Mehdi Khazali
حدود 17 یا 18 نفر از بازداشتی های آن شب هنوز آزاد نشده اند
پسر مهدی خزعلی: ادعا می کنند پدرم اعتصاب غذا نکرده، اما اجازه تماس هم نمی دهند
زهرا صدر:
محمد خزعلی فرزند مهدی خزعلی که این روزها در انفرادی ۲۰۹ و اعتصاب غذا به سر می برد می گوید: چند تن از دوستانشان که بازداشت شده بودند در اوین دیده بودندشان. که گفته بودند در زیر زمین ۲۰۹ من در سلول انفرادی هستم و اعتصاب خشک کردند و بعد از آن هیچ خبری نداریم. نه زنگی به ما زدند نه اینکه هفته پیش پنج شنبه به ما اجازه ملاقات دادند.
فرزند این نویسنده و پزشک منتقد در بند همچنین در گفتگو با کلمه با بیان اینکه دادسرای اوین اصلا جایی که نیست که آدم بخواهد صحبت کند. ما رفتیم دادسرای اوین به ما گفتند با شما کاری نداریم. هیچ کس هیچ جواب درستی به ما نمی دهد. تاکید می کند: ما خیلی نگرانیم هیچ خبری به ما نمی رسد و نمی دانیم که حالشان خوب است؟ می برندش بهداری؟ رسیدگی می کنند؟ ما تا دیروز فکر می کردیم که آنها حواسشان هست رسیدگی می کنند ولی این اتفاقی که برای این آقای ستار بهشتی افتاد دیگه الان خیلی وحشتناک شده. راستش ما تا الان فکر می کردیم که حتما از زندانیان مراقبت و رسیدگی می کنند، ولی با این اتفاقی که برای آقای ستار بهشتی افتاد دیگر هیچ تضمینی وجود ندارد که برای دیگری نیفتد همین ما را نگران تر کرده نمی دانیم الان چه کار کنیم.
بر اساس این گزارش مجید سعید عرب طی سال گذشته وکالت مهدی خزعلی را به عهده داشت و هفته گذشته بعنوان مهمان در جلسه سرای اهل قلم حضور داشته و به همراه ده ها تن از شرکت کنندگان بازداشت شده است.
پیش از این نیز تعدادی از وکیلان به جرم دفاع از موکلان خود بازداشت شده بودند. نسرین ستوده، محمد سیف زاده و عبدالفتاح سلطانی از جمله این وکیلان هستند.
مهدی خزعلی هفته پیش در جلسه سرای اهل قلم به همراه ده ها تن از شرکت کنندگان بازداشت شد و اکنون در زندان انفرادی در حال اعتصاب غذای خشک است.
این زندانی سیاسی که طی هفته گذشته بعلت خودداری از خوردن هر گونه غذا و آشامیدنی از وضعیت جسمی مناسبی برخورد نیست، گفته است که هر چند توان ایستادن بر پاهای خود را ندارم، اما جنازه ام هم در برابر ظلم خواهد ایست و تسلیم این بی عدالتی و ظلم نخواهم شد.
متن گفتگوی کلمه با فرزند این زندانی سیاسی را با هم می خوانیم:
 
آخرین خبری که از پدر دارید چیست؟
هیچ خبری نداریم از روزی که بازداشت شدند. غیر از آنکه چند تا از دوستانشان که بازداشت شده بودند در اوین دیده بودندشان. که مثلا گفته بودند در زیر زمین ۲۰۹ من در سلول انفرادی هستم و اعتصاب خشک کردند و بعد از آن هیچ خبری نداریم. نه زنگی به ما زدند نه اینکه هفته پیش پنج شنبه به ما اجازه ملاقات دادند.
 
آیا پیگیری های قضایی داشته اید و مسوولان پاسخی داده اند؟
والله دادسرای اوین اصلا جایی که نیست که آدم بخواهد صحبت کند. ما رفتیم دادسرای اوین به ما گفتند با شما کاری نداریم. هیچ کس هیچ جواب درستی به ما نمی دهد.
 
و فکر می کنید آقای خزعلی مثل دفعات قبل این اعتصاب را ادامه می دهند؟
بله. ایشان اعتصاب را ادامه می دهند تا وقتی که یا آزاد شوند یا اینکه… دفعه پیش آقای هاشمی از ایشان خواستند که اعتصابشان را شکستند. ولی الان هیچ راه ارتباطی وجود ندارد که بشود با ایشان صحبت کرد که اعتصابشان را بشکنند. الان نزدیک ۹ روز است که پدر من آب نخوردند. ما خبرنداریم که حالشان خوب است یا بد، بهداری می برند یا نه. هیچی نمی دانیم.
 
دفعه ی پیش مادر آقای خزعلی پیگیری هایی داشتند که به گفته ی خود آقای خزعلی موثر بود. آیا این بار نیز خانواده ی ایشان پیگیر هستند؟
والله این دفعه نه. تا جایی من می دانم پیگیری خاصی نکردند تنها یک تماسی گرفته بودند با این آقایان که اینها به مادر بزرگم گفته بودند که حال آقا مهدی خوب است و هیچ اعتصاب غذایی هم نکرده است و ما هر روز بهش سر می زنیم.

یعنی اطلاعات غلط داده بودند؟
دفعه های پیش هم همین حرف را می زدند. زنگ می زدند و می گفتند که اعتصاب غذا نکرده. دفعه پیش هم جلوی مادر بزرگم می گفتند اعتصاب غذایش دروغ هست ولی خوب از وزن بابا و از پرونده پزشکی که آنجا تشکیل شده بود معلوم بود هر روز وزنشان کمتر می شد و معلوم بود اعتصاب غذا کرده اند. این دفعه هم همینطور می گویند اعتصاب غذا نکرده و حالش هم خیلی خوب است و ما بهش سر می زنیم. ولی خب بابا زنگی نزده و ما هم با شناختی که از بابا داریم مطمئنیم که اعتصاب غذا کردند. یک درصد اگر اعتصاب غذا نکرده باشند با این نگرانی که ما داریم باید بگذارند یک زنگ بزنند بگویند اعتصاب غذا نکردند دیگر. وقتی هیچ اجازه زنگ زدند نمی دهند و ما احساس می کنیم خیلی حالشان بد است که اینها اجازه نمی دهند که تماسی باشد مبادا که این خبر به ما منتقل شود.

از باقی بازداشت شده های آن شب خبری دارید؟
از آن حدود ۸۰ نفری که آن شب بازداشت شدند همه آزاد شدند غیر از ۱۷ یا ۱۸ نفر که با بابا می شوند ۱۹ نفر. افشین قربانی نژاد، محمد پارسی، محمد باقر مرادی، حمیدرضا سلیمانی که روز عید غدیر آزاد شد، اکبر امینی، پژمان ظفرمند، مهدی کریمی، مجید سعید عرب، حجت الله نخستین و جواد آملی و دیگرانی که من الان حضور ذهن ندارم.
از آن ۸۰ نفر این ۱۷-۱۸ نفر را نگه داشتند که فردا بعد از ظهر آن روز یعنی ۴ شنبه منتقل کردند به اوین و بعد هم دادسرای اوین. من شنیده ام که برای همه شان اول بازداشت موقت صادر شده و بعد وثیقه. اما خب در هر صورت آخر سر وثیقه صادر شده، برای یکی ۲۰ میلیون تومان و برای یکی ۳۰ میلیون تومان که از همان اوین زنگ بزنند خانواده هایشان و برای ۱ شنبه بیایند وثیقه بگذراند بعضی را هم گفتند برای پنج شنبه بیایند وثیقه بگذارند ولی آن خانواده هایی که ۸ صبح ۵ شنبه یا ۱۱ صبح پنجشنبه رفته بودند دادسرای اوین هیچ قاضی ای آنجا نبوده و سربازها هم خانواده ها را معطل می کردند. من که رفتم دیدم همه خانواده ها معطلند و سربازها هم هیچ جوابی نمی دهند و هیچ قاضی ای هم نیست چون دادسرا پنجنشبه ها تعطیل است و گویا پنجشنبه بعد از ظهر بوده گفته اند که بروید و یکشنبه بیایید. یکشنبه رفتند برای وثیقه گذاشتن که باز هم قاضی گفته که من گفتم وثیقه بیاورید ولی نگفتم که چه زمانی بیاورید. اول که هیچ کس را راه نداده مادر من هم رفته بودند راهشان ندادند و هیچ جوابی ندادند و هرچه که هم گفته بودند که ما نگرانیم و هیچ خبری از بابا نداریم جوابی نداده بودند. به دیگران هم که جوابی ندادند و رفتند و هنوز هم هیچ کدام از بچه ها را آزاد نکردند. و دیروز یا پریروز ظاهرا ریخته اند خانه چند تا از بچه ها. خانه محمد پارسی را با خودش رفتند برای بازرسی. خانه محمد باقر مرادی رفتند آنهایی که من شنیدم. وسایلشان و کامپیوترهایشان را بردند و از این کارها کردند. که یکی از آنها گفته در ۲۰۹ نگهداری می شوم در اتاق های ۳-۴ نفره ۴-۵ نفره.

آیا بازجویی هم داشته اند؟
نمی دانم
 
نکته خاصی در مورد روز بازداشت؟
از آن نحوه بازداشت و مسائل و خیلی حرف ها هم وجود دارد که الان موقع گفتنش نیست و روزی می گوییم. الان مساله ای که وجود دارد این است که ما خیلی نگرانیم هیچ خبری به ما نمی رسد و نمی دانیم که حالشان خوب است؟ می برندش بهداری؟ رسیدگی میکنند؟ ما تا دیروز فکر می کردیم که آنها حواسشان هست رسیدگی می کنند ولی این اتفاقی که برای این آقای ستار بهشتی افتاد دیگه الان خیلی وحشتناک شده. راستش ما تا الان فکر می کردیم که حتما از زندانیان مراقبت و رسیدگی می کنند، ولی با این اتفاقی که برای آقای ستار بهشتی افتاد دیگر هیچ تضمینی وجود ندارد که برای دیگری نیفتد همین ما را نگران تر کرده نمی دانیم الان چه کار کنیم.

با توجه به اینکه گفتگوی شما را حتما مسئولان قضایی هم در کلمه مطالعه خواهند کرد نکته ای خطاب به ایشان دارید؟
لطف کنند یک ملاقات یا یک تلفن یا یک خبری از بابا برسانند چون که خیلی نگرانیم. با صحبت هایی که کردیم این بود که بازداشت ایشان هیچ موردی نداشته و با دستور رهبری آزاد بود و من نمی دانم رهبری از این موضوع آگاه بودند یا نه. ولی ما داریم سعی می کنیم که الان مطلعشان کنیم.
 
 
 
کلمه

 

 

 

 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.