رئیس دانا : فارغ‌التحصیلان پزشکی ایران آمپول زدن هم بلد نیستند
فریبرز رئیس دانا، اقتصاددان در ایران، در مصاحبه با خبرگزاری کار ایران، ایلنا، به هجوم فارغ التحصیلان بیکار کشور برای ثبت نام در طرح کارورزی دولت اشاره کرده و گفته است : این امر در واقع نشان می دهد که پزشکان فارغ التحصیل ایران آمپول زدن بلد نیستند و مهندسان ما حساب و کتاب نمی دانند. فریبرز رئیس دانا سپس تصریح کرده است که نباید فراموش کرد که این افراد تنها برای دریافت ٢۵٠ تا ٣۱٠ هزار تومان حقوق ماهانه در طرح کارورزی وزارت کار ثبت نام کرده اند که حکم پول تو جیبی چند روزۀ یک جوان دانشجو را هم ندارد.

رئیس دانا سپس اضافه کرده است که اگر دانشگاه های کشور حقیقتاً در زمینۀ تعلیم و فن آموزی بیلان خوبی می داشتند، امروز نه به طرح کارورزی یا کارآموزی فارغ التحصیلان نیاز داشتیم نه شاهد هجوم صدها هزار باصطلاح فارغ التحصیل برای ثبت نام در چنین طرحی می بودیم. فریبرز رئیس دانا تصریح کرده است که طرح کارورزی وزارت کار در واقع اعتراف دولت به این واقعیت است که پزشکان ما آمپول زدن هم بلد نیستند، مهندسان ما نمی توانند محاسبات ساده ساختمانی انجام بدهند و جامعه شناسان ما قادر نیستند از مناطق آسیب دیده نظرسنجی کنند. فریبرز رئیس دانا تأکید کرده است چنین طرحی نمی تواند کمکی به وضعیت کنونی اقتصاد کشور و رفع مشکل بیکاری بکند.

او گفته است که ثبت نام ٢٧٠ هزار فارغ التحصیل رشته های گوناگون دانشگاهی در طرح کارورزی کشور عدد کوچکی نیست به ویژه اینکه این عدد شامل کسانی می شود که تحصیلات دانشگاهی را تمام کرده اند و به دلیل فقر و بیکاری باید برای اولین بار در طرح کارآموزی دولت جهت دریافت ٢۵٠ هزار تومان در ماه ثبت نام کنند.

به گفتۀ علاءالدین ازوجی، مدیرکل دفتر سیاست گذاری وزارت کار، تاکنون ٢٧٠ هزار فارغ التحصیل در طرح کارورزی این وزارت خانه ثبت نام کرده اند که ١٢٠هزار نفر بیش از پیش بینی و گنجایش طرح دولت است. او شمار فارغ التحصیلان بیکار کشور را بر اساس آمار سال ۹۴ یک میلیون و ۱٠٠ هزار نفر برآورد کرده، هر چند به گفتۀ وزیر کشور شمار فارغ التحصیلان بیکار کشور به بیش از ۵ میلیون نفر می رسد که در سال ۱۴٠٠ به ۱۱ میلیون و ۵٠٠ هزار نفر بالغ خواهد شد.

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.