Ebrahim Yazdi
 
 
دکتریزدی: ایران دردید جهانیان از «رژیمی ایدئولوژیک، پرخاشگر و ستیزه جو» به «حکومتی قابل تعامل» تبدیل شد
 
متن نامه ی دکتر ابراهیم یزدی به دکتر محمد جواد ظریف وزیر را در زیر بخوانید.
 
به نام خدا
جناب آقای دکترجواد ظریف
وزیر محترم امور خارجه
با سلام و تبریک سال نو برای شما، خانواده محترم وهمکارانتان دروزارت امورخارجه و برای ملت ایران سالی سرشارازشادی وسرفرازی، آزادی وگشایش تنگناهای اقتصادی و سیاسی را ا زخداوند منان آرزو می کنم.
در روزهای گذشته براثر تلاش پیگیر شما ودیگرهمکاران دیپلمات دروزارت امورخارجه و تیم مذاکره کننده، ایران موفق به تفاهم اولیه با اصلی ترین قدرت های نظام بین الملل شد.
این روند، که پس ازحدود۳۵ سال نبود رابطه مستقیم ایران با ایالات متحده آمریکا و روابط نه چندان خوب با دیگرکشورها رخ داده است، بازگشتی به اهداف اصلی جمهوری اسلامی ایران و دولت موقت انقلاب اسلامی، که می خواست روابطی گسترده، عزتمندانه وتوام با احترام متقابل با دیگرکشورهای دنیا داشته باشد، به شمار می رود.
امروزه همانند آخرین مذاکرات انجام یافته به وسیله مسوولان دولت موقت با دیپلمات های دیگر کشورها، ازجمله ایالات متحده آمریکا، اکنون نیز برخی منتقدان ابراز دلواپسی کرده، بدون توجه به ابزارهای ضروری درمذاکرات دیپلماتیک برای حل مسالمت آمیزاختلافات، بعضا بهانه گیری یا کارشکنی می کنند.
اما ارجاع پرونده مذاکرات هسته ای از شورای عالی امنیت ملی به نهاد دیپلماسی کشورهم نشان ازعزم تصمیم سازان و تعیین کنندگان سیاست های کلان نظام جمهوری اسلامی ایران به حل مناقشات از طریق دیپلماتیک دارد وهم حاکی ازاعتماد به توانمندی های بالای شخص جنابعالی و همکارانتان دروزرات امورخارجه و اعضای تیم مذاکره کننده است.
اگرچه اززاویه منافع ملی درباره کل برنامه هسته ای ایران انتقادهای جدی و منطقی مطرح شده است، اینک مسأله مهم این است که جدا ازاین انتقادات وایرادات ما، راه حل های دیپلماتیک به تفاهمی قابل قبول منجر شده است و دیوار بلند جدا کننده ایران از تعامل با جامعه جهانی در حال ریزش است.
جامعه ایرانی این نکته را به درستی فهمیده است که نمی توان با کشیدن دیواری به دور کشور به توسعه ملی در دو بعد اقتصادی و سیاسی و رفاه شهروندان دست یافت. این دو مهم در گروی تعامل با همه کشورها و بهره مندی از تمام ظرفیت دیپلماسی کشوردر چهارچوب میثاق های بین المللی و منطقه ای و درراستای مصالح، منافع و امنیت ملی است.
اکنون ایران دردید و زبان جهانیان از”رژیمی ایدئولوژیک، پرخاشگر و ستیزه جو” به “حکومتی قابل تعامل” تبدیل شده است و می توا ن امید وار بود که دیگر مسائل مرتبط در منطقه بر سر میز مذاکره حل و فصل شود.
امیدوارم که نهاد سیاست خارجی ایران همان گونه که دراین یک سال و نیم نفس گیر در مذاکرات هسته ای عمل کرده است، بتواند هرچه سریعتر در حل بحران های منطقه ای نیز نقش آفرینی کند و با حضورپررنگ خود جای نهادهای غیردیپلماتیک را در روابط با کشورهای همسایه بگیرد.
بدین وسیله به جناب آقای دکترروحانی، رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران و به شخص جنابعالی و دیگر همکاران متخصص و متعهد تان دروزارت امورخارجه، اعضای تیم مذاکرات هسته ای و نیزجناب آقای دکتر صالحی خسته نباشید می گویم و چشم انتظارم که فرجام این برجام برای ملت ایران صلح و عزت و توسعه همه جانبه باشد.
با احترام
دکتر ابراهیم یزدی، وزیر امور خارجه دولت موقت انقلاب اسلامی
تهران- ۱۶ /۱/۱۳۹۴
رونوشت: جناب آقای دکتر روحانی، رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران
خبرگزاری های ایرنا، ایلنا و ایسنا
 
 
 
 
 
 
 
 
 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.