چهار زن درویش در مجموع به بیست سال حبس محکوم شدند
چهار درویش زن که پس از حوادث خیابان پاسداران بازداشت شده بودند هر یک به پنج سال حبس محکوم شدند. همسر یکی از آنها می‌گوید، بازداشت‌شدگان در مرحله بازجویی و تفهیم اتهام، وکیل نداشته‌اند.

شیما انتصاری، سیما انتصاری، نازیلا نوری و آویشا جلال‌الدین هر یک به پنج سال حبس محکوم شدند. احکام این چهار درویش زن که در زندان قرچک محبوس هستند، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب صادر شده است.

مهیار شالچی، همسر شیما انتصاری به "کمپین حقوق‌بشر ایران" گفته است، دادگاه این چهار زندانی روز شنبه ۹ تیر (۳۰ ژوئن) در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ماشاءالله احمدزاده برگزار شده و حکم آنها سه روز بعد در تاریخ ۱۲ تیرماه ابلاغ شده است.

اتهام اصلی این چهار زن "اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی" عنوان شده است. این چهار زن از جمله ۱۱ زن درویش هستند که پس از حوادث خیابان پاسداران شب ۳۱ بهمن ماه و صبح اول اسفند ۱۳۹۶ بازداشت شدند.

از میان آنها شهناز کیان‌اصل پس از سه ماه بازداشت در تاریخ دوم خرداد ماه به دلیل وضعیت وخیم جسمی از زندان آزاد شد. معصومه باراکوهی نیز پس از گذشت پنج ماه حبس و حضور در دادگاه در تاریخ ۹ تیرماه، روز هشتم تیرماه از زندان آزاد شده است. در حال حاضر شکوفه یداللهی، سپیده مرادی، الهام احمدی، مریم فرسیابی و صدیقه صفابخت منتظر احکام خود هستند.

همسر شیما انتصاری درباره شیوه برگزاری دادگاه و دفاع از پرونده به کمپین حقوق بشر ایران گفته است: «همسرم و خواهرش و بقیه در مرحله بازجویی و تفهیم اتهام وکیل نداشتند. به دلیل اینکه اتهام‌شان امنیتی بود به آنها اجازه داشتن وکیل در این مراحل داده نشد. اما وکیل آنها قبل از جلسه دادگاه توانست پرونده‌شان را بخواند و در دادگاه حضور داشت.»

مهیار شالچی گفته است :«چندین بار همسرم در دادگاه گفت که به نظام جمهوری اسلامی اعتقاد دارد و هیچ دشمنی با اصل این نظام ندارد اما قاضی به او گفت دروغ می‌گوید. گفت منافقین هم همین را می‌گفتند و وقتی بیرون می‌رفتند خرابکاری می‌کردند. اما این تخلف قاضی است که وقتی متهم اقرار می‌کند نظر شخصی خود را اعمال کند. وکیل هم به قاضی اعتراض کرد اما ایشان توجهی نداشت.»

به گفته مهیارشالچی، زنان درویش زندانی حکم صادر شده را ناعادلانه می‌دانند و به آن اعتراض خواهند کرد. او تأکید کرد: «می‌خواهند برای دراویش اتهامات امنیتی بچسبانند؛ می‌خواهند از ما دشمن بسازند ولی ما دشمن نیستیم و این برچسب‌ها به ما نمی‌چسبد.»

تجمع دراویش گنابادی در خیابان پاسداران تهران با دخالت نیروی انتظامی و افراد لباس شخصی به خشونت کشیده شد
تجمع دراویش گنابادی در خیابان پاسداران تهران با دخالت نیروی انتظامی و افراد لباس شخصی به خشونت کشیده شد

دراویش گنابادی ۳۰ بهمن ۹۶ در اعتراض به محاصره خانه نورعلی تابنده، رهبرشان در خیابان هفتم پاسداران تهران تجمع کردند که این تجمع با دخالت نیروی انتظامی و ماموران لباس شخصی به آشوب کشیده شد.

در آن شب و صبح روز بعد طبق گفته دراویش، بیش از ۳۰۰ تن از درویشان بازداشت شدند و ۱۷۰ نفر آنها به دلیل شدت ضرب و شتم پس از بازداشت به چهار بیمارستان منتقل شدند. همه آنها پس از مداوای سرپایی، و دیگر بازداشتی‌ها به دو زندان اوین و فشافویه منتقل شدند و زنان نیز به زندان قرچک فرستاده شدند.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.