تقی رحمانی: برخوردی که با نرگس محمدی شده یک نوع انتقام‌ است
نرگس محمدی، فعال حقوق بشر در زندان زنجان به کرونا مبتلا شد. تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی درگفت و گو با دویچه وله ابتلای همسرش به کرونا را تائید کرده و از مقامات قضایی ایران خواست برای مراقبت‌های پزشکی به همسرش مرخصی دهند.

وبسایت "کلمه" روز یکشنبه ۲۲ تیر (۱۲ ژوئیه) با انتشار توییتی کوتاه خبر داد که نرگس محمدی، فعال سرشناس حقوق بشر به کووید-۱۹ مبتلا شده است. در حساب توئیتر کلمه آمده است "محمدی به همراه ۱۱ تن از زندانیان صبح روز یکشنبه ۲۲ تیر قرنطینه شده‌اند".

نرگس محمدی سال‌هاست با بیماری ریوی دست و پنجه نرم می‌کند و وضعیتش دراین روزها به دلیل ابتلایش به کرونا وخیم تر و خطرناک تراز قبل شده است.

خانواده نرگس محمدی هم گفتند که او چند بار عمل جراحی سنگین داشته و بنا به دستور پزشک معالجش باید در رژیم غذائیش پروتئین به قدر کافی و لازم داشته باشد.

به نوشته کلمه نرگس محمدی طی شش ماهی که به زنجان منتقل شده با نان و ماست یا نان و گوجه و پیاز تغذیه شده است.

خبر ابتلای نرگس محمدی به ویروس کرونا را تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی هم در مصاحبه با دویچه وله فارسی تائید کرد.

رحمانی گفت علائم ویروس کرونا از جمله درد شدید عضلانی، بی‌حالی مفرط، از دست دادن حس بویایی در بدن نرگس بروز پیدا کرده ولی با بی‌توجهی مسئولین زندان وضعیت او وخیم‌تر شده است.

رحمانی درباره آخرین وضعیت همسرش به دویچه وله چنین شرح داد: «چند روز پیش یک زندانی که تست کرونای مثبت داشته به بند زندانیان زن آوردند. این زندانی افراد داخل بند را مبتلا می‌کند و چندین روز است که این واقعه رخ داده است. بعد از ابتلای زندانیان به کرونا ۲۰ زندانی را به دو قسمت می‌کنند و هشت تن را جدا می‌کنند و ۱۲ زندانی دیگر از جمله نرگس محمدی را قرنطینه می‌کنند.»

رحمانی در ادامه صحبت‌های خود افزود: «اینها ۱۲ نفر هستند و به دلیل ابتلا به کرونا در بند زنان زنجان قرنطینه شدند ولی مراقبت‌های پزشکی و دارویی انجام نمی‌گیرد و فقط قرنطینه شدند.»

"زندان جواب تست کرونای نرگس را نمی‌دهد"

رحمانی در ادامه صحبت‌های خود تاکید کرد که بعد از فشار خانواده‌ها دو نفر از زندانیان تست دادند و نتیجه آزمایش مثبت بوده است. اما زندان رسما آن را اعلام نکرده است. رحمانی تاکید کرد که از نرگس محمدی هم آزمایش گرفته‌اند ولی زندان زنجان جواب آزمایش را نمی‌دهد. او در ادامه صحبت‌های خود گفت یکی از زنان زندانی به دلیل وخیم شدن حالش به بیمارستان انتقال داده‌ شده است. دکتر بیمارستان گفته است که او به کرونا مبتلا شده ولی به دلیل نبودن جا دوباره این زندانی را به بند برگردانند.

آقای رحمانی ادامه داد: «در داخل کشور خانواده‌ها مراجعه کردند به دادستانی و خواستند که به نرگس مرخصی بدهند تا سالم شود و برگردد بقیه دوره زندانی خود را سپری کند. در سطح بین‌الملل هم اقداماتی می‌شود. سازمان عفو بین‌الملل در دانمارک و جاهای مختلف به سفیر و نمایندگی‌های ایران نامه نوشته است.»

رحمانی در قسمت دیگر از صحبت‌های خود گفت که اقدام مسئولین زندان حال عمدی یا سهوی یک اقدام بسیار خطرناکی بوده است و با وجود اینکه اطلاع داشتند فردی را که به کرونا مبتلا بوده را به بند زندانیان فرستادند.

رحمانی افزود: «از طرف وزارت اطلاعات آقای روحانی با نرگس یک نوع مخالفت و عناد غیرقابل توصیفی وجود دارد. ولی آقای روحانی کاره‌ای نیست. اما واقعیت این است که این مقدار مخالفت روی نرگس وجود دارد و حتی در زندان مورد محرومیت‌های مضاعف قرار گرفته است. کتاب نمی‌گیرد، ۱۰ ماه است که با فرزندان خود نتوانسته تلفنی صحبت بکند و ۱۰ ماه است که بچه‌هایش صدای مادر خود را نشنیدند. مسئولین زندان زنجان حتی حاضر نیستند به هزینه و با پول خودِ نرگس مواد غذائی در اختیارش قرار دهند.»

همسر نرگس محمدی در ادامه گفت و گوی خود با دویچه وله تاکید کرد: «برخوردی که الآن با نرگس انجام می‌دهند یک نوع انتقام هست. یک نفر مریض شده و حداقل باید مرخصی بدهند. مقامات زندان زنجان می‌گویند که کاره‌ای نیستند و باید تهران اجازه دهد. وکلا در تهران هم می‌پرسند کسی جواب نمی‌دهد. مقامات قضایی ایران حقوق رسمی، سیاسی و شهروندی را قبول ندارند.»

رحمانی در پایان صحبت‌های خود با دویچه وله از مقامات قضایی کشور خواست که به همسرش نرگس محمدی مرخصی بدهند تا تحت مراقبت‌های پزشکی قرار بگیرد.

نرگس محمدی از ۱۵ اردیبهشت ۹۴ برای سپری کردن محکومیت ۱۶ ساله خود زندانی است. شش سال این محکومیت به اتهام "تبلیغ علیه نظام" و ۱۰ سال دیگر در ارتباط با فعالیت‌های او در کمپین "گام به گام تا لغو مجازات اعدام" صادر شده است. خانم محمدی که در زندان اوین محکومیت خود را می‌گذراند، دی ماه ۹۸ به زور و با خشونت فیزیکی رئیس زندان اوین، به زندان زنجان فرستاده شد. علت این انتقال، تحصن وی و چند زندانی دیگر در دفتر زندان اوین در همبستگی با آسیب دیدگان سیل و زلزله و اعتراضات آبان ماه اعلام شده است.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.