خشونت علیه زنان در افغانستان؛ افزایش موارد فرار زنان از خانه
کمیسیون حقوق بشر افغانستان در تازه‌ترین گزارش خود درباره فرار زنان از خانه اعلام کرد که در سال ۱۳۹۷ خورشیدی، ۱۱۲ مورد فرار زنان و دختران از خانه در ۱۶ ولایت افغانستان ثبت شده است که از این میان ۵۷ مورد آن در کابل، پایتخت اتفاق افتاده است.

این آمار نسبت به سال گذشته حدود چهار درصد افزایش در موارد فرار زنان از منزل در این کشور را نشان می‌دهد.

در این گزارش آمده که فرار زنان از خانه با خشونت خانوادگی، ازدواج‌های اجباری و دیگر موارد خشونت علیه زنان ربطی مستقیم دارد.

دلایل زنان افغان برای فرار از خانه
کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفته که موارد فرار زنان و دختران از خانه به مراتب بیشتر از آماری است که رسما ثبت و گزارش می‌شود. وجود عرف و رسوم ناپسند، ناامنی، دیدگاه منفی نسبت به این پدیده و مداخله زورمندان، سبب می‌شود که بیشتر زنان قربانی به کمیسیون حقوق بشر و نهادهای عدلی و قضایی مراجعه نکنند و قربانیان فرار از منزل به ندرت موفق به مراجعه مستقیم به دفاتر کمیسیون حقوق بشر می‌شوند.

چرا خشونت علیه زنان در افغانستان افزایش یافته؟
آمار خشونت علیه زنان در افغانستان 'بیش از ۲۰ درصد کاهش یافته است'
در این گزارش آمده کسانی که به دفاتر کمیسیون حقوق بشر مراجعه کرده به نظر می‌رسد که آنان "بی‌نهایت ناچار، ناگزیر و درمانده" هستند. برخی قربانیان در نیمه‌های شب، صبح زود، حتی قبل از اذان صبح، بعضا با چهره کبود و خون آلود به دفاتر کمیسیون مراجعه کرده‌اند.

شمار زنانی که از خانه فرار کرده‌اند در ۱۶ ولایت: کابل (پایتخت)، پروان، کاپیسا، بلخ، بغلان (در شمال)، دایکندی، میدان وردک و بامیان (در مرکز)، ننگرهار و لوگر(در شرق)، هرات (در غرب)، قندوز (در شمال‌شرق)، پکتیکا (در جنوب شرق)، غزنی، هلمند و ارزگان (در جنوب) شده است.

موارد فرار زنان از خانه در ولایت‌ها

این نهاد افزوده که براساس بررسی انجام شده، افرادی که مجبور به فرار از خانه شده‌اند به دلیل رهایی از خشونت خانوادگی، مطالبه تفریق (طلاق)، فرار به قصد ازدواج و برای نجات یافتن از ازدواج اجباری بوده است.

در روزهای گذشته دادگاه عالی افغانستان نیز اعلام کرد که از سال ۱۳۹۳ تاکنون به هفت هزار و ۲۴۶ مورد خشونت علیه زنان در سراسر افغانستان رسیدگی شده که بیشترین میزان خشونت تجاوز جنسی به زنان است.

براساس این گزارش، در این چهار سال ۹۲۰ مورد تجاوز جنسی ثبت شده که در صدر سایر خشونت‌ها علیه زنان قرار دارد.

مجتمع جامعه مدنی افغانستان که درباره خشونت‌های خانوادگی در افغانستان تحقیق کرده، افزوده که نزدیک به ۸۰ درصد مردان افغانستان علیه زنان شان خشونت خانوادگی مرتکب می‌شوند. این نهاد ابراز نگرانی کرده که ۶۶ درصد این خشونت‌ها در حضور کودکان انجام شده ‌است.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.