میلیون‌ها زن اسپانیایی در اعتراض به نابرابری دست به اعتصاب زدند
زنان اسپانیا امروز برای شرکت در اولین اعتصاب سراسری فمینیستی سر کار خود نرفته‌اند. هدف از این اعتصاب برجسته‌تر کردن تبعیض جنسیتی، خشونت خانگی و شکاف در حقوق میان مردان و زنان است.

از زنان خواسته شده تا دست از کار در خانه هم بکشند و پولی خرج نکنند. تاثیر این اعتصاب در رسانه‌ها به خصوص رادیو و تلویزیون محسوس بوده و صدای هیچ زنی پخش نشده است.

طبق تحقیقی که اخیرا صورت گرفته، زنان اسپانیایی ۱۳ درصد کمتر از مردان حقوق می‌گیرند. شرایط کاری آنها همچنین نامساعدتر از شرایط کاری مردان است.

اعتصاب سراسری فمینیستی

اعتراضات زنان در اسپانیا از بامداد امروز هشت مارس، در روز جهانی زن شروع شد و زنان در مادرید با کوبیدن به قابلمه‌ها و سر دادن شعارهایی خواهان پایان دادن به تبعیض میان زنان و مردان شدند.

بانیان اعتصاب امروز گفته‌اند بیش از ۵ میلیون نفر در این اعتراضات شرکت کرده‌اند.

اتحادیه‌های کارگری و شماری از سیاستمداران زن در اسپانیا از جمله شهرداران زن مادرید و بارسلون از این اعتصاب ۲۴ ساعته حمایت کرده‌اند.

در شهرهای مختلف اسپانیا تجمعات اعتراضی برگزار شده است.

اعتصاب سراسری فمینیستی

روزنامه ال‌پائیس اسپانیا می‌گوید شرکت‌کنندگان این اعتصاب بی‌سابقه خواهان برابری میان مردان و زنان هستند.

طبق یک نظرسنجی، ۸۲ درصد اسپانیایی‌ها معتقدند برگزاری این اعتصاب فمینیستی "عادلانه" است.

شعار اعتصاب سراسری در اسپانیا "اگر ما بایستیم، جهان باز می‌ایستد" بوده است. اثر این اعتصاب در بخش‌های درمانی، مصرفی، حمل و نقل و رسانه‌ای به دلیل عدم حضور زنان در سر کار محسوس بوده است.

اعتصاب سراسری فمینیستی

گروه‌های فمینیستی در اسپانیا تنها از زنان خواسته‌اند برای نشان دادن تاثیر غیبت آنها در کار (اعم از کار خانه یا کار بیرون خانه) دست به اعتصاب بزنند اما شماری از مردان عضو اتحادیه‌های کارگری هم در این اعتصاب شرکت کرده‌اند.

کمیسیون ۸ مارس که بانی اعتراضات امروز بوده در مانیفست خود خواهان "جامعه‌ای عاری از ظلم و ستم‌های جنسیتی، خشونت و استثمار" شده و گفته است زنان شرایط کاری بدتر با حقوق کمتر برای کار برابر با مردان را نمی‌پذیرند.

حزب دست راستی حاکم با اعتصاب زنان مخالفت کرده و گفته است اعتراضات امروز توسط "نخبگان فمینیست" صورت گرفته و "برای زنان واقعی با مشکلات روزمره‌شان نبوده است."

اعتصاب سراسری فمینیستی

البته دو سیاستمدار حزب مردم (حزب حاکم) گفته‌اند حداقل فعالیت را خواهند داشت.

پنه‌لوپه کروز، هنرپیشه سرشناس اسپانیایی تمامی رویدادهای عمومی امروز خود را لغو کرده و گفته است در حمایت از زنان امروز از کار خانه هم دست می‌کشد.

 اعتصاب سراسری فمینیستی

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.