نامه "چند منظوره" رحیم‌مشایی به محمد خاتمی
با نزدیک شدن موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران، کارزار انتخاباتی در این کشور شروع شده است. در چنین شرایطی رحیم‌مشایی که معاون اول رئيس جمهور احمدی‌نژاد بود، برای رئیس جمهور اسبق، محمد خاتمی، نامه نوشته است.
موضوع نامه دفاع از نامزدی حمید بقایی برای شرکت در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است. ظاهرا رحیم مشایی از برخورد برخی از اصلاح‌طلبان با نامزدی بقایی رنجیده و از این رو، دست به قلم برده و نکاتی را به محمد خاتمی یادآور شده است. حال آنکه مخالفت اصلاح‌طلبان با حمیدرضا بقایی، ریشه در رویارویی‌های سیاسی در دو دولت احمدی‌نژاد دارد.

مخالفت اصلاح‌طلبان با بقایی
رحیم‌مشایی در نامه خود از مخالفت اصلاح‌طلبان با نامزدی بقایی ابراز تعجب می‌کند و می‌‌نویسد: این مخالفت‌ها "از سوی افرادی انجام شد که همگی از اهالی فن سیاست، دارای تحصیلات و مدارج عالیه دانشگاهی یا حوزوی، صاحب شان و جایگاه استادی و کرسی تدریس... بوده‌اند".
رحیم مشایی از اصلاح‌طلبان می‌خواهد تا با جریاناتی که در فکر رد صلاحیت کردن نامزدهای مخالف خود هستند، همراه و همصدا نشوند. او خطاب به اصلاح‌طلبان می‌گوید: «آیا آقایان رد صلاحیت را در حق رقیب روا و در حق خود جفا می‌پندارند؟ یا اینکه در تایید صلاحیت نامزد خود به اطمینان رسیده‌اند؟»

Iran Hamid Baghai (Mehr)

تحلیل پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس
اسفندیار رحیم‌مشایی به اصلاح‌طلبان گوشزد می‌کند که پیروزی قاطع آن‌ها در انتخابات مجلس در تهران نمی‌بایست به آنان حس اطمینان کامل بدهد. به باور او، پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس سال گذشته تهران محصول روی برتافتن مردم از نیروهای اصولگرا و تندرو بوده است.
رحیم مشایی می‌نویسد: «اما سخن امروز این است که نباید شیرینی پیروزی قاطع اصلاح طلبان در انتخابات مجلس سال گذشته در تهران، آنان را از درک سهم رای منفی مردم به جناح مقابل (که با نهایت تاسف از گذشته تا امروز به طور پیوسته رو به افزایش بوده است) غافل کند.»
رحیم‌مشایی در پایان نامه خود می‌نویسد که انتظار پاسخ ندارد، بلکه خواهان آن است که نیروهای اصلاح‌طلب به اصول رقابت سالم پایبند بمانند.
نامه رحیم مشایی به خاتمی نامه‌ای "چند منظوره" است. هم یک درد دل فردی است، هم یک انتقاد سیاسی است و هم فراخوانی برای تعامل و همکاری. می‌گوید هدفش پایبندی به رقابت سالم است. اما نوشتن نامه برای خاتمی، در عین حال نشان از آن دارد که او و یاران احمدی‌نژاد امید چندانی به حمایت جناح اصولگرا ندارند. شکاف و تشتت در بین اصولگرایان تنها به ریزش یاران احمدی‌نژاد محدود نمی‌شود. جبهه پایداری نیز ضمن آرزوی موفقیت برای اصولگرایان، اعلام کرده که اگر قرار بر نامزدی ابراهیم رئیسی، متولی "آستان قدس رضوی"، نباشد، آن‌ها هم ساز خود را در انتخابات خواهند زد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.