هیچ زنی در ۱۳۵ ولسوالی افغانستان برای انتخابات شوراهای ولسوالی نامزد نشده
مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گویند در ۱۳۵ ولسوالی/شهرستان این کشور هیچ زنی برای انتخابات شوراهای ولسوالی نامزد نشده است.

حفیظ الله هاشمی، عضو و سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات به بی‌بی‌سی گفت تاکنون برای انتخابات شوراهای ولسوالی افغانستان ۳۷۳۱ نفر نامزد شده‌اند که ۲۷۱ نفرشان زنان هستند.

حضور کمرنگ زنان در انتخابات شوراهای ولسوالی، مقام‌ها را نگران ساخته است. به اساس قانون باید ۲۵ درصد اعضای شوراهای ولسوالی زنان باشند.

افغانستان در مجموع ۳۸۹ ولسوالی/شهرستان دارد.

زنان در انتخابات شوراهای ولسوالی

پیش از این گلاجان عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات گفته بود که ناامنی، رسم و رواج، شرط داشتن سند فراغت از کلاس/صنف دوازدهم مکتب/مدرسه و مشخص نبودن وظایف این شوراها و امتیازات آنها از دلایل عمده حضور کمرنگ نامزدان به خصوص زنان در انتخابات شوراهای ولسوالی است.

او امروز در نشستی که با موضوع نقش زنان در انتخابات راه اندازی شده بود، گفت برای حل این مشکل تدابیری روی دست خواهند گرفت.

آقای هاشمی می‌گوید کمیسیون برای حل این مشکل نشستی را برگزار می‌کند و پیشنهادات مشخصی را با دادگاه عالی و کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی شریک می‌سازد که می‌تواند شامل تغییر شرایط نامزدی و تمدید ثبت نام نامزدان نیز باشد.

در یکی از اسناد کمیسیون مستقل انتخابات زیر نام "نامزدی زنان، انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی" در همچو شرایط تدابیری پیش بینی شده است.

در این سند آمده: "برای زنان درخواست دهنده که واجد شرایط بوده اما اسناد و معلومات‌شان مکمل نیست، وقت داده می‌شود تا آن را تکمیل کنند. اگر هیچ درخواست دهنده زن واجد شرایط نباشد، برای نامزدی زنان وقت داده می‌شود. کمیسیون از وزارت امور زنان، کمیسیون حقوق بشر، نهادهای جامعه مدنی به خصوص نهادهای حمایت حقوق زنان می‌خواهد تا زنان واجد شرایط را برای نامزدی ترغیب کنند."

انتخابات
33 درصد کسانی که برای رای دادن در انتخابات پیش‌روی افغانستان ثبت نام کردند، زنان هستند

شرایط نامزدی در انتخابات شوراهای ولسوالی
به اساس قانون انتخابات و طرزالعمل کمیسیون انتخابات افغانستان، کسانی که خود را برای انتخابات شوراهای ولسوالی نامزد می‌کنند، باید تابعیت افغانستان را داشته، ۲۵ ساله باشند و از سوی دادگاه مجرم شناخته نشده و از حقوق مدنی‌شان محروم نباشند.

نامزدان انتخابات شوراهای ولسوالی افزون بر این شرایط باید سندی از فراغت صنف/کلاس دوازدهم را نیز به کمیسیون ارائه کنند. همچنین شمار شناسنامه حامیان آنها با توجه به نفوس هر ولسوالی از صد الی ۳۰۰ نفر است.

در ماده ۱۴۰ قانون اساسی افغانستان آمده: "برای تنظیم امور و تامین اشتراک فعال مردم در اداره محلی در ولسوالی‌ها و قریه‌ها/روستاها، مطابق احکام قانون، شوراها تشکیل می‌گردند. اعضای این شوراها از طریق انتخابات آزاد، عمومی، سری و مستقیم از طرف ساکنین محل برای مدت سه سال انتخاب می‌شوند."

اداره ارگان‌های محلی افغانستان گفته برای تعیین و مشخص ساختن وظایف شوراهای ولسوالی، طرح قانونی را روی دست دارند.

اما مطابق قانون اساسی، یک ثلث اعضای مجلس سنای این کشور از اعضای شوراهای ولسوالی (از هر ولایت یک نفر) برای مدت سه سال انتخاب می‌شوند.

همچنین روسای شوراهای ولسوالی از اعضای لویه جرگه‌ای هستند که قانون اساسی برای اتخاذ تصمیم در مورد مسایل مربوط به استقلال، حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، مصالح علیای کشور، تعدیل قانون اساسی و محاکمه رئیس جمهوری پیش بینی کرده است.

انتخابات پارلمانی
رئیس کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید برای مشکل حضور کمرنگ زنان در انتخابات شورهای ولسوالی تدابیری خواهند گرفت

انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی افغانستان
به اساس تقویم انتخاباتی کمیسیون مستقل انتخابات باید فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی به تاریخ ۷ سرطان/تیر اعلام می‌شد.

فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات پارلمانی اما به تاریخ دوازدهم سرطان/تیر تکمیل و اعلام شد. به اساس این فهرست ۲۶۹۱ نفر از جمله ۴۰۴ زن برای انتخابات پارلمانی نامزد شده‌اند.

فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات شوراهای ولسوالی نیز تاکنون تکمیل و اعلام نشده است.

قرار است انتخابات پارلمانی افغانستان پس از سه سال تاخیر به تاریخ ۲۸ میزان/مهر سال جاری برگزار شود. انتخابات شوراهای ولسوالی پیش‌رو نیز اولین دور این انتخابات است.

برای رای دادن در انتخابات پیش‌رو نزدیک به ۸.۵ میلیون رای دهنده ثبت نام کردند که حدود ۳۳ درصد آنها زنان هستند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.