استعفای هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران
اعضای هیات مدیره منتخب انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران در اعتراض به خودداری وزارت‌ تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ثبت این انجمن٬ از سمت خود استعفا کردند.

نامه استعفای این افراد روز جمعه (دوم شهریور) در وب‌سایت فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران منتشر شده است.

بهروز گرانپایه، داود محمدی، افشین امیرشاهی، مسعود هوشمندرضوی و اعظم ویسمه از جمله افرادی هستند که براساس این نامه از سمت خود استعفا کرده‌اند.

مهرداد خدیر، نسرین تخیری، مژگان جمشیدی، هادی حیدری و مهدی حسنی از دیگر اعضای مستعفی این انجمن هستند که نام آنها در این نامه دیده می‌شود.

«تسلیم» نشدن در برابر «فشار‌های غیرقانونی» وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر تغییر ترکیب اعضاء هیأت مدیره منتخب مجمع موسس یکی دیگر از دلایل این استعفا اعلام شده است.

امضاء‌کنندگان این نامه در ۱۲ بند روند تشکیل و برگزاری مجمع عمومی موسسان انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران و رخدادهای مرتبط با آن را تشریح کرده و به تفصیل علت استعفای خود را توضیح داده‌اند.

در این نامه از «بی‌نتیجه» ماندن تلاش‌های این افراد برای ثبت انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران سخن به میان آمده و انتقاد‌های صریحی متوجه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران شده است.

در این نامه آمده که اداره کل مذکور از ثبت انجمن صنفی «استنکاف» کرده و «راهکارهای فراقانونی و غیرقانونی را به عنوان پیش شرط ثبت رسمی انجمن» اعلام کرده است.

آن‌طور که در این نامه آمده است٬ اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در جلسات متعدد خواستار تغییراتی در اعضای هیات مدیره منتخب انجمن صنفی شده است.

آنها به نامه «خلاف قانون» این اداره کل به هیات رئیسه مجمع عمومی موسس این انجمن اشاره کرده‌اند که در آن ادعا شده «تعدادی از منتخبان، واجد شرایط اساسنامه مصوب» نیستند.

افراد مستعفی نوشته‌اند در این نامه درخواست شده که «صورتجلسه تعیین سمت هیات مدیره {باید} به گونه‌ای تنظیم شود که افرادی دیگر خارج از فهرست منتخبان اصلی و علی‌البدل مجمع عمومی موصوف، جایگزین آن‌ها شوند.»

آنها این خواسته اداره کل تعاون را «به منزله دخالت یک نهاد دولتی در امور یک تشکل غیردولتی» دانسته‌اند.

در این نامه همچنین آمده که اداره کل مذکور «همچنان از پاسخگویی رسمی و شفاف در این خصوص طفره می‌رود و حاضر نیست رسما اعلام کند که دقیقا کدام یک از منتخبان، واجد شرایط تصدی سمت در هیات مدیره هستند.»

اعضای هیات مدیره منتخب مجمع عمومی موسس در پایان نامه خود آورده‌اند که «تسلیم فشارهای غیرقانونی و غیررسمی وزارت کار» نشده و از این رو استعفا کرده‌اند.

آنها با این پیش‌بینی که «رویکرد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دوره دولت جدید نیز ادامه» خواهد یافت٬ نوشته‌اند که این وزارت‌خانه «حاضر به تن دادن به راهکارهای قانونی برای برون رفت از وضعیت موجود نیست.»

این افراد با انتقاد از دولت حسن روحانی در این‌ رابطه٬ نوشته‌اند که «حق شکایت از اداره مذکور را برای خود محفوظ می دانند، اما به دلیل حفظ احترام به رئیس دولت و جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی، فعلا از طرح شکایت در مراجع قضایی صرف نظر می‌کنند.»

نخستین نشست مجمع موسسان انجمن صنفی کارگری روزنامه‌نگاران استان تهران دوم دی‌ماه سال ۱۳۹۵ برگزار شد.

در این مجمع پس از تصویب اساسنامه انجمن، انتخابات اعضای هیات مدیره و بازرسان با حضور نماینده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد تا انجمن صنفی کارگری روزنامه‌نگاران استان تهران، نخستین هیات مدیره خود را بشناسد.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران در شرایطی آغاز به کار کرد که ساختمان انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران در جریان وقایع سال ۸۸ پلمب و در دولت محمود احمدی‌نژاد نیز از ادامه کار این انجمن جلوگیری شد.

یکی از وعده‌های حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ از سرگیری فعالیت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران بود که این وعده محقق نشد و انتقادهای روزنامه‌نگاران را به دنبال داشت.

در این ارتباط، برخی روزنامه‌نگاران در شبکه‌های مجازی نوشتند که دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی و همچنین علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تمایلی به بازگشایی انجمن ندارند.

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم مرداد ماه امسال محمد جعفر منتظری،‌ دادستان کل کشور را «مخالف» بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران معرفی کرده است.

ربیعی با اعلام اینکه در این زمینه چهار مرتبه با دادستان کل کشور دیدار داشته که در این دیدار‌ها «ایشان گفت اجازه بازگشایی این انجمن را نمی‌دهیم»، ‌افزود: «نامه رسمی از سوی دادستان تهران ارسال شده که نمی‌توان آن انجمن صنفی را بازگشایی کرد.»

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران در مهر سال ۱۳۷۶ تاسیس و در مرداد سال ۱۳۸۸ با حکم سعید مرتضوی، ‌دادستان وقت تهران، پلمب شد. مقام‌های قضایی تاکنون اجازه ادامه مجدد فعالیت‌های این انجمن را نداده‌اند.

انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران هم در پی بی‌نتیجه ماندن تلاش‌ها به منظور بازگشایی این انجمن٬ از دی ماه سال ۱۳۹۵ اعلام موجودیت کرد که در اول شهریور ماه امسال تمام هیات مدیره منتخب آن از سمت خود استعفا کردند.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.