59
 
روز جهانی آزادی مطبوعات و کیفرخواست گزارشگران بدون مرز علیه علی خامنه‌ای و محمود احمدی‌نژاد و دیگران
 
{saudioplayer}http://www.alborznews.eu/radiosound/RezaMoini2.mp3{/saudioplayer}
 
امروز روز جهانی آزادی مطبوعات است و بدین مناسبت گزارشگران بدون مرز فهرستی از ٣٩ "دشمن آزادی اطلاع رسانی" را منتشر نمود.
 به نوشته این سازمان: «رؤسای دولت‌ها، سیاست‌مداران، رهبران مذهبی، شبه نظامیان و سازمان‌های تبه‌کاری که روزنامه‌نگاران و حرفه‌ای‌های رسانه‌ها را سانسور و زندانی می‌کنند، می‌ربایند و شکنجه می‌کنند و گاه به قتل می‌رسانند، این دشمنان قدرتمند، خطرناک و خشن آزادی اطلاع رسانی، خود را ورای قانون می‌پندارند.»
سازمان گزارشگران بدون مرز می نویسد: «روزجهانی آزادی مطبوعات، روزی است برای ستایش از همه‌ روزنامه‌نگارانی که با جان و جسم و آزادی خود، هزینه‌ تعهد به وظیفه اطلاع رسانی را می‌پردازند. این روز، همچنین روزی است برای محکوم کردن مصونیت از مجازات که دشمنان آزادی رسانه‌ها از آن بهره‌مند هستند.»
سازمان گزارشگران بدون مرز، به فهرست امسال دشمنان آزادی مطبوعات ٥ نام را افزوده که عبارتند از: رئیس جمهور جدید چین- شی جین پینگ، گروه جهادی جبهه النصر در سوریه، اخوان المسلمین در مصر، گروه‌های مسلح بلوچ در پاکستان و افراطیون مذهبی در مالدیو.
در برابر، ٤ دشمن آزادی از فهرست سال جاری خارج شده‌اند که عبارتند از: وزیر اطلاعات و ارتباطات سومالی- عبدالقدیر حسین محمد، رئیس جمهور برمه- تین سین، که کشورش با وجود عدم ثبات، پیشرفت بی‌سابقه‌ای در رفع محدودیت‌ها داشته است، گروه "ای.ت.آ." در اسپانیا و سرانجام نیروهایی امنیتی حماس در غزه و در دولت خودمختار فلسطین.
گفتنی است که روز جهانی آزادی مطبوعات، از سوی گزارشگران بدون مرز درسال ١٩٩٠ پیشنهاد وتوسط سازمان ملل پذیرفته شد، سپس این روز در تقویم جهان این سازمان گنجانده شد.
از رضا معینی- مسئول بخش ایران و افغانستان سازمان گزارشگران بدون مرز، پرسیدم دستاورهای این سازمان از سال ١٩٩٠ به این سو چه بوده؟
رضا معینی می گوید: سازمان گزارشگران بدون مرز درشورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و در سایر سازمان‌های بین‌المللی ناظر است و در آنجا می تواند صدای روزنامه نگاران، صدای سرکوب روزنامه نگاران و چگونگی نوع سرکوب را هم مطرح کند.
در این راستا در بیانیه گزارشگران بدون مرز آمده است که : «در عرصه جهانی حفاظت از روزنامه‌نگاران از سوی اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق جهانی ناظر بر حقوق مدنی و سیاسی، کنوانسیون ژنو و عهدنامه‌های دیگری، تضمین شده است.
سازمان ملل متحد نیز به تاز‌گی نقشه عملی برای امنیت روزنامه‌نگاران و مبارزه با مصونیت از مجازات منتشر کرده است.» 
 
 
 
 
رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.