Said Madani
 
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر
حبس خودسرانه و آزار قضایی آقای سعید مدنی
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، اطلاعات تازه ای دریافت کرده و از شما درخواست می کند فورا در باره مساله زیر در ایران اقدام کنید. 

شرح وضعیت: 
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از طریق «جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران» (LDDHI) از حبس خودسرانه و آزار و اذیت قضایی آقای سعید مدنی، جامعه شناس و فعال حقوق بشر مطلع شده است. 
بنا به اطلاعات دریافتی در 19 فوریه 2014 (30 بهمن 1392)، شعبه 54 دادگاه تجدیدنظر در بهمن ماه، حکمی را که دادگاه بدوی شعبه 26 دادگاه انقلاب اسلامی در خرداد ماه 1392 صادر کرده بود تایید کرده است. بنا بر این حکم، آقای مدنی به شش سال زندان و 10 سال تبعید محکوم شده است. در این حکم همچنین مقرر شده که دوسال از حبس او در زندان اوین تهران و چهارسال آن در زندان بندرعباس سپری شود، با وجود این که حکم زندان در تبعید در قانون ایران وجود ندارد. علاوه بر این، او به 10 سال اقامت اجباری در تبعید در شهر بندرعباس، در 1500 کیلومتری شهر تهران که محل سکونت اوست، محکوم شده است. آقای مدنی در حال حاضر در بند 350 زندان اوین در حبس به سر می برد (نگاه کنید در پایین). 
آقای مدنی به خاطر همکاری با سازمان هایی مانند کانون مدافعان حقوق بشر ـ که دفتر آن در سال 1387 بسته شد ـ و نشر کتاب ها و مقاله هایی با هدف سیاه نمایی وضعیت اجتماعی کشور محکوم شده است. 
آقای مدنی در 17 دی 1390، به احتمالی به بهانه محکومیت پیشین او در سال 1381 برای گذراندن بقیه حبس (نگاه کنید در پایین) دستگیر شد و یک سال را در بازداشتگاه 209 وزارت اطلاعات در تهران به سر برد. او مدتی طولانی در حبس انفرادی ماند و از تماس با خانواده و وکیلش محروم بود. آقای مدنی به مدت یک روز در تیر ماه 1391 و پنج روز در آبان ماه 1391 به بند 350 منتقل و سپس به بازداشتگاه 209 بازگردانده شد. او در تاریخ 25 آذر 1391 برای سومین بار به بند 350 منتقل شد و تا دی ماه 1392 در آنجا حبس خود را به پایان برد. با وجود این، از آن پس نیز او را گویا به خاطر محکومیت تازه که در بالا اشاره شد، در همان بند در حبس نگه داشته اند. 
آقای سعید مدنی از سال 1373 به بعد چند بار به خاطر فعالیت خود به عنوان جامعه شناس و همکاری با سازمان های حقوق بشری دستگیر شده است. او در زمستان 1381 به شش سال زندان و 10 سال محرومیت از فعالیت های اجتماعی محکوم شد ولی شعبه 29 دادگاه تجدید نظر حکم زندان را به سه سال و نیم کاهش داد و محرومیت 10 سال را تایید کرد. آقای مدنی یک سال از این محکومیت را در سال 1379 در حبس پیش از محاکمه گذرانده بود و باقی آن را نیز از آذر 1391 تا دی ماه 1392 گذراند. 
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر نگرانی خود را از حکم دادگاه تجدید نظر در تایید محکومیت شش سال زندان و 10 سال تبعید آقای مدنی ابراز می کند زیرا این محکومیت به قصد تنبیه او به خاطر فعالیت های حقوق بشری او صادر شده است. 
برنامه نظارت این حکم را که با نقض آزادی بیان در ایران و در مغایرت با حقوق بین المللی صادر شده، محکوم می کند. 

اقدام های درخواستی:
برنامه نظارت از همگان می خواهد با نوشتن نامه به دولتمردان ایران از آنها بخواهند: 
• تحت هر شرايطی، سلامت روحی و جسمانی آقای سعید مدنی و تمام مدافعان حقوق بشر در ايران را تضمين کنند؛
• آقای سعید مدنی را فوری و بدون قید و شرط آزاد کنند زیرا حبس او خودسرانه و به قصد تنبیه او به خاطر فعالیت های حقوق بشری او انجام شده است.
• به هرگونه اقدام تهديدآميز و آزاردهنده، ازجمله در سطوح قضايی، علیه آقای سعید مدنی و تمامی مدافعان حقوق بشر در ايران پايان دهند؛
• در هر شرایطی اعلاميه سازمان ملل در باره مدافعان حقوق بشر را، که در تاريخ ۱۸ آذر ۱۳۷۷ (۹ دسامبر ۱۹۹۸) در مجمع عمومی سازمان ملل تصويب شده، رعايت کنند، به ویژه: ماده 1 آن که می گويد: «همه افراد حق دارند به صورت فردی يا گروهی در سطوح ملی و بين المللی برای حمايت از حقوق بشر و آزادی های اساسی و تحقق این حقوق و آزادی ها فعالیت کنند،» و ماده 2ـ12 آن که می گويد: «دولت بايد کليه تدبيرهای لازم را به کار گیرد تا حمايت مراجع ذیصلاح از همه افراد به صورت فردی و گروهی در برابر خشونت، تهديد، اقدامات تلافی جويانه، تبعيض منفی عملی و يا قانونی، فشار یا هرگونه اقدام خودسرانه ديگر در پی استفاده مشروع و قانونی اين افراد از حقوق مذکور در اعلاميه حاضر، تضمين گردد.»
• به طور کلی، در هر شرایطی تضمین کنند که حقوق بشر و آزادی های اساسی مطابق با موازین بین المللی حقوق بشر و عهدنامه های بین المللی که ایران نیز متعاهد آنهاست رعایت خواهند شد.
**********
نامه ها را به مقام های زیر ارسال کنید:
• رهبر جمهوری اسلامی ایران، آیت الله سیدعلی خامنه ای: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
• ریاست جمهوری، آقای حسن روحانی: فکس: 5880 649 21 0098
• ریاست قوه قضاییه، آیت الله صادق لاریجانی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید؛ این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید & این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید؛ فکس: 6567 3311 21 98+/6671 879 21 98+
• وزیر امور خارجه، آقای محمد جواد ظریف: فکس: 66743149-21-98+ این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید 
• دبیر ستاد حقوق بشر، آقای محمد جواد لاریجانی، این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید 
• سفیر محسن نظیری اصل، نمایندگی دائمی جمهوری اسلامی ایران در ژنو، سوئیس
Permanent Mission of the Islamic Republic of Iran, Chemin du Petit-Saconnex 28, 1209 Geneva, Switzerland, Fax: +41 22 7330203
Email: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

• سفارت ایران در بروکسل، بلژیک
Embassy of Iran in Brussels, 15 a avenue Franklin Roosevelt, 1050 Bruxelles, Belgium, Fax: + 32 2 762 39 15. 
Email: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید 

لطفا به نمایندگان دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در کشورخودتان نیز نامه بنویسید.
**********
پاریس ـ ژنو، 2 اسفند 1392
لطفا ما را از هرگونه اقدام انجام شده با ذکر شماره این درخواست مطلع فرمایید. تماس با برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر: 

E-mail: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
• Tel and fax FIDH + 33 (0) 1 43 55 25 18 / +33 1 43 55 18 80 
• Tel and fax OMCT + 41 (0) 22 809 49 39 / + 41 22 809 49 29 
 
 
 
 
 
 
 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.