حضور زنان آلمانی در پست‌های مدیریتی ناچیز است
یک پژوهش تطبیقی پیرامون حضور زنان در مشاغل کلان در ۶ کشور صنعتی غربی نتایج قابل‌تاملی به دست داده است. آلمان در رده آخر قرار گرفته و با ترکیه و هندوستان مقایسه می‌شود.

بنیاد غیرانتفاعی آلمانی - ­سوئدی "آلبرایت" نتایج پژوهش خود پیرامون حضور زنان در سطوح مدیریتی در آلمان، ایالات متحده، بریتانیا، سوئد، فرانسه و لهستان را منتشر کرد.

در ایالات متحده و سوئد حدود ۲۴ درصد پست‌های مدیریتی در اختیار زنان است. بریتانیا با حضور ۲۰درصدی زنان در مشاغل کلان این کشور رتبه سوم فهرست بنیاد "آلبرایت" را به خود اختصاص داده و لهستان با ۵/ ۱۵ درصد و فرانسه با ۵/ ۱۴ درصد در رده‌های چهارم و پنجم قرار گرفته‌اند.

رده‌ی آخر به آلمان تعلق گرفته است. در این کشور تنها ۱۲ درصد از موقعیت‌های مدیریتی در اختیار زنان است که با ترکیه و هندوستان (۱۰ درصد) مقایسه می‌شود.

شرکت‌های اپل (Apple)، آی بی ام و کوکاکولا در آمریکا و شرکت هنس و موریتس در سوئد با آمار ۳۰ درصدی، رکورددار مشارکت زنان در پست‌های کلان هستند.

سهم مدیران زن در شرکت‌های فرانسوی لورآل و دانون، و همچنین شرکت یونی‌لور بریتانیا و انرجا در لهستان هم با شرکت‌های نام‌برده قابل مقایسه است.

زنان آلمانی در مشارکت سیاسی نقش بیشتری دارند تا در زمینه اقتصاد
زنان آلمانی در مشارکت سیاسی نقش بیشتری دارند تا در زمینه اقتصاد

۳۰ شرکت کلان بدون مدیرعامل زن

در آلمان ۳۰ شرکت کلانی که در بازار بورس این کشور حرف اول را می‌زنند مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. هیچ‌کدام از این شرکت‌ها مدیرعامل زن ندارد.

این درحالی است که در آلمان شرایط برای تحقق عدالت جنسیتی و برابری زن و مرد در استفاده از امکانات فراهم است. علاوه بر این، زنان می‌توانند در صورت نیاز از امکانات شرکت‌ها و اداره‌ها برای نگه‌داری فرزندان خردسال خود بهره ببرند.

کارشناسان تاکید می‌کنند که این روند ناخوشایند در آلمان و بسیاری کشورهای دیگر نتیجه این باور غلط است که مدیریت کلان را به مردانگی نسبت می‌دهد.

فرانسیسکا گیفی، وزیر امور زنان آلمان، ضمن انتقاد از شرکت‌های عمده آلمانی گفت: «سیاست اداری این شرکت‌ها نه تنها ارتجاعی به‌شمار می‌رود، بلکه نابخرادانه هم هست.»

خانم گیفی به پژوهش‌های علمی‌ای اشاره می‌کند که ثابت کرده‌اند، شرکت‌هایی که به برابری زن و مرد در تصدی مشاغل مدیریتی اهمیت می‌دهند، موفق‌تر هستند.

وزیر امور زنان آلمان تاکید می‌کند که پیشرفت اقتصادی و نوآوری صنعتی نیازمند استفاده بهینه و یکسان از مهارت‌ها و توانايی‌های بالقوه زنان و مردان است.

پتر آلتمایر، وزیر اقتصاد آلمان، نیز ضمن تاکید بر نیاز به برابری زن و مرد در همه سطوح مدیریتی، اظهار داشت که به دلیل تحولات جمعیتی در آلمان، این کشور بیش از پیش به سرمایه انسانی افرادی که از هوش بالایی برخوردارند، نیازمند شده است؛ "مرد یا زن، فرقی نمی‌کند".

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.