نسرین ستوده: اکنون، با پرهیز از خشونت و ایستادگی قدرتمندانه، زمان تحقق رویاهایمان فرارسیده است [متن کامل نامه از زندان]
نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که از نزدیک به دو ماه پیش به اتهام «تشکیل و ادارۀ گروهک غیرقانونی لگام»، مجدداً دستگیر و در زندان اوین بسر می‌برد، با ارسال نامه‌ای از بند به «هموطنان» خود، «اکنون» را «زمانۀ تحقق رویاهایمان» می‌خواند و دست یافتن به آنها را در گرو «پرهیز از خشونت» و نیز «ایستادگی قدرتمندانه» می‌بیند. رویاهائی که نسرین ستوده در «سخنی با هموطنانم» از آنها یاد می‌کند، چیزی جز «صلح و دوستی و بخشش و برابری و آزادی» و نفی «تبعیض و تفکیک و خشونت» نیست.

نسرین ستوده در این نامه که به تاریخ مرداد ٩٧ در بند زنان زندان اوین نوشته شده، به رویدادهای اعتراضی اخیر در شهرهای ایران اشاره می‌کند و می‌گوید «کنج عزلت» ناگزیر به «رویاها»ی خود پناه می‌برد.

متن کامل نامه نسرین ستوده چنین است:

«سخنی با هموطنانم

ما زندانیان نیز اخباری را می‌شنویم. اعتراض‌های خیابانی، دستگیری و بازداشت و بازداشت و بازداشت که شاهد آن هستیم. در کنج عزلت و زندان به رویاهایم پناه می‌برم. رویای صلح و دوستی، عفو و بخشش، مهر و محبت و رویای برابری. رویای زیستن بی هیچ تبعیضی. رویای آنکه کودکان‌مان فارغ از قومیت و مذهب و جنسیت وهزاران تفکیک دیگر در کوچه و خیابان با یکدیگر بازی‌می کنند و قد می‌کشند و دانشگاه می‌روند، تحصیل می‌کنند و کار می‌کنند.

رویای روزی که برای گشودن درهای دانشگاه به روی جوانان‌مان، مذهب آنان را مورد سئوال قرار ندهند. رویای روزی که یهودی و مسیحی و بهائی و زرتشتی و مسلمان با برابری کامل و در کنار هم زندگی کنند.

 

تصویر نامۀ نسرین ستوده که در مرداد ماه ١٣٩٧ در بند زنان زندان اوین نوشته است

به رویای عدم خشونت و استقرار قانون می‌اندیشم. به آزادی انتخاب پوشش زنان و انتخاب مذهب می‌اندیشم. به رویای پایان آپارتاید مذهبی می‌اندیشم. به اینکه هر زنی حق داشته باشد از تمامی سکوهای شهر بالا رود بی آنکه داغ و درفش هیچ دادگاه و زندانی در انتظارش باشد.

با این حال اگر قدرت به ما نزدیک باشد، بیش از هر زمان دیگری به عدم خشونت و فرهنگ صلح و مهربانی می‌اندیشم. اکنون و در میدان عمل، زمانه‌ی تحقق رویاهایمان است. رویایی که تحقق آن در گرو رفتار ماست. اکنون نوبت ماست تا نشان دهیم چه اندازه مطابق رویاهایمان عمل می‌کنیم. من به قدرت صلح و دوستی و عدم خشونت باور دارم. باوری تام وتمام و بر این باورم تنها با پرهیز از هرگونه خشونت و البته ایستادگی قدرتمندانه به نتیجه‌ای پایدار خواهیم رسید.

نسرین ستوده، تهران، اوین، بند زنان، مرداد ٩٧».

نسرین ستوده در روز ٢٣ خرداد سال جاری با «دستور کتبی» وزارت اطلاعات بازداشت شد. این وکیل دادگستری، بگفتۀ همسر او رضا خندان، در پرونده‌ای که حکم آن در روز ١٣ مهر ٩۵ به صورت غیابی صادر شده بود، به پنج سال زندان محکوم شده است. بگفتۀ رضا خندان، اتهاماتی که در این پرونده علیۀ نسرین ستوده آمده «تحصن مقابل کانون وکلا»، «مصاحبه با رسانه‌های مختلف»، «ملاقات‌های محرمانه با دیپلمات‌های خارجی» و «عضویت در لگام» است. چنین به نظر می‌رسد که پروندۀ تازه‌ای با اتهام اقدام در «تشکیل و ادارۀ لگام» علیۀ نسرین ستوده فراهم آمده است. لگام، عنوان کارزاری است که خواستار «لغو گام به گام اعدام» در ایران است و نسرین ستوده پس آغاز این کارزار به آن پیوسته است.

نسرین ستوده پیش از این، در شهریور ٨٩ بازداشت شده و به ١١ سال حبس، ٢٠ سال محرومیت از وکالت و ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود. این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۶ سال حبس و ١٠ سال محرومیت از وکالت کاهش یافت. او پس از سپری کردن نیمی از دورۀ محکومیت خود، طبق قانون، آزاد شده بود.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.