نماینده مجلس: فاسد خواندن زنان معترض منصفانه نیست
پروانه سلحشوری، رئیس فراکسیون زنان مجلس می‌گوید فاسد خواندن زنان معترض به حجاب منصفانه نیست. سلحشوری از تلاش فراکسیون زنان مجلس برای تشکیل جلسه‌ای برای بررسی اعتراض‌ها به حجاب اجباری خبر داد.

پروانه سلحشوری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی می‌گوید اعتراض به حجاب اجباری، اعتراضی است که به مجلس برمی‌گردد. پروانه سلحشوری که رئیس فراکسیون زنان مجلس است، در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی و خبری جماران تأکید کرد: «مجلس است که قانون وضع کرده و این مجلس است که در صورت ضرورت باید قانون را تغییر و اصلاح کند.»

او در این گفتگو که دوشنبه ۱۳ فرودین منتشر شد، از تلاش فراکسیون زنان مجلس برای تشکیل جلسه‌ای با حضور جامعه‌شناسان، قوه قضاییه و دولت برای بررسی اعتراض‌ها به حجاب خبر داد.

پروانه سلحشوری با اشاره به اعتراض‌های اخیر به حجاب اجباری گفت: «این معترضین نه ضد نظام هستند، نه فاسد هستند و نه جاسوس. این‌ها به یک موضوعی فقط "معترض" هستند. به نظر من گناه بزرگی است دختری را که به حجاب اعتقادی ندارد به جرم "فساد" بازداشت کنیم.»

نماینده مردم تهران خواستار تعامل مسئولان با معترضان و برخورد "ملایم" با آنها شد و افزود: «بالاخره باید راه‌کار مؤثری را در این خصوص پیدا کرد، زیرا این مطالبه بسیاری از زنان است که سال‌هاست با آن مواجه هستند.»

اعتراض به حجاب اجباری در یکی از خیابان‌های پرررفت‌وآمد
اعتراض به حجاب اجباری در یکی از خیابان‌های پرررفت‌وآمد

پروانه سلحشوری حجاب را مسئله‌ای مذهبی خواند که می‌توان برداشت‌های متفاوتی از آن داشت. او گفت: «مثلاً آقای ترکاشوند در کتاب‌هایشان حجاب را آن‌گونه‌ای که ما می‌دانیم، قبول ندارند. یا مثلاً آقای موسی صدر هم می‌دانم که چنین اعتقادی به حجابی که ما مدنظر داریم، ندارند. در میان علمای خودمان هم یک نقل‌قولی از حضرت امام خمینی آورده شده که ایشان گفته من به حجاب اجباری اعتقادی ندارم اما فشارهایی وارد شده که من حجاب را اجباری کنم. یا حتی آقای طالقانی هم همین‌طور که آن زمان اعلام کرده بودند حجاب اجباری نیست اما برای حفظ احترام، به رأی و نظر اکثریت جامعه باید آن را انجام داد و برخورد مناسبی را هم با اقلیتی که معترض هستند داشت.»

"اینگونه پیش رود از زنان عربستان عقب می‌افتیم "

رئیس فراکسیون زنان مجلس همزمان تأکید کرد که حجاب اجباری در ایران قانون است و باید رعایت شود. او در عین‌حال افزود: «هر موضوعی که در قانون آمده است، باید اعتراض به آن هم سازوکار خاص و قانونی خود را داشته باشد. مثلأ وزارت کشور شاید بتواند به این معترضین مجوزی برای اعتراض بدهد اما بانوان حجاب داشته باشند و به همان حجاب اعتراض کنند.»

رئیس فراکسیون زنان مجلس در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی و خبری جماران با اشاره به تحولات عربستان، خواستار اصلاح برخی از قوانین در ایران شد. او گفت: « اگر کشورهای دیگر که در شاخصه‌های شکاف جنسیتی از ما عقب‌تر هستند که فکر می‌کنم چهار کشور باشند، بخواهند این‌گونه با سیر تحولات جلو بروند، ما قطعأ آخرین کشور خواهیم بود. زمانی که از سوی نهادهای مربوطه قرار باشد شکاف‌های جنسیتی را مورد سنجش قرار دهند، با این تغییراتی که انجام داده است فکر نمی‌کنم عربستان سال دیگر از ما عقب‌تر باشد.»

اعتراض به حجاب اجباری در ایران با حرکت دختران خیابان انقلاب ابعاد تازه‌ای به خود گرفت. حرکت اعتراضی دختران خیابان انقلاب که روسری خود را بر چوبی آویزان کرده بر سکویی در خیابانی پررفت‌وآمد ایستادند به سرعت به چالشی جدی برای حکومت تبدیل شد. بازداشت خشن دختران معترض، محکوم کردن آنها به مجازات‌های سنگین قضایی و حتی موضع‌گیری رهبر جمهوری اسلامی در مورد این اعتراض‌ها، بحث‌ تحمیل حجاب و ۴۰ سال مقاومت زنان در برابر خواست حکومت را وارد مرحله تاز‌ه‌ای کرد.

 

 

 

 

دویپه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.