سهیل عربی، زندانی سیاسی – عقیدتی، پس از ١٣٩٠ روز حبس، ٤٠ روز اعتصاب غذا و ١٠ روز اعتصاب غذای خشک در خطر مرگ قرار دارد
سهیل عربی، عکاس و وبلاگ نویس ایرانی، که از دوم شهریور ماه سال جاری برای اعتراض به آزار و اذیّت اعضای خانوادۀ خود در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده است، به سبب خودداری کامل از خوردن و آشامیدن در موقعیت خطیری قرار گرفته است. خود وی در نامه‌ای که روز شنبۀ گذشته به عنوان وصیت نامه به همسر و دخترش نوشته، می‌گوید «در یک قدمی مرگ» قرار دارد. وی در همین نامه خطاب به همسر خود و با اشاره به نام دخترش می نویسد «به روژانا بگو پدر به جرم اندیشیدن و روشنگری جان سپرد».

سهیل عربی، این زندانی سیاسیِ در بند در زندان اوین، در نامۀ خود به همسر و دختر خردسالش، دستگیری، محاکمه و محکومیت خود را ناعادلانه می‌خواند و می‌نویسد «دیگر تحمل این همه ظلم را ندارم. از این جنگیدن و فریاد زدن خسته شدم. هیچ کس نیست که من را یاری دهد تا فریادی بر سر ظالمان شویم. سهیلی که در قفس باشد و نتواند کار کند با یک مرده تفاوتی ندارد. من رفتم، اما شک ندارم روزی از شر ظالمان رها می‌شویم [...] به زودی اینجا تبدیل به موزه خواهد شد». وی در همین نامه بر بیگناهی خود تاکید می‌کند و می‌نویسد «پروندۀ من را می‌خوانید و ایمان می‌آورید که حتی یک روز زندان بودن حق من نبود».

بگفتۀ سهیل عربی، همسر وی، نسترن نعیمی، با فشار اطلاعات سپاه پاسداران از کار اخراج شده و اینک همین نهاد امنیتی بر فردی که وثیقۀ آزادی همسر وی را تامین کرده تحت فشار قرار داده است تا وثیقۀ خود را بازپس گیرد و آنان وی را به زندان بازگردانند. همسر سهیل عربی به سبب رسانه‌ای کردن دستگیری او و جلب توجه افکار عمومی به موقعیت وی به در تبلیغ علیۀ نظام متهم و به همین اتهام دستگیر شده بود. نسترن نعیمی که با سپردن وثیقه آزاد شده است، مورد تهدید قرار گرفته تا از اطلاع رسانی در بارۀ وضعیت همسر خود خودداری کند.

سهیل عربی در ۱۶ آبان ۱۳۹۲ به سبب مطالب انتقادی که در صفحۀ فیسبوک خود منتشر کرده بود، توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران بازداشت شد و بنوشته خود مدت «۵۸ روز بازجوئی تحت شکنجه» در شعبۀ ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیرخراسانی به اتهام سب النبی (توهین به پیامبر) به اعدام محکوم شد. ارجاع پرونده به شعبۀ ۳۶ دیوان عالی کشور اتهامات وارده بر وی را سنگین تر کرد و به دلیل «تعدد صفحات فیسبوک» به فساد فی الارض نیز متهم شد و حکم اعدام وی مورد تائید قرار گرفت.

شعبۀ ۳۴ دیوان عالی کشور که پس از اعتراض به این حکم مسئول رسیدگی به اعادۀ دادرسی شده بود، حکم اعدام را لغو کرد و پرونده را برای رسیدگی به دادگاه بدوی دیگری فرستاد. سهیل عربی این بار به هفت سال ونیم زندان، دو سال انجام پژوهش‌های مذهبی برای اثبات پشیمانی و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.
سهیل عربی که مشمول عفو عمومی صادره در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ شده بود، باید در ۲۷ شهریور گذشته آزاد می‌شد، اما بگفتۀ خود او با فشار «بازجویان قرارگاه ثارالله» از آزادی او جلوگیری بعمل آمد.

سهیل عربی که به سبب ۴۰ روز اعتصاب غذا ۱۵ کیلو وزن کم کرده و به خون ریزی معده دچار شده است ۳۲ سال دارد.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.