نامه فعالان سیاسی کرد ایرانی به اردوغان: قطع جنگ با کردها و آزادی اوجالان

تعدادی از فعالین سیاسی و مذهبی کرد ایرانی در نامه‌ای سرگشاده به رئیس جمهوری ترکیه خواستار قطع جنگ با کردها و آزادی عبدالله اوجالان شدند. این نامه را از جمله عبدالله رمضان‌زاده، حسن امینی و صلاح‌الدین خدیو امضاء کردند.

در ابتدای نامه‌ ۳۶ تن از شخصیت‌ها و فعالین سیاسی کرد ایرانی که خطاب به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نوشته شده آمده است که نویسندگان این نامه "هدفی جز خیرخواهی و تلاش برای بهبود اوضاع اجتماعی و سیاسی منطقه ندارند و خواهان گسترش آشتی و همزیستی مسالمت‌آمیز میان اقوام و گروه‌های مختلف هستند".

امضاءکنندگان نامه خطاب به اردوغان تاکید کردند: «با توجه به سابقه مبارزاتی‌تان که توأم با رنج زندان و محرومیت‌های اجتماعی بوده است، امکان گفت‌وگو و حل مسئله از طریق شما بیشتر و بهتر ممکن و میسر است.»

نامه سرگشاده در شرایطی نوشته شده است که جنگ بین ارتش ترکیه و نیروهای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در شمال عراق در روزهای اخیر تشدید پیدا کرده است. رسانه‌های ترکیه تقریبا هر روز از عملیات ارتش این کشور علیه شبه نظامیان پ‌ک‌ک در شمال عراق خبر می‌دهند.

روز شنبه دهم اوت (نوزدهم مرداد) وزارت دفاع ملی ترکیه خبر داد که در مناطق حفتنین و گارا واقع در شمال عراق جنگنده های ارتش ترکیه محل استقرار نیروهای پ‌ک‌ک را بمباران کرده‌اند و در نتیجه این بمباران شش تن از اعضای پ‌ک‌ک کشته شدند.

عبدالله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان ۱۹ سال در زندان امرالی محبوس است
عبدالله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان ۱۹ سال در زندان امرالی محبوس است

اوجالان حل سریع کشمکش کردها را ممکن می‌داند

از طرفی عبدالله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) که در زندان به سر می‌برد، در رابطه با کشمکش ۳۰ ساله بر سر مسئله کردها در ترکیه اعلام کرد که او می‌تواند به دعوای میان دولت ترکیه و رزمندگان کرد در عرض یک هفته خاتمه دهد. او همچنین گفت که آماده برای چنین راه حلی است.

به گفته اوجالان، کردها برای پایان بخشیدن به کشمکش نیازی به حکومت خودشان ندارند. رهبر پ‌ک‌ک از سال ۱۹۹۹ در زندان است.

فعالان کرد ایرانی هم در ادامه نامه خود به اردوغان گفته‌اند که آنها خواهان "گسترش آشتی و همزیستی مسالمت‌آمیز میان اقوام و گروه‌های مختلف هستند". آنها در ادامه نامه سرگشاده خود به اردوغان خاطرنشان کردند: «جنابعالی نیک می‌دانید کردها در منطقه در شرایط و وضعیت مناسبی به‌سر نمی‌برند و از حقوق دینی و انسانی خود بی‌بهره هستند. این رفتارها و برخوردها با ملتی که از تمدن و فرهنگ درخشان برخوردار ومشاهیر و ناموران بزرگی را تقدیم جامعه بشری نموده است، برخلاف آموزه‌های دینی و موازین حقوق بشری است.»

نویسندگان نامه در قسمت دیگری از نامه خود به‌کارگیری "ابزارهای خشن برای حل مسئله کرد را آزار‌دهنده" دانستند و گفتند که سرکوب و خشونت نتیجه‌ای ندارد. آنها پیشنهاد کردند "با توجه به اوضاع بحرانی خاورمیانه که هزینه‌های غیر قابل جبرانی به بار آورده مخاصمه در بین دولت ترکیه و کردها متوقف شود".

نویسندگان نامه تاکید کرده‌اند: «مصالحه و صلح وآشتی بدون برداشتن قدم‌های مثبت از سوی جنابعالی ممکن نیست. تردیدی نیست در این مسیر قدم آغازین، آزادی عبدالله اوجالان است که سال‌هاست در زندان، تبعید و محروم از آزادی وفعالیت سیاسی و اجتماعی به‌سر می‌برد.»

نامه سرگشاده فعالین کرد ایرانی به اردوغان را از جمله عبدالله رمضانزاده، خالد توکلی، جلال جلالیزاده، صلاح‌الدین خدیو، کاک حسن امینی، لطیف صفری، قطب‌الدین صادقی، داریوش قنبری، سوسن سوسنی، ابراهیم مردوخی، فرخ لقا معتمد وزیری، عثمان عزیزی، حاصل داسه و معروف صمدی امضا کرده‌اند.

در میان فعالان سیاسی کرد ایرانی نامه به اردوغان با برخی انتقادها نیز مواجه شده و منتقدان، نویسندگان این نامه سرگشاده را "امت‌گرایان کرد" توصیف کرده‌اند و "نگاه امت گرا" به مسئله کردها را به نقد کشیده‌اند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.