نسرین ستوده و نجین الهذلول: دو زن زندانی در ایران و عربستان
اعتراضات بین‌المللی علیه محکومیت نسرین ستوده با محاکمۀ ١٠ زن مدافع حقوق بشر در عربستان هم‌زمان شده است. برخی رسانه‌ها در جهان عرب و همچنین در اروپا تأکید می‌کنند که هدف فشارها در ایران وعربستان فقط ساکت کردن مدافعان حقوق انسانی است.

روز پنجشنبه ١۴ مارس، خانم فریده اولاد قباد، رئیس کمیسیون زنان مجلس شورای اسلامی که به نیویورک رفته و در نشست "کمیسیون وضعیت زنان" حضور یافته، از مدافعان نسرین ستوده انتقاد کرد. او طی سخنان خود در سازمان ملل، به پشتیبانی یک مقام فرانسوی از نسرین ستوده اشاره کرد و گفت: "توصیه می‌کنم که ایشان قبل از هرچیز به نارضایتی‌های اجتماعی در داخل فرانسه بپردازد".

هدف کنایۀ فریده اولاد قباد خانم مارلن شیاپا بود که در دولت فرانسه مسئولیت برابری جنسی را بر عهده دارد. خانم شیاپا نیز که در نشست نیویورک شرکت داشت، در واکنش به محکومیت نسرین ستوده نوشته بود: "من از طریق تریبون سازمان ملل پیام حمایت فرانسه را از نسرین ستوده اعلام کردم".

همچنین مایک پمپئو وزیر امور خارجۀ آمریکا در توئیتی که روز ١۵ مارس/۲۴ اسفند منتشر شد نوشت که "کشورهای عضو سازمان ملل به تازگی ایران را به عضویت در کارگروه حقوق زنان منصوب کرده‌اند، آنهم درست در زمانی که نسرین ستوده، به ۳۸ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده است".

مقایسۀ نسرین ستوده و نجین الهذلول

سایت لبنانی "دَرَج" در مقاله‌ای که توسط مطبوعات فرانسوی نقل شده، وضعیت نسرین ستوده را با نجین الهذلول مقایسه می‌کند که قبلاً در عربستان به زندان رفته و اینک در مرحلۀ محاکمه است. "دَرَج" می‌نویسد: "اخبار مربوط به نسرین ستوده و نجین الهذلول همزمان منتشر شد... مگر این دو زن چه جنایتی مرتکب شده‌اند؟" این سایت خبری لبنانی پس از توضیح وضعیت نسرین ستوده، در بارۀ خانم الهذلول نیز می‌نویسد که تنها خواستۀ وی، برخورداری زنان سعودی از حقوق بنیادین است.

شبکۀ تلویزیونی "فرانس٢۴" نیز گوشزد می‌کند که به رغم دشمنی و اختلافات رژیم‌های تهران و ریاض، رفتار آنها در قبال مدافعان حقوق بشر و زنان مبارز کاملاً مشابه است.

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که پنجشنبه ١۴ مارس منتشر شد به محاکمۀ ١٠ زن سعودی اعتراض کرده و نوشته است که اتهامات علیه این افراد "باورکردنی نیست". عفو بین‌الملل تنها هدف این محاکمات را "ساکت کردن" کسانی می‌داند که در عربستان برای حقوق بشر مبارزه می‌کنند.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.