برادر رامین حسین‌پناهی: برادرم مسلح نبوده و در درگیری حضور نداشته است
در پی تائید حکم اعدام رامین حسین پناهی، امجد حسین‌ پناهی برادر او می‌گوید که رامین حسین پناهی از فعالان سیاسی و مدنی کردستان است که در تیرماه سال گذشته در سنندج بازداشت شد. "او بعد از اعتراضات دی ماه در دادگاه چند دقیقه‌‌ای به دلیل عضویت در حزب کومله و اقدام علیه امنیت ملی به اعدام محکوم شد."

امجد حسین ‌پناهی که خود فعال حقوق کردها است با تاکید بر اینکه برادرش مسلح نبوده و در درگیری هم حضور نداشته است به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "برادرم عضو کانون مدافعان حقوق بشر کردستان بود، به دلیل فشار نیروهای امنیتی دو سال پیش ایران را ترک کرد و در کردستان عراق به عضویت کومله در آمد. هنگامی که مادرم مریض شد برای دیدار مادرم به سنندج برگشت و بازداشت شد."

این فعال حقوق کردها همچنین درباره بازداشت پدر و مادرش گفت: "روز گذشته پدر و مادر من می‌خواستند برای دادخواهی و اعتراض به حکم اعدام در میدان اقبال سنندج تحصن کنند که توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شدند و تا پاسی از شب در بازداشت بودند."

امجد حسین پناهی با اشاره به کمپین‌های مختلفی که برای لغو اعدام برادرش فعالیت می‌کنند گفت ۹۶ فعال مدنی و فرهنگی در ایران نیز به این حکم اعتراض کردند، "اما در پرونده امنیتی سپاه و وزارت اطلاعات دست بالا دارند."

رامین حسین پناهی
پدر رامین حسین پناهی در سمت راست و مادر رامین حسین پناهی در سمت چپ پس از بازداشت چند ساعته

عفو بین‌الملل پیشتر گزارش داده بود که رامین حسین‌پناهی به همراه سه عضو دیگر حزب کومله، در کمین نیروهای سپاه پاسداران افتاده و پس از زخمی شدن در جریان "تبادل آتش" دستگیر شده است. این در حالی است که حسین احمدی نیاز، وکیل مدافع او تاکید کرده که "موکلش هرگز دست به اسلحه نبرده است".

رامین حسین‌پناهی پیشتر در دادگاه به قاضی گفته بود که در زندان تحت "شکنجه و بدرفتاری" قرار گرفته است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.