گزارشگران بدون مرز: گام حکومت اردوغان به سوی انحصار رسانه‌ای
یک شرکت نزدیک به رجب طیب اردوغان گروه رسانه‌ای دوغان که شامل اکثر رسانه‌های سکولار ترکیه می‌شود را خریده است. دویچه وله در این باره با مدیر سازمان گزارشگران بدون مرز گفت‌وگو کرده است.

کریستین میهر، مدیر سازمان گزارشگران بدون مرز، در گفت‌وگو با دویچه وله از نقطه‌عطفی در میدان رسانه‌ای ترکیه سخن گفته است: گروه رسانه‌ای دوغان به شرکت رسانه‌ای دمیراورن که به دولت رجب طیب اردوغان نزدیک است، فروخته شد.

کریستین میهر می‌گوید، گروه رسانه‌ای دوغان که از جمله شامل روزنامه حریت و کانال تلویزیونی "سی‌ان‌ان ترک" می‌شود، حامی خبرنگاران و خبررسانی مستقل بود. هرچند این گروه نیز مانند سایر رسانه‌های جمعی با مشکل سانسور و خودسانسوری روبرو و مجبور به توقف بر سر خطوط قرمز بود اما به هرحال رسانه‌ای مستقل محسوب می‌شد.

میهر انتقال مالکیت این گروه را گامی منفی در عرصه رسانه‌های ترکیه می‌خواند و می‌گوید: «مجموع تیراژ آخرین روزنامه‌های مستقل به‌جا مانده مانند جمهوریت، اورنسل و بیر‌گون به‌زحمت به رقم مضحک ۴۵ هزار می‌رسد. در حالی که تیراژ گروه رسانه‌ای دوغان به‌‌مراتب بیش از این بود.»

مدیر سازمان گزارشگران بدون مرز می‌گوید که بزرگ‌ترین نگرانی او به این دلیل است که گروه دوغان به شرکت دمیراورن که نزدیک به دولت است فروخته شده است.

بر سر آزادی رسانه‌ها چه خواهد آمد؟

Christian Mihr Geschäftsführer Reporter ohne Grenzen (DW/S. Padori-Klenke)
کریستین میهر، مدیر سازمان گزارشگران بدون مرز

کریستین میهر آزادی رسانه‌ها در ترکیه را تمام‌شده تلقی نمی‌کند، چرا که به گفته او، هنوز هم همکارانی وجود دارند که هر روز هم‌َ و غم آنها اطلاع‌رسانی دقیق و مستقل است و تلاش می‌کنند مطابق با این معیارها زندگی و کار کنند.

او همچنین می‌گوید: «من به همکارانی فکر می‌کنم که در "جمهوریت"، "بیرگون"، "اورنسل" و پرتال‌های اینترنتی مانند "دیکن" یا "بیانت" کار می‌کنند.»

به گفته او معامله اخیر روزی "سیاه" برای رسانه‌های جمعی ترکیه بوده است؛ او می‌گوید، باید از همکاران این نشریات دفاع کرد.

چشم‌انداز گزارش‌دهی گروه جدید

کریستین میهر به دلیل نزدیکی شرکت دمیراورن به دولت ترکیه پیش‌بینی می‌کند که از این پس گزارش‌دهی این گروه مانند سایر رسانه‌های نزدیک به اردوغان تابع خطی معین باشد: به این معنا که در گروه رسانه‌ای جدید سیاست دولت یا اوضاع جاری، برای مثال موضوع عملیات مناقشه‌برانگیز ترکیه در عفرین سوریه تقریبا بدون هرگونه انتقادی و با سمت و سوی منویات حکومتی پوشش داده خواهد شد.

از مدیر سازمان گزارشگران بدون مرز پرسیده می‌شود، با توجه به این که ترکیه در جدول گزارشگران بدون مرز از نظر آزادی رسانه‌ها از میان ۱۸۰ کشور رتبه ۱۵۵ را دریافت کرده چشم‌انداز آزادی بیان در این کشور را چگونه می‌بیند.

کریستین میهر رتبه ترکیه در این جدول را بسیار پایین می‌خواند و می‌گوید، سازمان تحت مدیریتش در اواخر آوریل جدول جدیدی در این زمینه بیرون می‌دهد و او بیم دارد که با فروش این گروه رسانه‌ای، رتبه ترکیه باز هم بدتر شود.

او یادآور می‌شود، گزارشگران بدون مرز دو سال پیش برای ترکیه "مونیتور مالکیت رسانه" راه انداخت و به بررسی دقیق ساختارهای مالکیت رسانه‌های جمعی پرداخت. این بررسی نشان داد که در ترکیه روابط اقتصادی و سیاست رسانه‌ای به شکل ناپسندی به هم گره خورده است.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.