74
 
مصاحبه اختصاصی مجذوبان نور با همسر امیر اسلامی در رابطه با اعتصاب غذای زندانیان بند ۳۵۰
۱۲ زندانی سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین عصر امروز در بیانیه‌ای اعلام کردند که در اعتراض به برخوردهای غیرقانونی و تضییع حقوق زندانیان و نیز اعتراض به عدم رسیدگی به این تخلفات فاحش و بی‌سابقه و ارائه اخبار کذب در جهت قلب واقعیت‌ها از بعد از ظهر روز دوشنبه اول اردیبهشت ۹۳ دست به اعتصاب غذا می‌زنند.
در همین رابطه مجذوبان نور با همسر امیر اسلامی که از وکلای زندانی دراویش محبوس در زندان اوین هستند و یکی از ۱۲ نفری که به این اعتصاب غذای اعتراضی پیوسته، گفت‌و‌گوی کوتاهی انجام داد. خانم اسلامی که صبح امروز در سالن ملاقات اوین نیز حضور داشته از فضای امروز آنجا نیز توضیحاتی دادند.
لطفا ابتدا فضای امروز سالن ملاقات بند ۳۵۰ را توضیح بدید، چقدر شنیده‌های این چند روز با دیده‌های امروز شما مطابقت داشت؟
امروز وقتی وارد سالن ملاقات شدم جو متشنجی داشت. به خیلی از خانواده‌ها ملاقات ندادن به علت اینکه زندانیان آن‌ها هنوز در انفرادی به سر می‌بردند. خیلی افرادی با چشمان گریان از ملاقات بیرون می‌آمدند. علت را که از آن‌ها می‌پرسیدم در جواب می‌گفتند: نمی‌دانی که عزیزان ما چه وضعیتی داشتند! نوبت به ملاقات خودم که رسید واقعا متحیر ماندم خیلی از افراد را با سر و صورت زخمی دیدم، حتی آقای اکبر امینی وقتی آمد بسیار وضعیت بدی داشت به طوری که مادرش بعد از دیدن پسرش بیرون سالن ملاقات بی‌هوش شد.

همسرم گفت در روز پنج شنبه بند ۳۵۰ اوین شده بود مثل زندان ابوغریب و شاید هم بد‌تر. از پشت بلندگوی زندان دستور یورش به بند را دادند خیلی از لباس شخصی‌ها به اتاق‌های ما حمله ور شدند حتی از پشت بلندگو اعلام می‌کردند که سربازانی که می‌ترسند وارد بند نشوند و تنها سربازان شجاع بروند و اعلام کردند که اتکت اسم‌های روی لباس‌هایشان رو بکنند و وارد بند شوند! آن‌ها وارد بند شدند و خیلی‌ها را مورد ضرب و شتم قرار دادند و به انفرادی منتقل کردند. خیلی از این افراد الان داخل بند هستند و زخمی، اما چون هنوز احتمال دارد که آن‌ها را به انفرادی منتقل کنند به بهداری نمی‌روند. چون‌‌ همان کسانی را که به انفرادی بردند به بهانه بهداری آن‌ها را به سلول‌های انفرادی منتقل کردند.
آقای مصطفی عبدی را هم مو‌ها و شارب‌هایش را زده بودن و سر ایشان نیز شکسته و باند پیچی بود. آقای امید بهروزی را نیز با دست باند پیچی شده دیدم. وقت زیادی نبود که بتوانم با تک تک مجروحان صحبت کنم، بیشتر خانواده‌ها از دیدن زندانی‌ها منقلب بودند. واقعا وضعیت بسیار دردناک و غیر قابل توصیفی بود. در این مدت هم خبرهای زیادی از این ماجرا منتشر شده بود که خیلی از آنها را به روایتی که امروز از زندانی‌ها و خانوادهاشون شنیدم نزدیک بود، اما مسائلی هست که رسانه‌ها قدرت انتقال آن را ندارند، واقعا نمی‌شه توصیف کرد که در این چند روز چه فشاری به مادران و همسران نگران وارد شده، نمی‌شه غربت و ظلمی که زندانی از در شنیدن توهین‌ها و ضرب و شتم شدن‌ها حس می‌کنن رو بیان کرد.
در خبر‌ها آمده است که ۱۲ نفر از زندانیان بند ۳۵۰ اعلام اعتصاب غذا کردند، که آقای اسلامی هم جز این افراد بودند. علت این اعتصاب غذا چه بوده، آیا آقای اسلامی در مورد قصد خودشان با شما صحبت کردند؟
بله آقای اسلامی هم جزء اعتصاب کنندگان هستند. در این مورد به من گفتند که از آن روز تا به حال ما با هریک از مسئولان زندان درخواست دیدار کردیم اما به داخل بند نمی‌آیند و پاسخ گوی ما نیستند! نامه حقوقی هم که می‌دهیم باز کسی نیست که جواب ما را بدهد. ایشان علت اعتصاب خود را اینگونه بیان کردند: «بنده هم به عنوان کسی که در این بند محبوسم و شاهد این وقایع بودم، از لحاظ انسانی و به عنوان یک وکیل که در هنگام اخذ پروانه وکالتم سوگند یاد کرده‌ام، وظیفه خودم می‌دانم که در برابر این اعمالی که انجام شد که همه مخالف صریح تمام حقوق اساسی، کیفری، شهروندی، میثاق‌های بین المللی است اعتراض خودم را اعلام کنم، و‌‌ همان طور که عرض کردم مسولان تا کنون توجهی به اعتراضات ما نداشتند به همین دلیل مجبور شدیم که از طریق اعتصاب غذا صدای خود را به گوش همه انسان‌ها برسانم تا بدانند که وقایع روز پنجشنبه مورخ ۲۸ فروردین ۹۳ چه اتفاقی افتاده.»
برای سخن پایانی اگر مطلبی هست لطفا با خوانندگان ما در میان بگذارید:
من به عنوان شاهد عینی وقایع امروز سالن ملاقات اوین از آقای اسماعیلی رئیس زندان اوین و آقای کوچک‌زاده نماینده مجلس که این اخبار را رد کرده و آن را کذب محض دانسته‌اند می‌خواهم بپرسم اگر این اخبار دروغ هستن پس چرا مایل نیستید که عده از نمایندگان از نزدیک بتوانند از بند ۳۵۰ اوین بازدید کنند و خودشان جراحت‌ها را ببیند، این‌ها که دیگر مانند آقای احمد شهید اجنبی نیستند!
 
 
 
 
 
 
 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.