پروین بختیارنژاد، فعال حقوق زنان درگذشت
روین بختیارنژاد، از فعالان حقوق زنان و عضو شورای فعالان ملی- مذهبی، بر اثر بیماری درگذشت.

خانم بختیارنژاد دیروز سه شنبه ۱۷ مهر، بر اثر احساس ناراحتی در ناحیه سینه به بیمارستان قلب شهید رجایی تهران انتقال یافت و در شامگاه همان روز دچار ایست قلبی شد.

علت مرگ وی، که سابقه بیماری شدید قلبی داشت، آمبولی ریه (وجود لخته خون در سرخرگ‌های ریوی) تشخیص داده شده است.

خانم بختیارنژاد، که یک سال بعد از انتخابات ۱۳۸۸ و برخوردهای گسترده امنیتی و قضایی با معترضان به انتخابات به همراه خانواده خود به فرانسه مهاجرت کرده بود، در خرداد ۱۳۹۶ به ایران بازگشت.

وی بعد از بازگشت به کشور، به دفعات احضار شد و تحت بازجویی ماموران امنیتی ایران قرار گرفت.

خانم بختیارنژاد علاوه بر انتشار مقالات متعدد، سه کتاب زنان خودسوخته (گزارشی از خودسوزی زنان در ایران)، موانع درون ساختاری ان جی او ها در ایران و فاجعه خاموش (قتل های ناموسی) را در ارتباط با مسائل زنان در ایران منتشر کرد.

وی فعالیت مطبوعاتی را از سال ۱۳۷۴ در ماهنامه ایران فردا به مدیرمسئولی عزت الله سحابی آغاز کرد و از فعالان جریان "ملی-مذهبی" بود.

او در سال های بعد، با تعداد زیادی از دیگر نشریات منتقد ایران نیز همکاری داشت.

پروین بختیارنژاد در سال ۱۳۶۵، به همراه فرزند یک ساله خود مدتی به خاطر عضویت در گروه "موحدین"، از تشکیلات منتقد حکومت، زندانی شد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.