محکومیت روسیه به دنبال شکایت قربانیان حادثه بسلان
در ماجرای گروگان‌گیری بسلان ۳۳۴ نفر جان باختند که بیشتر آنها کودک بودند. دادگاه حقوق بشر اروپا روسیه را مقصر می‌داند و به پرداخت جریمه محکوم کرد.
دادگاه حقوق بشر اروپا دولت روسیه را در ماجرای گروگان‌گیری بسلان در سال ۲۰۰۴ مقصر شناخت و به پرداخت جریمه محکوم کرد.
روز پنجشنبه (۱۳ آوریل) قاضیان دادگاه حقوق بشر در استراسبورگ در رسیدگی به شکایت قربانیان ماجرای گروگان‌گیری در بسلان، نیروهای امنیتی روسیه را مقصر دانستند. در این پرونده ۴۰۹ نفر از بازماندگان قربانیان حادثه یادشده، خواهان خسارت بودند.
طبق حکم دادگاه دولت روسیه باید به بازماندگان مبلغی میان ۵ هزار تا ۳۰ هزار یورو بپردازد، که روی هم حدود سه میلیون یورو می‌شود. در رأی دادگاه ذکر گشته که روسیه خسارت برخی از قربانیان را جبران کرده است.
بلافاصله پس از اعلام رأی دادگاه یک سخنگوی دولت روسیه حکم اعلام شده را رد کرد و آن را "غیرقابل قبول" دانست.
مکافات حمله اسلامگرایان
در اول سپتامبر ۲۰۰۴ پیکارجویان اسلامگرا حدود ۱۱۰۰ نفر را در یک سالن ورزشی بزرگ به دام انداختند. در جریان اقدامات مأموران امنیتی روس برای خنثی کردن حمله مهاجمان، ۳۳۴ نفر کشته شدند که بیش از ۱۸۰ کودک در میان آنها بودند.
دادگاه حقوق بشر مأموران روسیه را متهم می‌کند که در عملیات علیه گروگان‌گیران بدون ملاحظه و توجه به حال قربانیان اقدام کرده و بی‌جهت باعث بالا رفتن شمار قربانیان شده‌اند.
بیشتر بخوانید: جهان در سوگ كودكان بسلان
به علاوه دادگاه حقوق بشر در استراسبورگ مقامات مسئول را در روسیه متهم می‌کند که با وجود اطلاع از احتمال حمله‌ی نیروهای افراطی، هیچ نوع هشداری به مردم نداده‌اند تا با این ازدحام در اماکن عمومی جمع نشوند.
این حکم هنوز قابل اجرا نیست و انتظار می‌رود که روسیه آن را به دادگاه تجدیدنظر بکشاند.
 
 
 
 
 
 
 
 
دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.