نام رویا سادات در فهرست 'زنان شجاع' وزارت خارجه آمریکا
هادی نیلی - بی‌بی‌سی فارسی، واشنگتن
دولت آمریکا هر سال به گروهی از زنان از کشورهای مختلف جهان جایزه‌ای می‌دهد به نام "جایزه زنان شجاع". امسال در بین ده برنده این جایزه، یک زن هم از افغانستان بود. رویا سادات، کارگردان و از بنیان‌گذاران خانه فیلم رویا در افغانستان بابت تلاش‌هایش برای توانمندسازی زنان و کمک به توسعه و بهبود زندگی در افغانستان این جایزه را برده است.

ملانیا ترامپ، همسر رئیس‌جمهور آمریکا، جمعه بعد از ظهر به وقت واشنگتن در مراسمی در ساختمان وزارت خارجه، این جایزه‌ها را داد.

این "جایزه بین‌المللی زنان شجاع" را هر سال وزارت امور خارجه آمریکا به زنانی می‌دهد که از دید دولت ایالات متحده "راهبری، شجاعت و قدرتی استثنائی در اقدام برای بهبود زندگی دیگران، از خود نشان داده‌اند".

رویا سادات، فیلم‌ساز افغانستانی که امسال این جایزه را برده، سال ۱۹۸۱ در هرات به دنیا آمده است. او از کودکی رویای فیلم‌سازی داشته، اما نوجوانی و جوانی‌اش به سال‌های جنگ و تسلط طالبان خورد که این موضوع مورد علاقه‌اش در آن سال‌ها در دسترس نبود و ممنوع بود.

او تعریف می‌کند که در دوره طالبان، یواشکی در یک بیمارستان در هرات کلاس‌های سینمایی برگزار می‌کرده است.

رویا سادت ۱۵ سال پیش "خانه فیلم رویا" را راه انداخت و می‌گوید در این مدت بیش از ۳۰ فیلم مستند، داستانی و برنامه تلویزیونی در این موسسه تولید کرده است.

این نخستین‌باری نیست که خانم سادات بابت فعالیت‌هایش تحسین می‌شود.

خودش می‌گوید این‌جور جایزه‌ها بیش از این‌که خوشحال و هیجان‌زده‌اش کند "باعث می‌شود عمیق‌تر شوم از این جهت که بار مسئولیتم زیادتر می‌شود."

رویا سادات 'خانه فیلم رویا' را از سال‌ها پیش راه انداخته و فعالیت‌هایش در آن، یکی از دلایلی بوده که بارها تحسین شده است.
رویا سادات 'خانه فیلم رویا' را از سال‌ها پیش راه انداخته و فعالیت‌هایش در آن، یکی از دلایلی بوده که بارها تحسین شده است.

اخیرا وزارت خارجه هلند اعلام کرد که به رویا سادات، فیلم‌ساز افغان، به خاطر کارگردانی فیلم "نامه‌ای به رئیس‌جمهور" جایزه ویژه‌ای می‌دهد که از آن به عنوان "جایگزین اسکار" نام می‌برد.

فیلم "نامه‌ای به رئیس‌جمهور" ساخته خانم سادات، به عنوان نماینده سینمای افغانستان در بخش بهترین فیلم خارجی نودمین دوره جوایز اسکار به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی معرفی شد، اما نتوانست نامزد این بخش شود.

داستان فیلم، روایتی از زندگی زن جوانی به نام ثریا است که بابت قتل ناخواسته شوهر بدرفتارش، به اعدام محکوم شده است. او برای نجات خود، نامه‌ای به رئیس جمهوری می‌نویسد و رئیس جمهوری پس از خواندن این نامه، ناگفته‌های پرونده او را می‌فهمد.

رویا سادات به عنوان نخستین زن کارگردان در افغانستان در سال‌های بعد از حاکمیت طالبان شناخته می‌شود و اولین زنی که فیلمش به عنوان نماینده سینمای افغانستان برای اسکار انتخاب شده است.

رویا سادات به خاطر فیلم 'نامه‌ای به رئیس‌جمهور' جایزه ویژه‌ای از دولت هلند گرفت که خودشان از آن به عنوان
رویا سادات به خاطر فیلم 'نامه‌ای به رئیس‌جمهور' جایزه ویژه‌ای از دولت هلند گرفت که خودشان از آن به عنوان "جایگزین اسکار" نام برده‌اند.

خانم سادات می‌گوید که فیلم‌هایش هم صدای زنان است و هم صدای مردان سرزمینش: "هر دو قربانی خشونتیم؛ تمرکزم بر داستان‌های زنان، به معنی مرزبندی جنسیتی نیست."

رویا سادات ۵ سال پیش جشنواره فیلم زنان را در افغانستان راه انداخت که از کشورهای دیگر هم مهمان‌هایی داشته است؛ از جمله از ایران و تاجیکستان.

خانم سادات درباره این‌که چه‌قدر با همتایان خود در کشورهای دیگر با جامعه فارسی‌زبان در تماس است، می‌گوید همین جشنواره سکوی خوبی شده است برای تقویت این ارتباط.

این کارگردان افغان ابراز امیدواری می‌کند که حمایت‌ها از جامعه افغانستان محدود به حمایت‌های امنیتی نماند.

نام او چهار ماه پیش هم در فهرست سال "متفکران جهانی" نشریه آمریکایی فارن‌پالیسی قرار گرفت. این نشریه دلیل جا دادن نام خانم سادات در این فهرست را "آوردن داستان زنان افغان روی پرده سینما" اعلام کرد.

۹ برنده دیگر جوایز امسال وزارت خارجه آمریکا، آئورا الینا فرفان از گواتمالا، یولیسا ویلانوا از هندوراس، عالیه خالف صالح از عراق، خواهر ماریا النا برینی از واتیکان، ایمن عمروا از قزاقستان، فریده رشدی از کوزوو، معلومه سعید از موریتانی، گودلیو موکاساراسی از رواندا، و سیریکان چارونسیری از تایلند بوده‌اند.

در سال‌های گذشته زنان دیگری از ایران و افغانستان این جایزه سالانه وزارت خارجه آمریکا را برده‌اند. از جمله شادی صدر، کنشگر حقوق بشر از ایران که در سال ۲۰۱۰ برنده این جایزه شد. هم‌چنین نسرین اوریاخیل، پزشک متخصص زنان و زایمان، در سال ۲۰۱۴، ماریا بشیر، دادستان کل هرات، در سال ۲۰۱۱، نیلوفر رحمانی، پیلوت (خلبان) جوان، در سال ۲۰۱۵، و مریم درانی، عضو شورای ولایتی قندهار و دبیر رادیو "میرمن" در قندهار.

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.