پزشکان بدون مرز: مردان مسلح ناشناس در سودان جنوبی به ۱۲۵ زن تجاوز کردند
پزشکان بدون مرز روز جمعه اعلام کرد در جریان ده روز خشونت‌های گسترده در شهر بنتیو در نواحی شمالی سودان جنوبی مردان مسلح ناشناس به ۱۲۵ زن تجاوز کرده اند. اما مقامات محلی این گزارش را رد می کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز سودان جنوبی بیش از پنج سال درگیر یک جنگ داخلی ویرانگر بوده و با وجودیکه دو ماه پیش بین دولت و شورشیان یک توافق صلح امضا شد هنوز خصومت های قومی ادامه دارد و بسیاری مسلح هستند.

غیرنظامیان گروههای قومی رقیب قربانیان اصلی خشونت ها و چرخه تکراری انتقام جویی هستند.

پزشکان بدون مرز در بیانیه خود گفت علاوه بر تجاوز به زنان، قربانیان خشونت های روزهای اخیر در شهر بنتیو می گویند شلاق خورده و با چوب و قنداق تفنگ مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند. علاوه بر این اموال، پول و مواد غذایی قربانیان به سرقت رفته است.

یک ماما که برای این نهاد امداد رسانی کار می کند گفت:«برخی از قربانیان تجاوز دختران ۱۰ ساله و برخی دیگر زنان بالای ۶۵ سال هستند. در این حملات وحشیانه حتی به زنان باردار هم رحم نکرده اند.»

اما وزیر اطلاع رسانی دولت سودان جنوبی صحت این گزارش را زیر سئوال برد. لام تونگوار به خبرگزاری رویترز گفت:«تجاوز در چنین ابعادی صحت ندارد. حکومت ما حقوق بشر و در راس آن حقوق زنان را محترم می شمرد.»

او گفت مراجعه قضایی با تجاوز در این شهر و سایر مناطق برخورد خواهند کرد و افزود:«من با این گزارش موافق نیستم چون از ما و نواحی شمالی کشور توصیف درستی به دست نمی دهد.»

سالوا کیر مایاردیت رییس جمهور سودان جنوبی در ماه سپتامبر با هدف پایان دادن به جنگ داخلی با شورشیان توافقی امضا کرد. در طول جنگ داخلی پنج ساله حدود ۴۰۰ هزار نفر کشته شده و یک سوم از جمعیت این کشور آواره شده اند.

توافق های قبلی صلح در این کشور خيلی سريع به شکست انجاميده‌اند.

با استفاده از گزارش رویترز، ش. ر

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.