آزار جنسی موجب شد تا زنان تجربه‌های مشابه را این‌بار در سطحی وسیع در عرصه شبکه‌های اجتماعی و در رسانه‌ها مطرح کنند.

در ایران، بدلیل قوانین حاکم، زنان با محدودیت‌های بیشتری روبرو هستند اما پس از آنکه زنان با هشتک #آزار_جنسی، سکوت خود را شکستند، ابعاد ماجرا بسیار گسترده‌تر شد.

زنانی که نه تنها در سطح جامعه بلکه در سطح خانواده نیز قربانی تجاوزات کلامی و جنسی قرار گرفتند اما بدلیل ضعف قوانین ناچار به سکوت بوده و هستند.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.